• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gerga’nın 2 bin 600 yıllık gizemi çözülecek

Gerga’nın 2 bin 600 yıllık gizemi çözülecek

26.9.2020

AYDIN'DA 2 bin 600 yıllık Gerga Antik Kenti'nin gün yüzüne çıkması için ilk kazma vuruldu. Dünyada benzeri bulunmayan tapınak ile birlikte çeşme, kayadan yapılmış heykeller ve yaşam alanları ortaya çıkarılacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla gizemi çözülecek olan tarihi antik kent, turizme kazandırılacak. İlk kazma törenine TBMM KİT Komisyon Başkanı ve AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Aydın Vali Yardımcısı Rıza Dalan da katıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, "Gerga Antik Kenti'nde çözülmeyi bekleyen büyük bir cevher var. Bizde tam olarak neyle karşı karşıya olduğumuzu anlayabilmek için yüzey araştırmasıyla birlikte kazı çalışmasını başlattık" diye konuştu.

MEHMET KAVAS

Gerga’nın 2 bin 600 yıllık gizemi çözülecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.