• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Davetlerde şık olmanın kodları

Davetlerde şık olmanın kodları

23.02.2018, 17:28 Güncelleme Tarihi: 24.02.2018,11:24

Özel bir davet için hazırlanırken ne giymeliyim sorusu çoğu zaman kabus gibidir. Şık olmanın bir kuralı da yerine göre giyinmektir. Bununla birlikte gerek iş, gerek özel etkinliklerin davetiyelerinde 'dress code' diye bir ibareye rastlarsınız. Sizi özel bir geceye davet ederlerken uymanız gereken giyim stilinin belirleyici ifadesidir bu İngilizce kelime. Yanında açıklaması vardır casual, formal, kokteyl, black tie diye. Şimdi gelin üst metni 'dress code' olan bu tanımlamaları bir bir açalım. Ve özel davetlere uygun giyinme olayını irdeleyelim.


Casual (Günlük)

Günlük giyim anlamına gelen casual ibaresinin davete uygun şekli elbette ki rastgele seçilmiş bir jean, kazak ya da tişört değildir. Her ne kadar davetiyede casual yazsa da siz siz olun asla sıradan bir günde sokağa çıktığınız gibi giyinip gitmeyin. Bundan kastım yırtık jean pantolon ya da tayt vesaire. Özensiz bir görünüm olmasın kısacası. Elbetteki jean pantolon giyin ama onu blazer bir ceket, ince topuklu bir ayakkabı ile tamamlayın mesela. Ya da bol rahat bir pantolonu omuzları dekolte bir kazak ve spor ayakkabı ile kombinlerken konforlu görünümünüzü bozmayın. Veya uzun elbise, postal ikilisini blazer ceketle deneyin. Kısacası casual olun ama özenli ve hoş görünün.

Formal (Resmi)

Türkçe'de resmi anlamına gelen formal kelimesini katılacağınız davetin giyim şartında görürseniz öncelikle yapmanız gereken tek şey çok fazla abartıya kaçmadan giyinmek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yani çok renkli, karışık desenli, taşlı, işlemeli her türlü parçadan uzak durun.
Bununla beraber mümkünse midi boy bir elbise tercih edin. Pantolon ceket de (özellikle smokin havalı) olabilir. Dantel ve şifon kumaş tercih edebilirsiniz. Aksesuarlar da abartıdan uzak olmalı. Kısa el saplı çantalar, ince topuklu ayakkabılar, minik küpeler ideal alternatiflerdir. Renk ille de siyah olmak zorunda değil. Kırmızı, lacivert, ekru ve pastel tonlar uygun olabilir.

Kokteyl (Davet)

Kokteyl davetleri kısa süreli ve aktif katılımlardır, bu yüzden orada giyilecek elbisenin seçimi biraz hassasiyet ister. Şöyle ki eğer gidilecek davet önce kokteyl ardından büyük bir etkinliğe bağlanarak devam edilecek bir gece (ödül törenleri gibi) değilse uzun elbise tercih etmeyin. Daha konforlu ve rahat parçalarla geceye katılmakta fayda var. Işıltılı dokular, dekoratif unsurlarla güçlenen kadınsı elbiseler ya da mutlaka stiletto ile giyilecek ipek pantolon ceket takımlar seçilebilir.

Black Tie (Tören)

Gelen bir davetiyenin 'dress code' olayı 'black tie' ise bilin ki Kırmızı Halı'dasınız. Uzun elbiseler, gösterişli takılar, minik portföyler ve mutlaka yapılı ama doğal gözüken saçlar ile objektiflere poz vermeye hazırsınız. Düz ipek elbiseler, gösterişli payetler, zarif işlemeler, kadifeler, bacak, sırt ya da göğüs dekolteler hepsi bu özel gece için. Dikkat etmeniz gereken tek nokta elbiseniz sade ise ihtişamlı küpeler ya da kolyelerden faydalanabilirsiz.
Ama elbiseniz dantel ya da pul payet ise aksesuarlarınız sade ve zarif olmalı.

ITIR GÜL ARAYICI

Davetlerde şık olmanın kodları haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN