• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Artan nüfus ‘dikey sera’ ile doyacak

Özellikle büyükşehirlerin çevresinde kurulması planlanan dikey seralar, gıda fiyatlarının aşırı artışının da önüne geçecek. Dikey seralar yakıt, ulaşım ve çevresel maliyetlerden de tasarruf sağlıyor

Artan nüfus ‘dikey sera’ ile doyacak

16.6.2019

Tarımda şampiyonlar ligine oynamakta kararlı olan Türkiye, rotasını dikey seralara çevirdi.
30 yıl içinde 3 katına çıkması ve dünya nüfusunun gıda ihtiyacının karşılanmasında önemli yer tutması beklenen dikey seralar ile yakıt, ulaşım ve çevresel maliyetlerden tasarruf edilecek.

HİBE VE KREDİ İMKÂNI

Önümüzdeki 20 yıl içinde özellikle büyükşehirlerin çevresinde kurulması planlanan dikey seraların gıda fiyatlarının aşırı artışının önüne geçmesi de bekleniyor.
Tarımsal ürünlerin nüfusun yoğunlukla bulunduğu kent merkezlerine taşınmasına ilişkin maliyetlerin de önüne geçilmesine hizmet edecek dikey seralar, istihdama da katkı sunacak. Geleceğin önemli yatırım alanlarından biri olarak öne çıkan dikey sera yatırımı yapmak isteyen girişimciye ilk etapta hibe ve faizsiz kredi imkânı sunuluyor. KOSGEB, kalkınma ajansları ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu eliyle verilen destekler sayesinde Türkiye'de sektörün gelişmesine katkı sunulması planlanıyor.

METREKAREDE 240 KÖK BİTKİ

Diğer yetiştirme ortamlarına göre, 8 kat fazla sebze meyve yetiştirme alanı sağlayan dikey seralar artan nüfusun sağlıklı beslenmesi adına stratejik öneme sahip. Geleneksel seralarda üretilebilen tüm tarımsal ürünlerin organik olarak yetiştirilmesini mümkün kılan dikey seralar, daha az atıkla üretim yapılabilmesi sayesinde çevreye de daha duyarlı. Sulama ihtiyacının minimum olduğu dikey tarım için gerekli ekipmanlar sağlandığında metrekarede 240 kök bitki yetiştirilmesi mümkün hale geliyor.

BETÜL USTA

Artan nüfus ‘dikey sera’ ile doyacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.