• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nün Avrupa üssü Makedonya

FETÖ’nün Avrupa üssü Makedonya

25.08.2018, 23:20

Türkiye’nin tüm girişimlerine rağmen bazı ülkeler hala ’ye göz yummaya devam ediyor. ’ın darbecilere iltica hakkı vermesinin ardından örgütün propaganda aracı Zaman’ın Makedonya’da faaliyetlerine devam ettiği ortaya çıktı. Ayrıca örgüt, bu ülkeyi hala transit geçiş noktası olarak kullanıyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından aralarında Avrupa sınırları içindekilerin de bulunduğu pek çok ülke Fetullahçı Terör Örgütü üyelerine kucak açmaya devam ediyor. Son olarak Yunanistan'da Danıştay'ın darbe girişimi sonrası bu ülkeye kaçan darbecilere iltica hakkı verilmesini kararlaştırmasının ardından bir süre önce FETÖ üyelerine kapılarını kapadığı iddia edilen Makedonya'da da FETÖ'nün propaganda silahı Zaman Gazetesi'nin yayın hayatına devam etmesi Avrupa ülkelerinin söylediklerinin tersine hareket ettiğini gözler önüne serdi.

ÖRGÜT ÜYELERİ CİRİT ATIYOR

Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti Üsküp'te FETÖ cirit atarken Ulusal Alsat Televizyon binasında yayın hayatına devam eden Zaman Gazetesi'nin tabelalarını halen indirmemiş olması dikkat çekiyor. Zaman'ın Makedonya web sitesi de faal şekilde işliyor. Ülkede FETÖ'nün Yahya Kemal Koleji ise hala faaliyetlerine devam ediyor. Darbe girişiminden önce örgütün tüm okul ve yurtlarının Makedon vatandaşlarına devredildiği belirtilirken, FETÖ'nün merkezi haline gelen Üsküp'te birçok önemli toplantının gerçekleştirildiği de ileri sürülüyor. Belirli günlerde istişareler yapan FETÖ üyelerine kapılarını kapadığını açıklayan Makedonya'nın örgüte resmen göz yumduğu iddia ediliyor.

SIÇRAMA TAHTASI

FETÖ'nün Avrupa'ya kaçış için sıçrama tahtası olarak kullandığı Makedonya, bir süre önce örgüte bakışında radikal bir değişiklik sinyali vererek ilk kez "terör örgütü" tanımı yapmıştı. Ancak Makedonya bu tanımı uygulamaya dökemedi. Ülke, Türk vatandaşlarına vize uygulamasından yararlanan FETÖ'cülerin üssü konumuna geldi. Kısa sürede oturma izni alan FETÖ'cüler bu ülkeyi transit geçişler için kullanıp daha sonra Avrupa ülkelerine gitmek için vize başvurusunda bulunmaya başladı. Bazıları ise halen Makedonya'da faaliyetlerine devam ediyor.

ÖRGÜT ÜYELERİNİ YAPTIRIM KORKUSU SARMIŞTI​

FETÖ'nün her alanda hakimiyetine göz yuman Makedonya'ya yönelik uyarılar ilk defa geçtiğimiz 21 Aralık'ta yapılan Türkçe bayramında karşılık bulmuştu. Makedonya Başbakanı Zoran Zaev FETÖ'den 'terör örgütü' olarak bahsederken Zaev'in bu çıkışı FETÖ'ye yaptırımların şiddetleneceği yönünde yorumlanmıştı. Bu açıklama ülkede eğitimden medyaya her alanda örgütlenen FETÖ'cüler arasında paniğe sebep olmuş, örgüt üyelerinin Türklerin yoğun olduğu bölgelerde değil, yabancıların bulunduğu bölgeleri tercih ettiği iddia edilmişti.

FETÖ’nün Avrupa üssü Makedonya haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN