• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

CHP’li başkanlarda çift maaş furyası

CHP’li Karaburun Belediye Başkanı’nın çift maaş skandalının bir benzeri ortaya çıktı. CHP’li Burdur Belediye Başkanı Ercengiz’in belediye şirketinden aylık 4 bin lira ücret aldığı belirlendi

CHP’li başkanlarda çift maaş furyası

26.07.2019, 09:32 Güncelleme Tarihi: 26.07.2019, 09:44

İzmir'in CHP'li Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan'ın çift maaş skandalına benzer bir vaka Burdur'da yaşandı. CHP'li Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'in, belediye iştiraki Burdur Akaryakıt Hizmetleri A.Ş.'den yönetim kurulu başkanı sıfatı ile 4 bin lira huzur hakkı aldığı ortaya çıktı.

SEÇİM SONRASI ZAM
AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, 2013'te dönemin AK Partili Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya'nın Burdur Akaryakıt Hizmetleri A.Ş.'de kendisine ve yönetim kurulu üyelerine ücret ödenmemesi kararı aldığını belirterek, CHP'li Ercengiz'i eleştirdi. Sadece belediye başkanı olarak brüt maaşı 14 bin 422 lira 32 kuruş olan, encümen ve meclis toplantılarıyla birlikte yaklaşık 16 bin 500 lira maaşı olan Ercengiz'in göreve geldiği ilk dönemde daha önce ücret ödenmeyen huzur hakkını yönetim kurulu başkanına 3 bin lira, üyeler için ise 500 lira olarak yeniden düzenlediğini belirtti. Mengi, "Bu dönemde kendisinin yaptığı yönetim kurulu başkanı için huzur hakkını 4 bin liraya, üyeler için ise 750 liraya çıkarttı" dedi.KILIÇDAROĞLU'NA ÇAĞRI
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun çifte maaş alan belediye başkanlarının belediye şirketlerinden istifa etmesi talimatını verdiğini hatırlatan Volkan Mengi, "Şehrimiz adına CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum; Belediye şirketlerinden CHPli belediye Başkanlarının ücret almasın talimatını Burdur Belediye Başkanı için de uygulayın" diye konuştu. Şirketin batakta olduğunu söyleyen Mengi, seçim öncesi şirket hesaplarının denetlenmesi için komisyon kurulması önerisi getirdiklerini belirterek, "Her partiden temsilci olmasını önerdiğimiz komisyonun kurulması, CHP'li belediye meclis üyelerinin tamamının oylarıyla reddedilmişti. CHP konu şirket hesapları olunca şeffaflık konusunu unuttu. Batakta olan şirketlerin hesabını Burdurlulara vermeliler" dedi.

BU İLK DEĞİL!
İzmir'in CHP'li Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan da, meclis kararıyla kendisini belediye şirketine müdür olarak atamıştı. CHP'li başkan, bu sayede 8 bin liralık maaşı dışında 7 bin 500 lira da müdür maaşı alıyordu. 696 ​Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK)'ya göre bir belediye başkanı şirkette müdür olamıyor, huzur hakkı alamıyor. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak görev yaptığı için belediye başkanının ticaret yapma ve şirketlere ortak olma hakları bulunmuyor.

SABAH

CHP’li başkanlarda çift maaş furyası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.