• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'de tarihi yapı bakımsızlıktan harabeye döndü

'de 1921 yılında yapılan tarihi harabeye döndü. 1994 yılındaki yangında zarar gören ve bakılmayan tarihi yapı, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Tarihi yapının ihmalsizliklerden dolayı bu noktaya geldiğini söyleyen , “1921 yılında kurulmuş . Ben 1981 yılında buraya çalışmaya geldim. Bugüne kadar çalıştım. Bir ustamız vardı ustamız rahmetli olduktan sonra burada disiplin bozuldu. Herkes görevini unuttu. Bir Pazar günü fabrikanın bakıma girmesi gerekirken çalıştırıldı. O gün çalışılmaması, bakım yapılması lazımdı" dedi.

Denizli'de tarihi yapı bakımsızlıktan harabeye döndü

13.05.2020, 14:28 Güncelleme Tarihi: 13.05.2020,17:51

Denizli'de 1921 yılında yapılan ve 1994 yılında çıkan yangında zarar gören tarihi un fabrikasına sahip çıkılmayınca yapı adeta harabeye döndü.Denizli'de 1921 yılında yapılan ve uzun yıllar kentin un ihtiyacını karşılayan tarihi yapı yok olmakla karşı karşıya. Kentte dönemin en büyük un fabrikalarından biri olma özelliği taşıyan ve su değirmeni ile un yapan fabrikada 1994 yılında yangın çıktı. Yangının ardından terk edilen fabrika adeta harabeye döndü.Zamanla madde ve alkol bağımlısı şahısların mekanı haline gelen tarihi yapının hali yürekleri burkuyor. Tarihi yapının ihmalsizliklerden dolayı bu noktaya geldiğini söyleyen Bayram Avcı, "1921 yılında kurulmuş değirmen. Ben 1981 yılında buraya çalışmaya geldim. Bugüne kadar çalıştım. Bir ustamız vardı ustamız rahmetli olduktan sonra burada disiplin bozuldu. Herkes görevini unuttu. Bir Pazar günü fabrikanın bakıma girmesi gerekirken çalıştırıldı. O gün çalışılmaması, bakım yapılması lazımdı. O gün gelen arkadaşların dikkatsizliği yüzünde, yöneticinin çalışılacak talimatı ile çalışıldı. Arkadaşlar fazla un üreteceğiz derken valslıları sıkıyorlar. Valslılardan ateş çıkıyor. Oda elek katına çıkıyor, kepek gibi yanan yere. Fabrika o sebepten yandı gitti. Buranın özelliği her şeyi çok şahaneydi. Tarihi binaydı, unu seviliyordu. Yandıktan sonra bir daha dönüp bakılmadı. Kendisinin İstanbul'da işi olduğu için burayı son planda tuttu" dedi.Binanın içine atılan alkol şişelerini ise Bayram Avcı, elinden geldiği kadar toplamaya çalışıyor.

IHA

Denizli'de tarihi yapı bakımsızlıktan harabeye döndü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA