• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İZKA'dan 25 milyon liralık dev hediye

19.12.2010, 18:33

İzmir Kalkınma Ajansı'nın, hibe krediden yararlanmak isteyen proje sahipleri, 2011 yılının Mart ayına kadar başvuruda bulunabilecek


İzmir Kalkınma Ajansı'nın, hibe krediden yararlanmak isteyen proje sahipleri, 2011 yılının Mart ayına kadar başvuruda bulunabilecek


MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

Son 2 yılda 60 milyon TL'lik hibe destek vererek global kriz döneminde sıkıntı yaşayan KOBİ'lere can suyu olan, yüzlerce sosyal kalkınma projelerinin hayata geçmesini sağlayan İzmir Kalkınma Ajansı'nın, (İZKA)İzmir'e yeni yıl ikramiyesi 25 milyon TL olacak. 30 Aralık tarihine kadar kesinleşecek olan ve 18 milyon TL'si mali destek programları, 7 milyon TL'ye yakın bölümü ise güdümlü proje programı kapsamında kullandırılacak olan hibe krediler, 2011 yılında da İzmir ve bölge ekonomisine katma değer yaratacak.

ÖNEMLİ KAYNAK
İZKA Yönetim Kurulu'nun imzasının ardından, Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) gönderilen hibe kredi kararı, DPT'nin 30 Aralık tarihine kadar onaylaması ile kullandırılabilecek. Geçen yıl olduğu gibi 2011 yılı Mart sonuna kadar proje sahipleri hibe kredileri almak için başvuru yapabilecek. Kaynağın özel sektörün yapacağı turizm projelerine verilmesi beklenirken, kredilerin nasıl dağıtılacağı DPT'nin onayının ardından kesinleşecek. Son 2 yılda, 60 milyon TL'lik bir kaynağı mali destek ve sosyal kalkınma projeleri kapsamında proje sahiplerine hibe kredi olarak sunduklarını dile getiren İZKA Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, "2011 yılında ise 25 milyon TL'lik kaynak kullandıracağız" dedi.
Bu yıl bütçelerinden arta kalan bölünün hibe kredi olarak dağıtılarak, projelere destek olunması için yönetim kurulunun karar aldığını vurgulayan Can, "Yönetim kurulumuzun kararını DPT'ye gönderdik. Şimdi DPT'nin onayını bekliyoruz. DPT'nin 30 Aralık tarihine kadar hibe kredi kararımızı onaylayacağını öngörüyoruz. Bu sayede yeni yılda 18 milyon TL'si mali destek programı kapsamında, 7 milyon TL'si de güdümlü proje desteği kapsamında toplam 25 milyon TL'lik hibe kredi desteğini 2011 yılında proje sahiplerine dağıtacağız. Ekonomiye 2011 yılı içinde girecek olan hibe kredi ve proje sahiplerinin payları ile birlikte en az 50 milyon TL'lik bir para pompalanacak. Bu, hem sermaye sıkıntısı yaşayan KOBİ'lere rahat nefes aldıracak hem de kaynak sıkıntısı olduğu için yapılamayan sosyal kalkınma projelerinin hayata geçmesini sağlayacak" diye konuştu.

Global krizin etkisi azaltıldı
Bölgesel kalkınmanın sağlanması, kent tanıtımı, yerli ve yabancı yatırımcıların kente yatırım yapmasını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren İZKA, Türkiye'de kurulan ilk 2 kalkınma ajansından biri. Geçen yıl KOBİ ve sosyal kalkınma projeleri için 29 milyon TL hibe kredi dağıtan İZKA, bu yıl ise tarım ve turizm projeleri için 31 milyon TL hibe kredi verdi. Global krizin en ağır şekilde yaşandığı son 2 yılda piyasaya 60 milyon TL kaynak sağlayan İZKA, bu sayede KOBİ'lerin krizden yara almadan büyümesini sağlarken, sosyal kalkınma projelerinin hayata geçmesini sağladı. İZKA, 30 Aralık'a kadar kesinleşecek olan hibe krediler ile 2011 yılında da 25 milyon TL hibe kredi verecek.


İZKA'dan 25 milyon liralık dev hediye haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN