• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Onların yüzleri gülemedi!

Onların yüzleri gülemedi!
Giriş Tarihi: 12.8.2019

’nin ’ye geçmesinin ardından yaşanan işçi kıyımının mağdurları bayramı buruk karşıladı. Kendileriyle ilgili hiçbir sıkıntı olmamasına rağmen sırf CHP’li olmadıkları için kapıya konulduklarını söyleyen işçiler, "Büyük bir haksızlığa maruz kaldık. Üzüntüden bayramı bile yaşayamadık" dediler

NİDA ALADAĞ

CHP'nin "İktidara geleceğimiz hiçbir belediyede çalışanları işten çıkarmayacağız" sözü vererek girdiği 31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP'li belediyelerdeki işçi kıyımları tüm hızıyla sürüyor. CHP'li birçok belediye başkanı, çalışanların ekmeğiyle oynarken işten çıkardıklarının yerine kendi eş, dost ve akrabalarını atıyor. Bugüne kadar Türkiye genelindeki CHP'li belediyeler binlerce çalışanın işine son verilirken Kurban Bayramı öncesi işsiz kalan personel adeta kan ağlıyor. İzmir Kemalpaşa Belediyesi'nde emekliliğine 5 ay kala işten çıkarılan Mustafa Gören ve Melahat Bor, yaşadıkları çileyi Yeni Asır'a anlattı. İki isim de büyük bir haksızlığa uğradıklarını vurgulayarak, "Bayram bize zehir oldu" diye konuştu.

İşten çıkarılmadan önce kendilerine mobbing uygulandığını söyleyen Melahat Bor, "Halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri elemanı olarak çalışıyordum. Sosyal markette görev yapıyordum. Kemalpaşa'da 31 Mart seçimlerini CHP kazandı. İlk başlarda mobing uyguladılar. Bana önce Millet Bahçesi'nde bulaşık yıkayacaksınız dediler. Kimse istemedi orayı, herkes sağlık raporu aldı. Ben itiraz etmedim ve çalıştım. Benden herkes çok memnundu. Ama sonra oradan da aldılar ve spor birimine verdiler. Spor biriminde de boya badana, harç temizlettiler. Buna da itiraz etmedim" dedi.


'HİÇBİR SEBEP YOKTU'

Tuvalet bile temizlemek zorunda kaldığını anlatan Bor, "İşe ihtiyacım olduğu için ne istedilerse yaptım. Orada da bir problem yaşamadım. Herkes memnundu. Ben çalışmak zorundaydım. Oğlumun düğün masraflarının borcu vardı, kredi borçlarımız vardı. İşe en çok ihtiyacımın olduğu dönemdi. Kendilerine çalışmak zorunda olduğumu defalarca söyledim. Borçlarımızın olduğunu açıkladım. Bütün bunlara rağmen bana 'Sen AK Parti Kadın Kolları üyesi olduğun için seninle çalışamayız' dediler. Evet bunu açıkça söylediler. Çünkü işten çıkarılmam için başka hiçbir sebep yoktu. Kendileri de bunu söyledi" ifadelerini kullandı.

'BU YANLIŞ DÜZELTİLSİN'
HALA iş bulamadığına dikkat çeken Bor, " Borçlarımız duruyor. Şu anda çok mağduruz. Hala iş bulamadım. Bayrama da yapılan bu haksızlığın gölgesinde girdik. Bayramı yaşayamadık. Ben işimi yaptıktan sonra hangi partiden olduğumun ne önemi var. Yapılan büyük bir haksızlıktır. Düzeltilmesini bekliyoruz. Kredi borçlarımızla işsiz kaldık" diye konuştu.

'EMEKLİLİĞİME 5 AY KALMIŞTI'
EMEKLİLİĞİNE sadece 5 ay kala işsiz kalan Mustafa Gören (51), "Kemalpaşa Belediyesi'nde güvenlik görevlisi olarak çalıyordum. İş tanımımız dışında bizi temizlik yapmaya ve iş değiştirmeye zorladılar kabul etmeyince de çıkardılar. Emekliliğime çok az bir zaman kalmıştı. Birkaç ay dahi bekleyemediler. Haksız yere işten çıkarıldım. İşimi geri alabilmek için yasal süreç başlattık. Geri dönmek için dava açtık. 91 işçiyiz. Sorun işimizle ilgili bir problem değildi. Zihniyetleri siyasi olduğu için böyle bir haksızlığa uğradık. Bayramımız buruk geçiyor" dedi.


31 Mart seçimleriyle göreve gelen CHP'li Rıdvan Karakayalı, geçtiğimiz günlerde de eski ortağının işyerini basarak darp ettiği görüntülerle tepki çekmişti.

Onların yüzleri gülemedi! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN