Zeytinde yaprak dökümü

Giriş Tarihi:11.02.2013, 20:08 Güncelleme Tarihi:11.02.2013, 20:08
Önemli markalardan Taliani sektörden çekildiğini açıklarken, 16 yıldır Torbalı'da zeytin fidesi yetiştirip satan Yeşilce de üretimi durdurdu. Aydınlı Anadolu Zeytincilik ise makinelerini satışa çıkardı
SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Son yıllarda zeytinyağı üreticisi rakip ülkelerle fiyat rekabetinde büyük sıkıntı yaşayan Türk zeytin ve zeytinyağı sektöründe yaprak dökümü başladı. Sektörden üst üste kötü haberler ve veda mesajları geliyor.
Zeytinyağı sektörünün önemli markalarından Taliani sektörden çekildiğini açıklarken, 16 yıldır Torbalı'da zeytin fidesi yetiştirip satan Yeşilce firması da üretimi durdurdu. Aydın'da zeytinyağı sektörüne şişe üreten Anadolu Zeytincilik ise sektörden çekilerek, makinelerini satışa çıkardı.

40 yıllık deneyim
Torbalı'da Yeşilce Zeytin Fidanlığı'nın sahibi olan ziraat mühendisi Ülker Dikmelik, 16 yıldan beri sürdürdüğü zeytin fidancılığı faaliyetini sonlandırdığını söyledi. Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'nde geçirdiği 24 yılla birlikte sektörde 40 yılı doldurduğunu dile getiren Dikmelik, "Fidancılık yaptığım uzunca süre boyunca zeytine dair çok şey öğrendim. Zeytinlikler tesis ederken, deneyimle elde edilen bilgiler, masa başında yaptığım önerileri yeniden şekillendirdi. Bu süre boyunca karşılaştığım çok sayıda çiftçiyle bildiğim her şeyi paylaştım, her yeni bilgiyi değerlendirdim. Zeytin sözcüğü hayatımda çok önemli bir yer tuttu ve tutmaya devam edecek" dedi.

Kriz etkili oldu

Aydın'da faaliyet gösteren Anadolu Zeytincilik firmasının sahibi Nadir Kutluca da zeytin ve zeytinyağı sektöründen yılbaşı itibari ile ayrıldığını açıkladı. Aydın'daki zeytinyağcıları çok ortaklı şirket çatısında bir araya getiren kişi olan Kutluca, "Ailemin uzun yıllar gelişmesi ve hak ettiği yere gelmesi için uğraş verdiği sektörden ayrıldım. Gönlüm sizlerin başarı ile sektöre katkı sağlamanız ve dünyanın en kıymetli bu bitkisel yağını Türkiyemiz açısından hak ettiği yere taşımanızdan yanadır" diye konuştu. Kutluca, hala portföyünde olan pet şişe üretim makinesini satılığa çıkardığını da duyurdu.
Zeytinyağı sektörünün önde gelen markalarından olan Taliani'nin Genel Müdürü Fulya Gürbüz de sektördeki kriz nedeniyle faaliyetlerini durdurduklarını açıkladı. Gürbüz, "Zeytinyağı sektöründe ciddi bir kriz yaşanıyor. Birçok taşın yerinden oynadığı bu dönemde bizler Taliani ailesi olarak 2002 yılında adım attığımız gıda serüvenimize ara verme kararı aldık. 10. yaşını kutladığımız markamız Taliani'nin haklarını devr ederek şirketimizi 31 Ocak 2013 tarihi itibari ile gıda sektöründe gayri aktif hale getireceğiz. Zeytinyağı sektöründe kısa sürede uzun bir yol kat etmemizde bizlere destek olan tüm tedarikçilerimize, hizmet sağlayıcılarımıza, iş ortaklarımıza teşekkür ederiz" dedi.

Rakamlarla sektör

Türkiye dünya zeytin pazarında İspanya'dan sonra ikinci, zeytinyağı üretiminde ise İspanya, İtalya ve Suriye'den sonra dördüncü sırada yer alıyor. Son yıllarda verilen teşviklerle Türkiye'de zeytin ağacı varlığı 90 milyon adetten 170 milyon adete çıktı. Bu sezon 450 bin ton sofralık zeytin üretimi, 200 bin ton ise zeytinyağı üretimi bekleniyor. Zeytin ağacı ve üretimdeki artışa rağmen iç tüketim sınırlı şekilde artarak 900 gramdan 1.5 kilograma ulaştı. Geçen yıl Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği 23 bin ton zeytinyağı ihraç edip 77 milyon dolar gelir elde etti. Sofralık zeytin ihracatı ise 72 bin ton, ihracat değeri ise 118 milyon dolar oldu.

kalan karakter 1000

ülker dikmelik ülker dikmelik

Sayın Doğan,haber olmak benim için surpriz oldu,fakat böyle bir başlık altında yer almak istemezdim,kötü haber olmak istemezdim.Gerçi zeytine dikkat çakmek her zaman iyidir..
Zeytin yaprakları 30 ayda ömrünü doldurur ve dökülürler,.diğer taraftan yeni yapraklar oluştuğu için herdem yeşil ve yapraklıdır,bu yüzden de dökülen yaprakları çoğu kişi farketmez. Ben de ayrılışımı bu 30 aylık yapraklara benzetiyorum,sektörün içinde fidancılık da da zorluklar yaşansa da benim ayrılışım ,değişikliklere uyum sağlamaktaki güçlüğüm hayat yorgunluğundandır. Yeni bir nesil geliyor, Zeytinin sağlık değeri bilinci artıyor ve çok güzel gelişmeler de oluyor.İyi çalışmalar güzel günler dilerim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.02.2013 15:47
mustafa kaptan mustafa kaptan

Bu kişiler veya şirketler başka nedenlerle sektörü terkediyorlar bence.İç tüketim gerçekten 900 gramdan 1.5 kiloya çıktıysa burada önemli bir artış yaşanmış demektir.
Türkiye AB.'ye zeytinyağı satamıyor, en azından Tunus gibi bir kota elde edilebilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.02.2013 00:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.