• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Allah'a emanet köprü!

Allah'a emanet köprü!

29.05.2015, 20:01 Güncelleme Tarihi: 29.05.2015,20:01

Her gün binlerce İzmirli'nin geçtiği Göztepe Şehit Kerem Erbay Üstgeçidi'nin bağlantı noktalarına, Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıldan bu yana bakım yapılmadığı ortaya çıktı

Ekim 1997'de Güzelyalı Üstgeçidi olarak hizmete açılan, 2010 yılında İskenderun'da şehit olan Kerem Oğuz Erbay'ın adını alan Göztepe Şehit Kerem Oğuz Erbay Üstgeçidi'nin bakımlarının düzenli olarak yapılmaması tepki topluyor. Köprü, aynı anda binden fazla kişinin üzerine çıktığı Hıdrellez ve Göztepe'nin şampiyonluk kutlamaları sırasında ciddi bir şekilde sallanarak korku yaratmıştı.
Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde yapılan başvuruyu cevaplandıran Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, köprüye 2014 yılında sadece korkuluk ve boya onarımı yapıldığını belirti. Köprüye Göztepe'nin şampiyonluk kutlamalarının ardından bakımının yapılmadığı bilgisi de Gökçe imzalı cevapta yer aldı.

Bakım yapılmalı
Köprünün her yıl mutlaka rutin bakımdan geçirilmesi gerektiğini söyleyen İMO İzmir Şubesi Başkanı Emekli, şunları söyledi: "Özellikle şampiyonluk kutlamaları sırasında köprüde aşırı yoğunluk oluştu. Bunun üzerine taraftarlar normal olarak tempo eşliğinde tezahüratlar yaparak köprüde salınım yarattı. Kutlamaların hemen ertesi gün Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin köprüde incelemelerde bulunması gerekirdi."

Önlem alınsın
Köprünün sağlam olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirten Emekli, "Köprü çelik olduğu için betonarme köprülere göre daha sağlam. Ancak, ne olursa olsun önlem amaçlı bakım yapılmalı. Köprüde kalıcı bir deformasyon, çökme ya da bağlantı noktalarında ilk yapıldığına göre farklılıklar olabilir. Bu nedenle kapsamlı bir araştırma yapılması gerekiyor. Olası bir facia yaşanmadan yetkililer harekete geçsin. Köprü bakımının acı olaylar gerçekleştikten sonra değil, görev bilinciyle yapılması gerekir" dedi. TANSU EDİP GÖKBUDAK

Allah'a emanet köprü! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN