• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nden bir dünya güzeli çıktı

İzmir Kız Lisesi’nden bir dünya güzeli çıktı

09.03.2018, 17:20

Fatoş Seğmen, , Pakize Suda ve Ceyla Kıbrızlı gibi ünlülerin okulu ’ni bitirdi. ’nde lisans eğitimi alan Fatoş Seğmen 2000 yılında of The World’te kraliçe seçildi

Fatoş Seğmen 31 Mayıs 1982'de İzmir'de doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra Pakize Suda ve Ceyla Kıbrızlı gibi güzellik kraliçelerinin, Sezen Aksu gibi bir starın okulu İzmir Kız Lisesi'ni bitirdi. İzmirli güzel 2000 yılında Best Model of the World'te Dünya Birincisi seçildi. Güzellikte olduğu kadar sahne hayatında da başarılı olan Seğmen, Kağıt, Vezir Parmağı, Ah Polis Olsam, Kuşdili, Gemilerde Talim Var, Komedi Türk, Yalancı Romantik ve Evlilik Okulu gibi projelerde rol aldı.

HEM OYUNCU HEM SUNUCU

TRT ekranlarında yayınlanan Yalaza isimli dizinin oyuncu kadrosuna dahil olan Fatoş Seğmen 2017 yılında yayınlanan ve Demet Şener, Uğurkan Erez ile Hakan Akkaya'nın jüri olarak yer aldığı Stil Avcıları isimli moda programına yarışmacı olarak katıldı. İzmirli otel sahibi Hasan Keresteci ile evlendi ama uzun sürdüremedi, ayrıldı. Şimdi zaman zaman dizilerde oynuyor, eğlence programlarında sunuculuk yapıyor.

BİR BAHAR AKSAMI RASTLADIM SİZE

Fuat Edip Baksı Namık Kemal Lisesi'nde öğrenim görürken bizim edebiyat öğretmenimizdi. Kitaplar, romanlar yazdı, çok güzel şiirleri vardı ama en önemlisi ve çağlar geçtikçe özelliğini kaybetmeyecek olan, "Bir Bahar Akşamı Rastladım Size" ile başlayandı ve Türk Musikisi'nde siz formunda yazılan ilk ve tek güfteydi.

ŞİİRİN YAZILIŞ ÖYKÜSÜ

Kendisi okulda bize özel sohbetlerimizde bu muhteşem şiirin yaratılma öyküsünü şöyle anlatırdı: "Ben Aydın'da öğretmenken lisede bir kıza aşık olmuş, kendime açılmayı yedirememiştim. Yıllar sonra gittiğim İstanbul'da yakın arkadaşım bestekar Selahattin Pınar ile müzik stüdyosunda buluştum. Bana, "Bak yeni bir öğrencim var, dinlemek ister misin?" dedi, kabul ettim. Bir de ne göreyim, Aydın'daki öğrencim. Ben artık yaşlanmıştım, o ise gençliğini yaşıyordu. Kağıt kalemi aldım, eski bir arzunun tetiklediği kelimeler satırlara şöyle döküldü: "Bir bahar akşamı rastladım size. Sevinçli bir telaş içindeydiniz. Derinden bakınca gözlerinize, neden başınızı öne eğdiniz. İçimde uyanan eski bir arzu, dedi ki yıllardır aradığın bu. Şimdi soruyorum büküp boynumu, daha önceleri neredeydiniz? Selahattin Pınar yazdığım şiiri okuyunca biraz nazlandı, yüzünü buruşturarak, "Sizli şarkı mı olurmuş" dedi ama sonra besteledi, Türkiye çalkalandı.

YENİ ASIR'DA YAZDI

Fuat Edip Baksı, 1912 yılında Diyarbakır'da doğdu. Eğitim Enstitüsü'nün Türkçe Bölümü'nü bitirdikten sonra uzun süre İzmir liselerinde çalıştı, son yıllarında İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nde öğretim görevlisi oldu. Tarihsel konulardaki romanları yıllarca YENİ ASIR gazetesinde tefrika olarak yayınlandı. İzmir'de iz bırakanlar arasına giren Fuat Edip Baksı'nın ismi İzmir Bayraklı'daki bir mahallede yaşatılıyor. Başlıca şiir kitapları:
Delikanlım (1935), Efe (1944), Bir Bahar Akşamı (1963), Cacık (1967), İzmir Destanı (1972). Adını yaygınlaştıran etken, şiirlerinin, tanınmış şarkılara güfte olmasıdır. 1974 yılında İzmir'de vefat etti. Karşıyakalı ünlü basketbolcu Ediz Baksı'nın babasıdır.

GÜRKAN ERTAÇ

İzmir Kız Lisesi’nden bir dünya güzeli çıktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN