• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’da kırmızı alarm!

Son aylarda üst düzey kadrosuna ağır darbe indirilen ’nın sözde Dersim sorumlusu öldürüldü. Aranan teröristler listesinde kırmızı kategoride bulunan kod adlı Çoban’ın Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’un şehit edilmesi dahil birçok eylemin sorumlusu olduğu öğrenildi

PKK’da kırmızı alarm!

13.08.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 13.08.2018,01:45

İçişleri Bakanlığı, 11 Ağustos 2018 tarihinde Tunceli'de gerçekleştirilen operasyonda Aranan Teröristler Listesinde kırmızı kategoride bulunan Dersim Saha Sorumlusu Atakan Mahir kod adlı İbrahim Çoban'ın etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

BAŞINA 4 MİLYON KONULMUŞTU

PKK'nın Türkiye'deki sözde üst düzey isimlerinden olan ve başına 4 milyon lira ödül konulan Çoban'ın 25 yıldır örgütün dağ kadrosunda olduğu ve PKK'nın silahlı kanadı olan HPG'nin sözde askeri konsey üyesi olduğu belirtildi. PKK'lı Çoban'ın, 2012 yılında Ovacık ilçesi Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un şehit edilmesi eylemi dahil birçok eylemin sorumlusu olarak arandığı da öğrenildi. Tunceli-Bingöl sınırında önceki gün hava operasyonu ile etkisiz hale getirilen 10 terörist arasında yer alan ve PKK'nın sözde kuzey saha sorumlusu olarak görevlendirilen Çoban'ın örgütün Tunceli bölgesinde yaklaşık 250 kayıp vermesi nedeniyle Kandil yönetimince Kuzey Irak'tan çağrıldığı ortaya çıktı.

12 SUÇTAN ARANIYORDU

Güvenlik birimleri, 10 PKK'lı ile birlikte ölü ele geçirilen 'Atakan Mahir' kod adlı İbrahim Çoban'ın Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nda 12 ayrı suç dosyasının bulunduğu belirtildi. Söz konusu dosyalarda Çoban'ın, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak', 'Devletin birliğini bozmak', 'Cebir ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak', 'Ateşli silah ve mutat sayıdaki mermileri bulundurmak', 'Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek' ve 'Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçlarından arandığı belirtildi.

KANLI EYLEMLERİN TALİMATINI VERMİŞ

- Tunceli'de 1994 yılında 6 öğretmenin şehit edilmesi eylemi
- 1994 yılında Darıkent beldesinde 2 sağlık memurunun kaçırılması eylemi
- 1999 yılında Tunceli merkez'de bir restoranda bombalı eylem gerçekleştirerek 2 kişinin yaralanması
- 1999 yılında Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde 2 korucunun şehit edilmesi eylemine katılmak
- 2009 yılında Tokat Reşadiye ilçesinde 7 askerin şehit edilmesi eylemine katılmak
- 2012 yılında Ovacık ilçesi Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un şehit edilmesi eyleminin talimatını vermek
- 2011 yılında Tunceli'de halı sahada top oynayan polislere yönelik eylemde komiser Cem Kerman ve öğretmen eşi Dilay Turan Kerman'ın şehit edilmesi eyleminin talimatını vermek

ÇUKURCA'DA 4 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada, "İlimiz Çukurca ilçesi kırsal alanında İHA ile tespit edilen 4 bölücü terör örgütü mensubu icra edilen hava harekatı neticesinde etkisiz hale getirilmiştir. Konu ile ilgili adli tahkikat devam etmektedir" denildi.

'RONİ MUNZUR ' KOD ADLI MAHMUT LAÇİN DE ÖLDÜRÜLDÜ

Tunceli Pülümür kırsalında 10 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda terör örgütü PKK'nın sözde Erzurum eyalet sorumlusu 'Roni Munzur' kod adlı Mahmut Laçin'in de öldürüldüğü belirlendi. Laçin'in Nisan ayında etkisiz hale gerilen kırmızı listedeki terörist 'Panzer Kemal' kod adlı Medeni Sayılgan'ın yerine getirildiği ortaya çıktı.

PKK’da kırmızı alarm! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA