• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

BAE ile ilişkilerde yeni dönem başlıyor

Abu Dabi Veliaht Prensi Al Nahyan, 9 yıl sonra Türkiye’yi ziyaret ederek önemli temaslarda bulundu. Başkan Erdoğan ile görüşmelerin ardından anlaşmalar imzalanırken, Türkiye ile BAE arasında yepyeni bir dönemin de kapıları açılmış oldu

BAE ile ilişkilerde yeni dönem başlıyor

25.11.2021

Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Abu Dabi'nin Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle dün Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Veliaht Prens bin Zayed'i, Esenboğa Havalimanı'nda Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve yetkililer karşıladı. El Nahyan, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçti. Burada Başkan Erdoğan tarafından karşılanan veliaht prens için tören düzenlendi. Ardından iki isim, başbaşa ve heyetler arası görüşmelere geçti. Görüşmelerin ardından ikili anlaşmaların imza törenine geçildi.

DOĞRUDAN YATIRIMLAR
Bu önemli ziyaretle birlikte Türkiye ile BAE arasında yeni dönem de başlamış oldu. Türkiye'ye doğrudan yatırımları kapsayan önemli bir dizi anlaşma imzalandı. İki ülke arasında ticaret, enerji ve çevre alanlarında iş birliğini geliştirecek mutabakat muhtıralarının yanı sıra Türkiye'ye doğrudan yatırımlarla ilgili anlaşmalar da imzalandı. Yatırım anlaşmaları, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) devlet yatırım fonu olan Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Türkiye Varlık Fonu ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nce imza altına alındı. ADQ ile Türkiye Varlık Fonu arasında ilk olarak stratejik iş birliğine yönelik bir mutabakat muhtırası imzalandı. ADQ ile Türkiye Varlık Fonu ayrıca Türkiye'deki teknoloji firmalarına yatırım yapmak üzere teknoloji odaklı bir girişim fonunun kurulmasına yönelik bir mutabakat muhtırasını da imzaladı.

ÖNEMLİ İŞBİRLİKLERİ VAR
Abu Dabi Liman Şirketi ile imzalanacak bir diğer iş birliği anlaşması da liman ve lojistik yatırımlarına ilişkin oldu. Abu Dabi Menkul Kıymetler Borsası ile Borsa İstanbul arasında da iş birliğine yönelik bir mutabakat muhtırası imzalandı. ADQ bunların yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile de stratejik iş birliği anlaşması imzaladı. Söz konusu anlaşma, Türkiye'de 3 GW'a kadar olan mevcut ve yeni yenilenebilir projelere yatırımlar da dahil olmak üzere enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda ve tarım alanlarında Türkiye'ye doğrudan yatırım ve iş birliklerini kapsıyor. ADQ, Kalyon Holding ile enerji, altyapı ve ulaştırma alanlarında, CCN Group'la da sağlık alanında iş birliği anlaşmasına da imza attı.

'FİLİSTİN DAVASINI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ'
BAŞKAN Erdoğan, dün yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Bakanlar Toplantısı'na video mesaj gönderdi. Erdoğan, buradaki mesajında Filistin meselesine vurgu yaptı. Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı'nın kuruluş gayesi olan Filistin davamızı sonuna kadar savunmakta kararlıyız. Filistin davasını zaafa uğratacak her türlü hareketten kaçınmalıyız. İsrail'in Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşim, yıkım, zorla yerinden etme, müsadere, tahliye politikalarına 'dur' demeliyiz. Filistin'in başkenti Kudüsü Şerif'in statüsünün ve kutsiyetinin korunması için var gücümüzle çalışmalıyız. Asıl olan iki devletli çözüm ve yerleşik uluslararası parametreler temelinde kalıcı barış ve istikrarın tesisidir" dedi. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğine de vurgu yapan Başkan Erdoğan, "Suriye'nin toprak bütünlüğü ve milli güvenliğimize tehdit teşkil eden DEAŞ ve PKK/ YPG gibi terör örgütleri ile mücadelemiz kararlılıkla sürecektir" dedi.

YENİ EKONOMİK DEĞERLER
BİRLEŞİK Arap Emirlikleri Endüstri ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan el Cabir, ziyaretin temel amacının ticareti ve iş ortaklığını artırarak, sürdürülebilir ve başarılı yatırımlar yoluyla ekonomik değerler oluşturmak olduğunu belirtmişti. Sultan el Cabir, Türkiye ile enerji, sağlık, tarım, lojistik, nakliye, endüstri, altyapı, finans, turizm konularının yanı sıra iklim değişikliği, enerji, su ve gıda güvenliği konularında iş birliğini ilerletmek istediklerini vurgulayarak, daha fazla yatırım ve iş birliği için yeni hedefler belirlemeye hazır olduklarını ifade etmişti.

ÇAVUSOGLU GELECEK AY BAE'DE
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yeni bir dönem başlarken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Aralık ayında Birleşik Arap Emirlikleri'ne bir ziyaret gerçekleştireceği öğrenildi.

BAE ile ilişkilerde yeni dönem başlıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.