• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Veri kopyalamak taktiğidir’

Dün gece ortak canlı yayına katılan, Başkanlığı’nın adayı ile adayı , 23 Haziran’daki öncesi buluşup, ’nin merak ettiği soruları yanıtladı. Geceye, Binali Yıldırım’ın, sorusu ve yorumu damga vurdu

‘Veri kopyalamak FETÖ taktiğidir’
Giriş Tarihi: 17.6.2019

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi, AK Parti adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu, ortak yayına katıldı. Yıldırım ile İmamoğlu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen ortak yayında, gazeteci İsmail Küçükkaya'nın sorularına yanıt verdi. Yayında, tansiyonun yükseldiği en önemli an, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki verilerin kopyalanması ile ilgili soruda yaşandı.

TALİMATIN GEREKÇESİ
Yayında Küçükkaya, her iki adaya da, birbirlerine birer soru yöneltebileceğini söyledi. Bunun üzerine AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu'na "Siz gelir gelmez hemen Büyükşehir'in bütün veri tabanını kopyalama talimatını neden verdiniz, neden böyle bir şeye ihtiyaç duydunuz, bunun kişisel verileri koruma kanununa aykırı olduğunu bilmiyor muydunuz, yoksa sizin hukukçularınız sizi yanılttı mi?" şeklinde soru yöneltti. İmamoğlu, "Bu bir veri yedekleme işlemidir. Veri yedeklemek için de veri kopyalaması yapılır ve yedeklenir. Verdiğimiz talimatta 31 Aralık, yani yılbaşı, 31 Mart, yani seçim gecesi. 18 Nisan, yani bize mazbatanın teslim edildiği gün. Bunları milat kabul edilerek veri tabanlarının yedeklenmesi ve yine Büyükşehir'de korunması..." şeklinde konuştu.

'BUNU NEDEN YAPTINIZ'
Küçükkaya'nın "Niye yaptınız?" sorusu üzerine İmamoğlu, "Bakın İsmail Bey bir afaki değişiklik yapılabilir. O süreç içerisinde bir işlem yapılabilir. Bize de ihbarlar geliyor. Kaldı ki bu yapamadık, yetişmedi" dedi. Mahkemenin karanının hukuksuz olduğunu savunan İmamoğlu, "Hiç ilgisi, muhatabı olmayan bir kişinin, ne oldu bilemiyorum, hukuksuz bir karardır. Ancak, veri yedekleme, yani bu kadar basit, kolay bir işlemi başka bir yere taşımak" diye konuştu. İmamoğlu, yapılanın güvenlik açısından bir riskinin olmadığını da öne sürdü.

ADAM TAYİN EDİLDİ
İmamoğlu'nun yanıtının ardından konuşan Binali Yıldırım şunları söyledi: "Vatandaşlarımız bilsin biraz teknolojiyle aram iyidir, bu internet altyapısını biz yaptık. Veri yedekleme ayrı kopyalamak ayrı iştir. İstanbul'un bilgileri yedekleniyor. Veri yedeklemesi yapılmadan hiçbir şekilde veri saklanamaz. Bu güvenlik meselesidir. Bilgisayarınızda bile yedekleme sistemi vardır. İstediği zaman istediği bilgiyi maiyetindekiler alır getirir. Bu veri kopyalama işlemi bir FETÖ taktiğidir. Geçmişte bunu FETÖ yaptı. Üç tane dışarıdan uzman da görevlendirme yaptı. Bu başlı başına fecaat bir şeydir. Devlet umurunda böyle bir şey yok. Dışarıdan adam tayin edip en hassas yerlere, kozmik odalara tayin edemezsiniz. Seçim sonrası sayımda da itiraz süreci icap ederse yine olur. Bu sefer belki biz etmeyeceğiz sayın Ekrem Bey edecek. Ben iki taraf için de normal olduğunu düşünüyorum. Umarım itirazı gerektirmeyecek bir fark olur."

VALİ'YE HAKARETİNİ YİNE İNKAR ETTİ
EKREM İmamoğlu, Ordu'daki VIP tartışmasıyla ilgili olarak "Vali'ye hakaret ettiniz mi?" sorusuna, "Hakaret etmedim. 'Basitleşmiştir' demek hakaretse hakaret. Ama hakaret etmedim. Bu süreç çok nettir. Yasal süreç devam ediyor. Bizim de başka duyumlarımız var" diyerek görüntülere rağmen yine valiye küfrettiğini inkar etti.

CHP ADAYI, İLİŞKİSİNİ İNKAR ETTİ AMA...
CHP adayı Ekrem İmamoğlu, canlı yayında kendisine yöneltilen FETÖ ile ilşkiniz var mı sorusuna "İlgim, temasım, alakam yok" diyerek cevap verdi. İmamoğlu'nun bu yalanlaması, akıllara FETÖ'nün kendisine olan desteğini ve geçmişteki temasları akla getirdi. Bir dönem FETÖ kanallarının müdavimi olan İmamoğlu, 2013 dershane krizinde de FETÖ'cülerin sesi olmuştu. Ortaya çıkan yeni bulgular, İmamoğlu'nun FETÖ kanallarına ve dershanelerine destek ziyaretleri gerçekleştirdiğini gösteriyor. Gerek FETÖ gazetelerine gerek kanallarına destek ziyaretlerine giden İmamoğlu, FETÖ'cüler tarafından "ilgi ve alaka" ile karşılanmıştı.

AA'DAN İMAMOĞLU'NA CEVAP
ANADOLU Ajansı'ndan (AA) yapılan yazılı açıklamada, CHP adayı İmamoğlu'nun, ortak yayında kurumlarını hedef gösterdiği belirtilerek, seçim gecesindeki veri akışıyla ilgili olarak, "AA, seçim sonucu açıklayan değil, veri aktaran bir medya kuruluşudur. Türkiye'de seçim sonuçlarını AA değil YSK açıklamaktadır" ifadesine yer verildi.

'İZMİR'DE YAPTIKLARIMIZA BAK'
'PARTİCİLİK yapmayın' diyen İmamoğlu'na tokat gibi cevap veren Binali Yıldırım, "Biz partizanlık yapıyorsak, adres bizeyse bunu şiddetle reddederim. İzmir'in toplu taşıması İZBAN'ı CHP belediyesiyle beraber yaptık. Çevre yolunu, Konak tünelini yaptık. İzmir-İstanbul yolunu yapıyoruz. Süre 2,5 saate düşecek. Partizanlığı şiddetle reddederim" dedi.

VATANDAŞ, MAÇ GİBİ İZLEDİ
DÜN akşam saat 21.00'de başlayan canlı yayın Türkiye'yi ekrana kilitledi. Vatandaşlar, maç izler gibi, kahvehanelerde, kafeteryalarda, evlerde toplanıp, birlikte televizyonun karşısına geçerek Yıldırım ile İmamoğlu'nun konuşmalarını dinledi.

‘Veri kopyalamak FETÖ taktiğidir’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA