• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

yatırım için Türkiye’ye geliyor

Alman otomobil devi ’in 10 milyarlık yeni yatırımı için Türkiye’yi tercih ettiği ve fabrikayı Manisa ’de kuracağı öğrenildi. Tarafların yer konusunda anlaşıp ön sözleşmeye imza attığı belirtiliyor

Volkswagen yatırım için Türkiye’ye geliyor

13.7.2019

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in yeni projesi için Türkiye'yi tercih ettiği ve dev yatırımını Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) hayata geçireceği öğrenildi. Manisa OSB yönetiminin firma yetkilileriyle Volkswagen (VW)- Skoda fabrikasının anlaşmasını yaptığı belirtildi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar anlaşmanın Ege Bölgesi ve Türkiye için önemine dikkat çekerek, "İzmir ve Manisa için çok önemli bir yatırım. İki il arası teşvik nedeni ile tercih edildi. İzmir'in işsizlik sorununun çözümüne yardımcı olacaktır. Bölgedeki otomotiv yan sanayi üretimi yapan firmalar için de yeni fırsatlar sunacak" dedi.

KATAR ETKİLİ OLDU

Uzun süredir yeni fabrika yatırımı için plan yapan Almanya'nın otomotiv devi Volkswagen böylece Bulgaristan ile Türkiye arasındaki seçimini yaptı ve EgeBölgesi'ne gelmeye karar verdi. Alman otomobil dergisi Automobilwoche'de yer alan habere göre yüzde 17'si Katar'ın elinde bulunan Volkswagen AG yeni fabrika yatırımı için kararını Türkiye'den yana kullandı. Kararda Katar'ın etkili olduğu belirtilirken fabrikanın İzmir'e yakınlığı ile bilinen Manisa OSB'de inşa edileceği kaydedildi.

3 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Bünyesinde Audi, Skoda ve Seat'ı bulunduran Volkswagen, yeni fabrikasını yeni Sabıncubeli Tüneli ile İzmir'e daha da yakınlaşan Manisa OSB'de açacak. Alman otomotiv devi Volkswagen'in Manisa'da yatırım için ön anlaşmaya imza attığı belirtildi. Yaklaşık 10 milyar liraya mal olacak dev yatırım için arazi de kesinleşti, imzalar atıldı. Yeni otomobil fabrikasının 2022'de faaliyete geçmesi ve 3 binin üzerinde kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

18 TEMMUZ'DA AÇIKLANACAK

Manisa OSB yetkilileri firmanın resmi açıklamasına kadar bilgi vermeyi uygun görmezken, karar OSB'de büyük sevinç yarattı. Yetkililer, fabrikanın "Stratejik Yatırım Teşviği" kapsamında 5'inci bölge teşviklerinden yararlanacağını, ayrıca İzmir Limanı'na, Aliağa Nemrut Limanlarına ve yapılması planlanan Çandarlı Limanı'na hemen hemen eşit mesafelerde olacağını belirterek, "Bu faktörler yer seçiminde etkili oldu" görüşünü dile getirdi. Manisa'daki fabrikada Volkswagen Grubu çatısı altında bulunan Skoda ve Seat markalı araçların üretiminin yapılacağı, fabrikanın yıllık 400 binin üzerinde araç üretim kapasitesine sahip olacağı açıklandı.

FATİH ŞENDİL

Volkswagen yatırım için Türkiye’ye geliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.