• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

"Aliağa Liverpool'a benzedi"

Aliağa Liverpool’a benzedi

17.04.2015, 00:00

Gediz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bekir Türkmen, sanayi kenti Aliağa'nın nüfusunun hızla arttığını belirterek, "Gelişen sanayi göçü de beraberinde getiriyor. İngiletere'de de sanayi devrimi göç olgusunu beraberinde getirmişti. Aliağa bu yönüyle Liverpool'a benziyor. Göçün sebebi Aliağa'da iş bulma olasılığının yüksek olması" dedi.

İzmir'den fazla
İzmir Aliağa Stratejik Araştırmalar Derneği (İZASAD) tarafından "Aliağa'ya Göç Hareketleri, İstihdam ve Nüfusun Nitelikleri" konulu konferans düzenlendi. Yrd. Doç. Dr. Türkmen, yaptığı sunumda "2007-2014 yılları arasında İzmir nüfusu yüzde 10 artarken, aynı dönemnde Aliağa nüfusu yüzde 39 arttı. Bu İzmir'in 4 katı. Sanayileşmeyle göçün doğrudan ilişkisi olduğunu gösterir" diye konuştu. İZASAD Başkanı Rahmi Keskinoğlu ise, "Aliağa'da yapılan yatırımlar sonucu hızlı bir gelişme var. Bu gelişmenin sosyal gelişmeyle paralel ilerlemesi gerekiyor. Bu nedenle Liverpool'da olduğu gibi sanat ve teknik eğitimleri içeren üniversiteye, sanatsal, kültürel ve sportif anlamda gelişimi sağlayacak etkinlik ve tesislere ihtiyacı var" dedi.
YAĞMUR UYGUR

ERKEKLERİN TERCİHİ
Yrd. Doç. Dr. Bekir Türkmen, ilçede yüzde 55 erkek yüzde 45 kadın nüfus olduğunu belirterek, "Sanayiye yönelik işler konusunda kadınlara istihdam artırıcı nitelikler kazandırılamadığından Aliağa erkeklerin daha fazla ilgisini çekiyor" dedi. İZASAD Başkanı Rahmi Keskinoğlu da istihdam ağır sanayiye yönelik olduğunu ve kadın çalışana yönelik yatırım yapılmadığı için de erkek nüfusun kadınları geçtiğini belirtti.

"Aliağa Liverpool'a benzedi" haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.