• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ege büyük tehlike altında!

Deprem profesörü Hasan Sözbilir uyardı: Girit depremi büyüklüğü 8.4’e varan yıkıcı depremler üreten Helen yayını tetiklemiş olabilir. Bu fayın deprem üretmesi durumunda Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla bölgesinde büyük yıkımlar ve tsunami oluşabilir

Ege büyük tehlike altında!

14.10.2021

Yunanistan'ın Girit Adası'ndaki Lasithi bölgesinde 6,3 büyüklüğünde meydana gelen deprem Türkiye'de de hissedildi. Ege kıyılarındaki fayların da bu sarsıntıdan etkilendiğini belirten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, son 24 saat içinde Ege kıyılarında oluşan yüzlerce artçının bunun işareti olduğunu söyledi.

Deprem Profösörü Hasan Sözbilir, Girit'in doğusunda meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremi Yeni Asır okurları için yorumladı. Depremin KD-GB uzanımlı normal türdeki bir faydan kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Sözbilir, "Girit depreminin geçmişte büyüklüğü 8.4'e varan yıkıcı depremler üretmiş olan Helen yayını tetiklemiş olma ihtimali var. Bu fay hattının deprem üretmesi durumunda özellikle İzmir, Aydın, Muğla, Antalya bölgeleri büyük zarar görebilir. Kayadaki etkinin yanı sıra bu bölgelerde tsunami oluşabilir" dedi. Helen yayı, İyon Denizi'nden başlayıp, Girit Adası'nın güneyinden geçerek Fethiye Burdur fayına bağlanıp Anadolu karasına ilerliyor.

FATİH ŞENDİL

Ege büyük tehlike altında! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.