• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'da rüyaların ötesine geçin

Mordoğan'da rüyaların ötesine geçin
Giriş Tarihi: 8.6.2019

Şehir sakinlerinin ağzından en az bir kez çıkmıştır "gidelim buralardan!" Şehrin hızı yorucudur nihayetinde. Kimi kalabalıktan şikayet eder, kimi trafikten, kimi sürekli koşar gibi yaşamaktan.
Çünkü inkar edemediğimiz bir gerçek var. Büyük ya da küçük her şehir kavga eder insanla. Ama çoğumuz uzaklara gitmek için bir türlü harekete geçemez. O yüzden dillere yerleşmiş ve ara ara tekrarlanan bu cümle, ütopik bir rüya olarak kalır çoğu zaman. Bu yüzdendir belki de günlük koşturmanın izin verdiği her küçük zaman diliminde, şehirlerin yorgun sakinleri bir nefesliğine kaçar gider döneceğini bile bile.GÖNÜLLÜ DELİLİK

İşte böyle kaçan bir yolcunun yolu, çam ağaçlarının tüm heybetiyle gökyüzüne yükseldiği, büyülü topraklarında çeşit çeşit otun bittiği, tüm şefkatiyle kulakları okşayan müziklerin çaldığı bir yere düştüğünde, o zaman dönmek ona çok zor gelir.
"Deli, uyanıkken rüya gören insandır" demiş Sigmund Freud. Bizim şehirli de gönüllü bir şekilde düşer deliliğe.
Karaburun Yarımadası'nın muhteşem yollarında eşsiz bir manzarayla konuklarını karşılayan Mordoğan, gizli bir cenneti andıran küçücük koyları, tabiat ananın cömertçe beslediği yeşili, bitmeyen rüzgarlarıyla uyanmak istemeyeceğiniz bir rüyaymış gibi büyüleyici bir güzelliğe sahip. İzmir'e yakın, dolayısıyla şehir sakinlerinin de gözde yerlerinden biri. Ancak hala bakir kalmış noktaları da yok değil. Morkoyun, buralardan biri.

BÜYÜKANNE ELİNDEN

2017 yılı Temmuz ayında açılan Morkoyun Kamp ve Bungalov'un hikayesi, profesyonel müzik hayatını geride bırakan Volkan Tokdağ'ın dedesinden kalma arazisinde bir kamping alanı hayal etmesiyle başlıyor. Çam ve zeytin ağaçlarının altında uzanan arazi, bugün büyükanneden toruna sevgi dolu koca bir ailenin elinin değdiği kolektif bir rüyaya dönüşmüş. Bostan ve permakültür bahçede yetiştirilen sebzelerin kullanıldığı mutfak, genel olarak hala ve annenin ellerine emanetken ızgara ve ana yemekler babanın sorumluluğunda.
Zaman zaman menüye büyükannenin yaptığı yöresel yemekler de ekleniyor. Rezervasyon ve iletişim küçük kardeş Bilun ilgilenirken, Minik torun Uras ise etrafa neşe saçıyor.
Kampın geneline yayılan pozitif enerji, aile bireylerinin konuklarla kurduğu sıcacık iletişimden kaynaklanıyor.KIŞIN DAHA DA KEYİFLİ

Morkoyun Kamp'ta bungalovlar asma kat sayesinde 4 kişiye kadar konaklamaya elverişli. Sekiz adet bungalovunun hepsi duş, WC, buzdolabı ve genel ihtiyaçları karşılayacak eşyalar içeriyor. Bunun yanı sıra kış ziyaretleri için ısıtıcı da mevcut. Kamp alanı geniş bir arazi üzerinde olduğundan bungalovlar standardın ötesinde bir ferahlığa sahip. Arazinin alt kısmında ise işletmecilerin kendi üretimi olan iki adet doğal bez malzemeyle kaplı iglo (eskimo kulübesi) bulunuyor. İki kişi kapasiteli bu iglolar özellikle çadır sevenlerin keyfini bir tık öteye taşıyacak cinsten.
Kendi çadırlarıyla konaklamak isteyenler için de kamp alanında ortak WC ve duş imkanı bulunuyor. Oda kapvaltı fiyata dahil olarak hizmet veren tesiste alakart mönü ile öğle ve akşam yemekleri almak da mümkün.
Doğal ve taptaze ürünlerin kullanıldığı restoran bölümünde her gün farklı mezeler tadabiliyorsunuz.
Doğanın biz insanlara sunduğu mucizelerin değerlerini bilen herkesin kendini iyi hissedeceği Morkoyun Kamp ve Bungalov, 10 dakikalık yürüyüşlerle bakir koylara ulaşacağınız, büyükanne elinden sarma, hala elinden mezeler yiyebileceğiniz, mevsiminde gelirseniz topan kefalin tadına bakabileceğiniz sıcak kanlı köpekleri Aysel'i sevebileceğiniz, çam ağaçları gölgesinde kitabınızı, okurken sıcak veya soğuk içeceğiniz ve bütün bunların haricinde dart, mana tenisi oynayıp yürüyüşlere çıkabileceğiniz saymakla bitmeyen güzelliğe sahip Uyanmak istemeyeceğiniz muhteşem bir rüya gibi. Ayrıca Morkoyun Kamp ve Bungalov'da gelen misafirlere Volkan'ın kaptanlığında tekne turu da düzenleniyor.PERMAKÜLTÜR NEDİR?

Permakültür en basit haliyle kalıcı (sürekli) tarım demektir. Üzerinde yaşayan insanlar ile arazinin, gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayan ahenkli bütünleşmeleridir.

PERMAKÜLTÜR İLKELERİ:

- Yeryüzüne özen gösterme; bütün yaşam sistemlerinin, canlı cansız bütün varlıkların devamı ve çoğalması için gerekli koşulları sağlama.

- İnsanlara özen gösterme; insanların gıda, barınak, eğitim, tatmin edici iş ve keyifli insan ilişkilerine sahip olarak sağlıklı bir şekilde varolmaları için gerekli kaynaklara ulaşmalarını sağlama.

- Nüfus ve tüketime sınır getirme; ihtiyaçların kontrol altına alarak yukarıdaki ilkeleri desteklemek için kaynaklar temin edilebilir.

MELİH DEMİRTAŞ

Mordoğan'da rüyaların ötesine geçin haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA