İTO'da zafer Selami Özpoyraz'ın

Giriş Tarihi:30.03.2011, 20:01 Güncelleme Tarihi:30.03.2011, 20:01
İzmir Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen Meclis Başkanlığı seçiminde rakiplerine fark atan Selami Özpoyraz, Necip Kalkan'dan boşalan koltuğa oturdu

Seçimlerde Selami Özpoyraz 85, Ertan Soydan 27, İlhan Açan 19, Kamil Yıldırım 17, İrfan Erol 15, Ali Haydar Erdem 12, Asuman Nardalı Tokuş 3 oy aldı

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Necip Kalkan'ın AK Parti'den milletvekili adayı olmak için istifa etmesiyle boşalan İzmir Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanlığı koltuğuna Selami Özpoyraz oturdu. İki hafta süren maraton dün sona erdi. Son ana kadar büyük çekişmenin yaşandığı ve 7 adayın yarıştığı seçimde ipi Selami Özpoyraz göğüsledi. İzmir Ticaret Odası'nı 1.5 yıl boyunca temsil edecek meclis başkanı, 2.5 yıl meclis başkan yardımcılığı yaptıktan sonra meclis başkanlığı koltuğu için yarışa giren Selami Özpoyraz oldu. Son anda Muzaffer Azrak'ın adaylıktan çekildiği seçimde Özpoyraz, 85 oy alarak en yakın rakibine 58 oy fark attı. 188 meclis üyesinden 178'inin oy kullanıldığı seçimlerde Ertan Soydan 27, İlhan Açan 19, Kamil Yıldırım 17, İrfan Erol 15, Ali Haydar Erdem 12, Asuman Nardalı Tokuş 3 oy aldı. Oylama da seçim süreci gibi renkli ve demokratik bir ortamda gerçekleşti.

ADAYLAR KONUŞTU
İzmir Ticaret Odası'nın en yaşlı meclis üyesi Metin Akdurak'ın yönettiği toplantı saat 14.35'te başladı. 188 meclis üyesinden 178'i oy kullanırken, 10 meclis üyesi mazeret bildirdiği için oylamaya katılmadı. Toplantıyı yöneten Metin Akdurak, "Demokrasinin gereği çok kalabalık bir aday talebi var. Herkes birbirini tanıyor" dedi.
Daha sonra adaylar, istedikleri sıraya ve belirtilen süreye uyarak konuşmalarını yaptılar. Adaylardan İrfan Erol, "Heyecan duyduğum bir göreve talip oldum. Salt çoğunluğu işletmek gereğinin bilincinde olarak oy kullanın. Bu yasal değil, etik bir kural olmalı. Böylece meclis başkanı hem meclisimizde hem dışarıda odayı daha iyi temsil edecektir" diye konuştu.
İlhan Açan da, "Tüm üyelere başarılar diliyorum. Odaya tüm vaktimi ayırmayı taahhüt ediyorum. Bu göreve layık olmaya çalışacağım" sözleriyle mesaj verdi. Ali Haydar Erdem, "Yönetimde tarafsız olacağım. Hepinize eşit mesafede bulunacağım. Telefonum 7 gün, 24 saat açık olacak" derken, Kamil Yıldırım, şunları aktardı: "Bu yüce makama bilgim, tecrübelerim, 18 yıllık meclis üyesi olmam ve yaşım itibariyle adayım. Peygamberimizin hadisi gibi yönetimde adil olacağım."
Yıldırım'ın, "Başkanımız Ekrem Demirtaş ile uyumlu çalışacağıma söz veriyorum" ifadesi, Demirtaş ile Yıldırım arasında meclis toplantılarında yaşanan tartışmalar nedeniyle üyeler arasında gülüşmelere yol açtı.
Adaylardan Ertan Soydan, 20 yıldan beri odanın çeşitli kademelerinde görev yaptığını hatırlatarak, şunları kaydetti: "38 yıllık iş hayatı ve İTO'da edindiğim tecrübeler, kente hizmet etmek amacıyla meclis başkanlığına aday olmaya karar verdim. Kazanan İTO olacaktır."
Selami Özpoyraz ise şu konuşmayı yaptı: "8 yılı aşkın süredir meclis üyeliği yapıyorum. Otomotivin yanı sıra inşaat ve gıda şirketleri ile faaliyet gösteriyorum. Bu onurlu görevi layıkıyla yapacağım. Göstereceğiniz güvene şimdiden teşekkür ederim."
İTO'nun ilk kadın meclis başkan adayı olan Asuman Nardalı Tokuş da, "Bu meclis çatısı altında bizim yanımızda olan, beni destekleyen Demirtaş'a ve yönetim kurulu ile meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Teşekkürüm şahsım ve 167 İş Kadınları Konseyi adınadır. Odayı en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum. Girişimci işkadınlığımı temsil ile taçlandırmak için izin ve desteklerinizi bekliyorum" açıklamasında bulundu.

Kim kaç oy aldı?
- Selami Özpoyraz 85
- Ertan Soydan 27
- İlhan Açan 19
- Kamil Yıldırım 17
- İrfan Erol 15
- Ali Haydar Erdem 12
- Asuman Nardalı Tokuş 3

Azrak son anda çekildi
Adaylardan Muzaffer Azrak, seçimden hemen önce adaylıktan çekildiğini açıkladı. Azrak, çekilme nedenini şu sözlerle ifade etti: "Bu kadar meclis üyesinin aday olmasını yadırgıyorum. Çekiliyorum demiyorum. Meydanı arkadaşlarıma bırakıyorum."

Sandıktan galip çıktı
İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanlığı seçimi 15.30'da başladı. Meclis başkanlığı ve meclis başkan yardımcılıkları seçimi için 2 ayrı sandık kuruldu. İlk oyu mazereti nedeniyle İlhan Gürel kullandı. Diğer meclis üyeleri oylarını komite sıralamasına göre attı. 188 meclis üyesinden 178'i oy kullanırken, saat 17.10'da sandıklar kapandı. Tüm başkan adaylarının büyük merakla beklediği seçim sonuçları 17.30'da açıklandı. Bazı meclis üyelerinin meclis başkanlığı oy pusulasını meclis başkan yardımcılığı için belirlenen sandığa atması nedeniyle sayımda bir süre gecikme yaşandı. Yarışta ipi göğüsleyen isim Selami Özpoyraz oldu.

İlk konuşmasını yaptı

Seçildikten sonra kürsüye gelip meclis üyelerine seslenen İTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, "Bana verilen bu onurlu görevi layıkıyla, ilkeli şekilde yapmaya meclis huzurunda söz veriyorum" dedi.
Özpoyraz, "Zevkli bir seçim maratonu yaşadık. Tüm adayları bu seçime renk kattığı için kutluyorum. Seçimin İzmirimize de hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. Özpoyraz'ı ilk kutlayan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş oldu. Özpoyraz da başkan adaylarını tek tek kutladıktan sonra İTO Meclis Başkanlığı koltuğuna oturarak, Mart ayı meclis toplantısını yönetti. Seçimin 3.5 saat sürmesi nedeniyle İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, meclis konuşmasını yapmayıp, basına yazılı olarak verdi.

Kadın başkan vekili kuradan çıktı
İTO Meclis Başkan yardımcılıkları için yapılan ve 6 adayın yarıştığı seçimde Mustafa Karataş 77 oy alırken, diğer adaylar Saniye Fıçı ile Yılmaz Eroğlu 64'er oy aldı. Bunun üzerine kura çekildi. Çekilen kurayı Saniye Fıçı kazandı. Fıçı, Mizyal Akımsar'dan sonra İTO'nun ikinci kadın meclis başkan yardımcı oldu. Diğer adaylar Oğuzhan Yaşar 51, Naci Ölçen 42, Erdal Seferbay 37 oy aldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.