İzmir: % 63.68 hayır, % 36.32 evet

Giriş Tarihi:13.09.2010, 01:19 Güncelleme Tarihi:13.09.2010, 01:19
2 milyon 870 bin 888 seçmenin 2 milyon 283 bin 929'u sandığa giderek oy kullandı

2 milyon 870 bin 888 seçmenin 2 milyon 283 bin 929'u sandığa giderek oy kullandı. 815 bin 941 kişi "evet" oyu kullanırken, 1 milyon 430 bin 651 kişi de "hayır" dedi

İzmir'de referandum sakin bir havada olaysız geçerken, katılım oranı yüzde 80 oldu. İzmir'deki 2 milyon 870 bin 888 seçmenin 2 milyon 283 bin 929'u sandığa giderek oy kullandı. 815 bin 941 kişi "evet" oyu kullanırken, 1 milyon 430 bin 651 kişi de "hayır" dedi
Oy oranları açısından ise, İzmir'de Türkiye'nin tersi bir tablo oluştu. İzmir'de yüzde 63.68 "hayır" çıkarken yüzde 36.32 de "evet" oyu çıktı. İzmir'de 30 ilçenin tamamında "hayır" oyları evet oylarından fazla çıktı.
"Hayır" tercihinin en en yüksek olduğu yer Narlıdere oldu. Burada sandığa gidenlerin yüzde 80.4'ü Anayasa değişikliğine "hayır" oyu verdi. Narlıdere'yi İzmir'in metropol ilçelerinden olan Karşıyaka izledi. Karşıyaka'da da bu oran yüzde 79.7 civarında oluştu. Foça da yüzde 75.8 "hayır" diyen bir diğer sahil merkezi oldu. Yine hafta sonları İzmirlilerin uğrak yeri olan kıyı kenti Urla'da yüzde 74.3'le 23 bin 377 kişi "hayır" oyu kullandı. Dikili ve Çeşme de en çok hayır oyu çıkan iller arasında yer aldı.
Sahil ilçelerinde yükselen "hayır" oyuna karşın denizden uzaklaştıkça "evet" oylarının da yükseldiği görüldü. İzmir'de "evet" oylarının en yüksek olduğu yer ise, Kemalpaşa oldu. İlçede oy kullananların yüzde 50.4'ü "hayır", yüzde 49.5'i "evet" tercihini kullandı. En yüksek ikinci "evet" oyu, yüzde 42.6 ile Ödemiş'ten geldi. Bayraklı "evet" oylarında üçüncü sırada yer aldı. Yüzde 42.9'u "evet" diyen Bayraklı seçmeninin yüzde 57'si "hayır"dan yana tercih kullandı. İzmir'in 30 ilçesinden 30'unda da referandumda "hayır" oyları öne çıktı. AK Partili tek belediyeye sahip olan Bayındır da seçmenler tercihini "hayır"dan yana kullandı. 31 bin 474 seçmenin bulunduğu ilçede, yüzde 34.9'u "evet", yüzde 65'i "hayır" dedi. İzmir'in ilçelerinde referanduma en yoğun katılım yüzde 90 ile Kınık oldu. Kınık'ı yüzde 89'la Beydağ izledi.

YOĞUN ÖNLEM ALINDI
İzmir'de referandum sakin bir havada geçerken emniyet güçleri yoğun güvenlik önlemleri aldı. İzmir-Çeşme Otoyolu da referandum nedeniyle Çeşme'den İzmir'e dönen tatilciler yüzünden büyük yoğunluk yaşadı. İzmir Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki çeşitli birimlerde 4 bin 500 polis görev yaptı. Özellikle referandumu boykot etmek isteyenlerin vatandaşı engellemesi olasılığına karşı Kadifekale bölgesindeki güvenlik önlemleri artırıldı. İzmir'de halk oylamasında, çeşitli suçlardan haklarında arama kararı olan toplam 116 kişi oy vermek için gittikleri sandık başlarında gözaltına alındı. Menemen, Bayraklı, Buca ilçelerinde, halk oylamasını boykot etmeleri yönünde vatandaşlara telkinde bulunan 4 kişi, "hayır" oyu kullanılması yönünde telkinde bulunan bir kişi, alkollü olduğu belirlenen bir kişi ve seçim kurulundaki görevlilerle tartıştığı bildirilen 2 kişi hakkında da işlem yapıldı. Bu kişiler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

"YENİ ANAYASA İÇİN İLK ADIM ATILMALI"
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Türkegül Kocaoğlu ile birlikte oyunu Bornova Suphi Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu'nda kullandı. Kocaoğlu, "Sonuç ne olursa olsun, ülkenin önemli işleri 3 aydır boşlukta gibi. Onun için herkes uzlaşı içinde sorunların çözümü için katkıda bulunmak zorunda. Zaten 'evet' de çıksa 'hayır' da çıksa bu değişikliğin yeterli olmadığı konusunda herkes mutabık. Umuyorum önümüzdeki süreçte gerçekten uzlaşıyla yapılacak yeni bir anayasının ilk adımları atılır" dedi. Kocaoğlu, geçtiğimiz günlerde, "Yüzde 65 hayır oranı bile İzmir için başarı değildir. Yani yüzde 65'in üstünü konuşmamız lazım" demişti.

MİNİ YORUM
FATİH YAPAR
CHP'de üzüntü AK Parti'de sevinç

Türkiye genelinde "Evet" oyları açık ara farkla önde çıkarken İzmir'de ise tam tersi bir oran ortaya çıktı. Türkiye genelindeki oy oranları AK Parti İl Teşkilatı'nı sevindirirken, İzmir'deki oy oranları üzdü. Ancak, AK Partililer diğer yandan da CHP'nin daha önce İzmir için açıkladığı ve başarı için çıta olarak belirlediği oy oranlarına ulaşmamasına da sevindi. CHP'liler ise, Türkiye genelindeki rakamlara üzülürken İzmir'deki rakamlara sevindi. Ancak, CHP'liler diğer yandan da İzmir'de daha önce hedef olarak belirledikleri rakamlara ulaşamamasının burukluğunu da yaşadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu "Yüzde 65'in altındaki oran başarısızlık olur" demişti.
CHP İl Başkanlığı'nın geçtiğimiz hafta yaptırdığı ve sonucuna çok güvendiği ankette yer alan yüzde 72.5 hayır oy oranına ulaşılamadı. Öte yandan, referandum sonuçları açıklanırken CHP İl binasında parti üst yönetiminde fazla kişinin olmaması ve Kocaoğlu başta olmak üzere hiçbir belediye ve ilçe başkanının il binasına gelmemesi dikkat çekti. Öte yandan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamaması İzmir örgütünü de moral açısından olumsuz etkiledi. Bazı partililer "Genel merkezde danışmanlar ne iş yapıyor. Böyle şey olur mu? Biz niçin çılışıyoruz?" diye tepki gösterirken referanduma katılım çağrısının da boşa gittiği yorumunda bulundu.
AK Parti'de en fazla merak edilen konuların başında "Referandumda İzmir'de 'hayır' oyları 'evet' oylarından bir fazla çıkarsa istifa ederim" sözleri nedeniyle AK Parti İl Başkanı Ömür Kabak'ın durumu geldi. Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) yaptığı boykot çağrısının da İzmir'de etkisini Bayraklı, Konak, Karabağlar ve Çiğli'de gösterdiği gözlendi. Öte yandan, referandum sonuçları "hayır" diyen partileri karşı karşıya getirmeye başladı. CHP'li yöneticiler "hayır"a destek veren başta MHP ve DP'yi iyi çalışmamakla suçladı. CHP'liler, alınan oranın kendi çalışmaları ile kazanıldığını savundu. MHP'den de CHP'ye karşı aynı açıklama geldi.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.