• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

"Bitsin bu şiddet"

Bitsin bu şiddet

07.06.2014, 19:06

Gediz, Dokuz Eylül, Indiana ve Cambridge üniversiteleri, "Uluslararası Cinsiyet ve Hukuk Konferansı" düzenledi. 52 ülkeden çoğu kadın 86 akademisyen, kadın hakları için İzmir'de buluşurken kadınların şiddete uğramadığı ve cinayetlere kurban gitmediği bir dünya için çağrıda bulundu. Londra Sosyal Bilimler Merkezi'nin ana organizasyonunu ve Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Safi'nin koordinatörlüğünü üstlendiği organizasyon, "Sınırlar, Tartışmalar ve Ötesi" altbaşlığıyla gerçekleştirildi. Dokuz Eylül'de başlayıp Gediz'de sona eren 3 günlük konferans, 52 ülkeden 86 akademisyeni bir araya getirdi.

Olumlu adım daveti
Büyük bölümü kadın olan konuşmacılar, cinsiyet eşitsizliğini ve kadın haklarını tüm yönleriyle masaya yatırdı. Kadın haklarında notu zayıf olan ülkelerin yöneticileri bu yönde süratle olumlu adımlar atmaya davet edildi. Kadınların şiddete, eşitsizliğe uğramadığı, cinayetlere kurban gitmediği bir dünya için çağrıda bulunuldu.

Dünyaca ünlü isimler
Konuşmacılar arasında bu alanda yaptıkları çalışmalarla dünya çapında bilinen Indiana Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sarah Friedman, İsviçre Bern Üniversitesi'nden Prof. Dr. Julia Eckert, İngiltere Kraliyet Akademisi'nden Prof. Dr. Robert Wintemute, Swansea Üniversitesi'nden Prof. Dr. Heaven Crawley ve Londra Westminster Üniversitesi'nden Prof. Dr. Lisa Webley de yer aldı.

"Bitsin bu şiddet" haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN