• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Facebook, Instagram ve Twitter’a reklam yasağı

Facebook, Instagram ve Twitter’a reklam yasağı

17.1.2021

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) Türkiye'de temsilci bulundurmaları için sosyal ağ sağlayıcılarına verdiği sürede yeni bir aşamaya geçiliyor. Türkiye'de henüz temsilcilik açmayı kabul etmeyen Facebook, Instagram ve Twitter gibi şirketlere bugüne kadar 40'ar milyon lira ceza kesildi. 19 Ocak tarihi itibariyle ise bu şirketlere reklam yasağı uygulanmaya başlanacak. Kullanıcılara veri paylaşımı dayatmasında bulunan WhatsApp'ın da sahibi olan Facebook başta olmak üzere Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere reklam yasağı uygulaması başlıyor.

TEMSİLCİLİK ŞARTI
Bugüne kadar YouTube, TikTok, Dailymotion ve Rus sosyal medya şirketi VKontakte (VK) Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul ederken, Facebook ve bünyesinde bulunan Instagram, Twitter, Periscope ve Pinterest gibi şirketler ise henüz olumlu görüş bildirmedi. Bu şirketlere yaptırımların ilk adımında 10 milyon lira, ikinci adımında ise 30 milyon lira olmak üzere toplam her birine 40 milyon lira ceza kesilirken, cezalar şirketlerin global adreslerine tebliğ edildi. Şirketlere yaptırımların üçüncü adımı olarak 19 ocak Salı günü reklam yasağı uygulamasının başlaması için tanınan sürenin dolduğunun bildirileceği öğrenildi. Facebook, Instagram, Twitter, Periscope ve Pinterest bu tarihe kadar Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul etmezlerse bundan sonra Türkiye'de reklam alamayacak. Sosyal ağ sağlayıcıları, yaklaşık 5 ay sonra dahi Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen cezaların yüzde 75'i affedilecek.

BARIŞ ŞİMŞEK / ANKARA

Facebook, Instagram ve Twitter’a reklam yasağı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.