• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

arazisine hastane yapılacak

Akhisar Sigara Fabrikası arazisine hastane yapılacak

21.02.2018, 17:23

'nın Akhisar ilçesindeki, arazisinin 100 bin metrekarelik bölümü 'na devredildi. Akhisar'daki iki devlet hastanesinin burada yapılacak yeni binaya taşınmasının planlandığı bildirildi.

Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından 1977 yılında şaşalı biçimde temeli atılan Akhisar Sigara Fabrikası, 7 yıl sonra atıl durumda kaldı.

Akhisar Sigara Fabrikası'nın 1993 yılında yapılan yeni bir ihaleyle yarım kalan inşaatları bitirildi. Üretime başlaması için makine aksamının gelmesi beklenirken, ekipmanları Samsun Ballıca Sigara Fabrikası'na kaydırılınca bir türlü üretime geçemeyen fabrika, ilk olarak 1998 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarıldı. Ancak alıcı çıkmadı. 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerinde kurulu bulunan sigara fabrikası arazisi daha sonra bir çok kez daha satışa çıkartıldı ancak, yatırımcılar yine ilgi göstermedi. Yetkili kurumların çalışmaları ve siyasilerin de girişimleri ile 2 ayrı tapuda bulunan toplam 1 milyon 200 bin metrekare alan 9 ayrı parsele ayrıldı. Arazinin 220 bin metrekaresi Manisa Celal Bayar Üniversitesi'ne (MCBÜ), 18 bin 500 metrekaresi de Aliya İzzetbegoviç Meslek Lisesi yapılması için tahsis edildi. Lise inşaatı kısa sürede bitirilip, hizmete girdi. Ancak MCBÜ Akhisar Meslek Yüksekokulu inşaatı bir türlü bitirilemedi.

Akhisar Sigara Fabrikası arazinin şimdide 100 bin metrekarelik bölümü Sağlık Bakanlığı'na tahsis edildi.

Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, söz konusu arazinin Sağlık Bakanlığı'na tahsisi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Akhisar'da sağlık hizmeti sunan hastanelerin tek çatı altında toplanması için başvurularımız olumlu değerlendirildi. Akhisar ilçe merkezindeki devlet hastaneleri, iki farklı noktada. İki hastaneden biri, İzmir-İstanbul Karayolu'nun bir tarafından, diğeri ise öteki tarafında. böyle olunca da iki ayrı noktada hizmet verilmesinden kaynaklanan sıkıntılar yaşanıyor. İlçemiz ve çevresinde bulunan yerleşim birimleri ile 300 bin civarında nüfusa hizmet veren hastanemizin bölge hastanesi konumunda olması, hizmetin etkin ve verimli verilebilmesi, kolay erişebilir ve aynı yerde olması açısından tek çatı altında toplanmasının isabetli olacağı yönünde kanaat oluştu ve teklifimiz gerçekleşti. Bu konuda yardımlarını esirgemeyen ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Kaynak: DHA

Akhisar Sigara Fabrikası arazisine hastane yapılacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN