• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ölüdeniz'de çevre felaketi

Ölüdeniz'de çevre felaketi
Giriş Tarihi: 23.8.2019

Dünyaca ünlü Ölüdeniz koyuna, yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki arıtma tesisinden akıyor. Tesis, geçtiğimiz aylarda kapasitesi büyütülerek tarafından törenle hizmete açılmıştı. ’nin de, yine arıtma tesisinin yetersiz kalmasından dolayı kirlendiği tespit edilmişti

Muğla'nın Fethiye ilçesinin dünyaca ünlü Ölüdeniz beldesindeki arıtma tesisi yetersiz kalıyor. Atık su arıtılmadan Deve Plajı'ndan denize deşarj ediliyor. Geçtiğimiz aylarda kapasitesi yükseltilerek Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından törenle hizmete açılan Ölüdeniz Arıtma Tesisi'nden açık denize deşarj edilen atık suyun filtreden geçirilmeden ve gerekli işlemlere tabi tutulmadan, olduğu gibi denize bırakıldığı fotoğraflandı. Paraşütçüler, tesisten Deve Plajı ve Soğuksu mevkii arasından denize deşarj edilen arıtılmış su yerine artık bir süredir kirli su bırakıldığını fotoğrafladı.

PİS KOKU VE KİRLİLİK
Son günlerde bölgedeki aşırı koku ve kirlilik de dikkat çekiyor. Havadan, yüzlerce metre yükseklikten bile fark edilebilen kirliliğin sebebinin Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne ait Ölüdeniz Arıtma Tesisi olduğu açıkça görülüyor. Ölüdeniz'de, kapasitesi yetersiz kalan arıtma tesisindeki atık suyun bir bölümü işlem görmeden pis bir şekilde denize bırakılıyor.ÇEVREDE BAŞKA TESİS YOK
Kirliliğin fotoğrafını çeken paraşüt pilotları, son günlerde masmavi denizde kirlilik yaşandığını belirterek, "Kirlilik tam da arıtılmış suyun denize bırakıldığı noktada yaşanıyor. Çevrede burayı kirletebilecek herhangi başka bir tesis yok. Bu kokunun ve bulanık suyun sebebinin arıtma tesisi olduğunu düşünüyoruz" dedi.BELEDİYEDEN AÇIKLAMA
Yakın zamanda Fethiye Körfezi'nde yaşanan kirliliğin de arıtma tesisinden kaynaklandığının ortaya çıktığını söyleyen paraşütçülar, "Ayrıca, deşarj hattının şamandıraları da 3-4 gündür görünmüyor. Tesiste veya deşarj hattında sorun olduğunu sanıyoruz" dedi. Ölüdeniz'deki yaşanan bu görüntüler hakkında bilgi almak istediğimiz Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri, kirliliğin arıtma tesisinden kaynaklanmadığını belirterek, "Deşarj hattı borusu suyun 40 metre altında. Tesisten kaynaklanmıyor. Yine de ekiplerimiz bölgede inceleme yapıyor" dedi.

İKİNCİ KÖRFEZ VAKASI
Fethiye Körfezi de, arıtma tesisinin yetersiz kalması ve kanalizasyon suyunun arıtılmadan denize bırakılmasıyla geçtiğimiz ay ülkenin gündemine oturmuştu. Körfez'deki kirlilikle ilgili olarak CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "Kirlilik tarımsal ilaçlamadan kaynaklanıyor" demişti. Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömür Özdil ve Muğla Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal da bölgede incelemelerde bulunarak Körfez'deki renk değişimi ve kirliliğin atık su arıtma tesisinden kaynaklandığnı belirtmişti.

ADEM ÜLKER

Ölüdeniz'de çevre felaketi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN