• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Domuz eti ve at eti satanlara hapis cezası!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yayınladığı hileli ürünler listesinde yer alan at eti ve domuz eti satan firmalar vatandaştan büyük tepki aldı. Toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün kamuoyuyla paylaşıldı.Vatandaşın sağlığını tehlikeye atanlara 5 yıl hapis cezası verilecek, fiili iki yıl içinde tekrarlayan firma ise 10 yıl sektörden men edilecek.

Domuz eti ve at eti satanlara hapis cezası!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın "gıda güvenliği milli güvenlik meselesi" çağrısı ve en son 229 firmanın ifşa olmasının ardından gıda sahtekârlarına hem hapis hem de sektörden men cezası içeren ağır cezalar geliyor.

DOMUZ ETİ VE AT ETİ SATAN FİRMALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Domuz eti ve at eti satanlara hapis cezası!

AK Parti Grubu, tüketicinin hayatını tehlikeye atacak gıdaları üreten ve satanlara, gıdada taklit-tağşiş yapanlara yönelik cezaları içeren yasa teklifi hazırlıyor.

Domuz eti ve at eti satanlara hapis cezası!

Tüketicinin sağlığı ile oynayanlara yönelik cezaların caydırıcı hale getirilmesi için yapılan çalışmaya göre, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak gıdaları üreten, ithal eden, piyasaya arz eden işletmelere bir yıldan 5 yıla kadar hapis, bin günden 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.2012'den bu yana gazlı içecekten bala, çaydan zeytinyağına, çikolatadan ete kadar taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen bin 443 firmaya ait 3 bin 202 parti ürünü deşifre etti.

Domuz eti ve at eti satanlara hapis cezası!

Tarım ve Orman Bakanlığı, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş ve değiştirilmiş ürünler satan firma ve ürün isimlerini önceki gün kamuoyuna duyurdu. Taklit ve tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün kamuoyuyla paylaşıldı. Kamuoyuyla paylaşılan alkolsüz içeceklerde ve takviye edici gıda ürünlerinde ilaç etken maddesi, ballarda taklit ve tağşiş yapıldığı belirlendi. Bu tablonun ardından gözler daha önce Başkan Erdoğan'ın açıkladığı yeni cezalara çevrildi..

Domuz eti ve at eti satanlara hapis cezası!

TEKLİF MECLİS'E SUNULACAK
AK Parti Grubu tüketicinin sağlığı ile oynayanlara yönelik cezaların caydırıcı hale getirilmesi yasa teklifi taslağını tamamladı. Fiilin 2 yıl içinde tekrarlanması durumunda ilgili firmalar beş yıldan 10 yıla kadar gıda sektörü faaliyetinden men edilecek. Ürünler de piyasadan toplatılıp imha edilecek.

 • SON DAKİKA