• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Şehir merkezinde kültürel keşif

Şehir merkezinde kültürel keşif

07.09.2018, 17:17

Eğer yazın bu son günlerinde yazlığınızdan ya da tatilden döndüyseniz, İzmir'in binlerce yıllık tarihini ve kültürünü gözler önüne seren müze ve ören yerlerini gezmenizi öneririm.

AGORA ÖREN YERİ

Kentin merkezinde yer alan Agora Açıkhava Müzesi, çok kültürlü ve çok katmanlı bir kent olan İzmir'de tarihi dokunun bir parçası olarak karşınıza çıkar. Kadifekale'den baktığınızda açıkhava müzesini, kazı alanlarını çok net bir şekilde görebilirsiniz. Agora'dan çıkartılan eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi ile Tarih ve Sanat Müzesi'nde sergileniyor. Tarihi Kemeraltı Çarşısı'na çok yakın olan ören yerini gezdikten sonra isterseniz yola devam edip Basmane'nin tarihi sokaklarını yavaş yavaş gezebilirsiniz. 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosu'nun bulunduğu alandan geçip Kadifekale'ye de çıkabilirsiniz.

YEŞİLOVA HÖYÜĞÜ

İzmir'in ilk prehistorik yerleşimi olan Yeşilova Höyüğü, Bornova Ovası'nın ortasında yer alır. Yeşilova Höyüğü'ndeki ilk yerleşim, günümüzden 8.500 yıl önce Neolitik Çağ'da başlamıştır. Yeşilova Höyüğü, Yassıtepe Höyüğü ile birlikte, her yıl İzmir'in tarih öncesi dönemine ilişkin zengin buluntular vermektedir.

EKREM DURUL

Şehir merkezinde kültürel keşif haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN