• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Başarının yolu farklılaşma

Başarının yolu farklılaşma

24.05.2012, 19:17


Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği "Pazarlama ve markalaşma inovasyonları" konulu konferansta, uzmanlar tarafından değişen dünya düzeninde ayakta kalmanın ipuçları verildi


Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) üyeleri, odanın düzenlediği "Pazarlama ve markalaşma inovasyonları" konulu konferansta değişen dünya düzeninde, rekabet edebilmenin koşulları konusunda bilgilendirildi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Ege Bölge Yönetim Danışmanı Memet Özkan, ticaret kurallarıyla ilgili ipuçları verdi. Seminere MTSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Meclis Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu ve oda üyeleri katıldı. Her işletmenin amacının ayakta durabilmek olduğunu söyleyen MTSO Başkan Yardımcısı Coşkun, "Pazarda var olabilmek, kısacası yaşayabilmek için kar elde etmek şarttır. Bu da rekabeti doğurur. Günümüzde rekabet her sektörde çıkabileceği en uç noktaya ulaştı. Daha yukarılara çıkabilmek içinse artık farklılaşmak gerekir" dedi.
Türkiye'nin henüz markalaşmanın önemini kavrayamadığını kaydeden Coşkun şöyle konuştu: "Ülkemizde tam anlamıyla operasyonel altyapısı tamam 13 bin marka varken bize benzer ekonomilerde bu sayı 40'la 60 bin arasında. Yani daha 4-5 misli büyüme kapasitemiz var. Bu yüzden farkındalık yaratmak, piyasada kalıcı olmak isteyen işletmeler, günümüz şartlarında markalaşmak zorunda. Türkiye çok genç ve büyüyen bir ekonomi keşfedilecek bir çok alan var" diye konuştu. Ekonomik olarak büyüyen bir ülkede yaşadığımızı belirten Ege Bölge Yönetim Danışmanı Memet Özkan da "Ekonomik olarak büyüyen bir ülkeyiz, ama bütün dünya satış pazarlamaya geçiyor. İnovasyon son derece önemli bir unsurdur. Elimizde hem Türk iş dünyasından hem de dünyadan çok sayıda örnekler var. Bizler iyi örnekler almak zorundayız. Türk iş dünyasında neler olmuş, biz bunlardan neler öğrenebiliriz ve bu öğrendiklerimizi nasıl uygulayabiliriz" dedi.


Başarının yolu farklılaşma haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN