• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kışın az su içenler dikkat! Uzmanından önemli uyarı

Soğuk havalarda pek tercih edilmeyen su, az içildiği takdirde pek çok olumsuz etkiyi de beraberinde getiriyor. Üşüme hissinin yaşandığı soğuk kış aylarında terleme yoluyla su kaybının azalması, yaz aylarına göre daha az su ihtiyacı hissedilmesine neden oluyor. Uzmanlar az su içmenin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri hakkında uyarıyor. İşte detaylar....

İHA

15.01.2022, 14:27

Kışın az su içenler dikkat! Uzmanından önemli uyarı

Günlük su ihtiyacının karşılanmamasının ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olduğunu söyleyen uzmanlar, kış aylarının en büyük problemlerinden bir tanesinin su içmemek olduğunu, insan vücudunun yaklaşık yüzde 60'ının sudan oluştuğunu ve bu nedenle vücuttaki birçok fonksiyonun düzgün çalışmasının suya bağlı olduğunu aktararak kişilerin her gün yaklaşık 2 buçuk litre su tüketmesini öneriyor.

Kışın az su içenler dikkat! Uzmanından önemli uyarı

Az su içildiğinde kişiler üzerinde görülen belirtilerin; baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, ağız kuruluğu, idrar renginde koyulaşma, daha ileri aşamalarda halüsinasyon ve bilinç bulanıklığı olduğunu belirten uzmanlar, özellikle böbrek taşı oluşumuna eğilimli kişilerin az su içerek böbrek taşı oluşumunu kolaylaştırdığının ve bu nedenle kişilerin günde 3 litre su içmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Kışın az su içenler dikkat! Uzmanından önemli uyarı

"ÇAY, KAHVE GİBİ İÇECEKLER SU İHTİYACINI KARŞILAMIYOR"
Uzmanlar, "Çay, kahve gibi içeceklerin içinde de su var, su ihtiyacı karşılanıyor" düşüncesinin su tüketiminin geri plana atılmasına sebep olduğunu fakat çay, kahve gibi içeceklerin asla suyun yerini tutmadığını vurgulayarak bu içeceklerin tam tersine vücuttan su atılmasını sağlayarak vücutta daha fazla su ihtiyacı oluşmasına neden olduğunu aktarıyor.

Kışın az su içenler dikkat! Uzmanından önemli uyarı

Sağlıklı bir insanın sağlıklı bir beslenme ile oluştuğuna dikkat çeken uzmanlar toplumun sağlıklı kalması için beslenme programına dikkat edilmesi ve bolca su tüketilmesini öneriyor.