• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

nedir, nasıl bulaşır?

Tüm dünya Kovid-19 salgını ile mücadele ederken şimdi de ölüm oranı yüzde 75'leri bulan salgını konusunda uyarı geldi. Peki Nipah virüsü nedir? Belirtileri nelerdir? İşte Nipah virüsü ile ilgili detaylar...

Nipah virüsü nedir, nasıl bulaşır?

22.02.2021, 10:22

Dünya genelinde 1 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını henüz dünya genelinde kontrol altına alınamamışken bilim insanlarından yeni bir salgın uyarısı geldi. Peki Nipah virüsü belirtileri nelerdir? Nipah virüsü bulaşıcı mı? İşte detaylar...

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

Nipah virüsü bulaşanlarda belirtiler hemen ortaya çıkmasa da ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve kaslarda ağrı gibi belirtilerle grip benzeri bir durum gelişebiliyor. Sonraki aşamada ise baş dönmesi, yorgunluk, bilinç değişiklikleri yaşanabiliyor.

Malezya'nın Nipah bölgesinde ilk kez görülen virüsün biyolojik silah olduğuna dair iddialar da bulunuyor.

Nipah virüsüne en sık Singapur, Malezya, Hindistan ve Bangladeş'te rastlanıyor.

Nipah virüsünü önleyebilecek aşı ya da tedavi edebilecek ilaç henüz yok. Nipah'a karşı semptomatik yoğun tedavi kullanılıyor.

Nipah virüsü nedir, nasıl bulaşır? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.