• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bilimsel yayın başına 3 bin dolar teşvik

Öğretim üyesine düşen bilimsel yayın sayısı sıralamasında geride kalan İzmir üniversitelerinin rektörleri atağa kalktı

29.01.2010, 00:00

ÖZGE ÖNDER (HABER MERKEZİ)

Yükseköğretim Kurulu'nun geçtiğimiz aylarda açıkladığı 2008 yılı bilimsel yayın sayısı ve öğretim üyesine düşen bilimsel yayın sayısı sıralamasında geride kalan İzmir üniversitelerinin rektörleri atağa kalktı. Bilimsel yayın sayısını artırmak için çeşitli projeler üreten rektörlerden İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Attila Sezgin, her bilimsel yayın için öğretim üyelerine 3 bin dolar vereceğini açıklarken, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün de öğretim üyelerini desteklemek için üniversitede kooperatif kurduklarını ve bu kooperatifin kazanacağı paraları öğretim üyelerinin yaptığı her bilimsel yayını desteklemek için kullanacaklarını söyledi. Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ise, 2 yıldır ödüllendirme sistemini bin 500 ile 4 bin dolar arasında değişen rakamlarla uyguladıklarını bu sayede bilimsel yayın sayısında bir anda yükseliş olduğunu söyledi.

SINIFTA KALDI
Yüksek Öğretim Kurulu, Türkiye'deki 114 üniversiteyi değerlendirme kapsamına alarak 2008 yılında üniversitelerin yaptığı bilimsel yayınları ve öğretim üyesi başına düşen bilimsel yayın rakamlarını geçtiğimiz aylarda açıkladı. Toplam bilimsel yayın rakamlarında İzmir'den Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi ilk 10'a girerken, öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında ise İzmir'deki üniversiteler sınıfta kaldı. Öğretim üyesine düşen bilimsel yayın sıralamasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yüzde 0.85 oranını elde ederek listeye 18. sıradan girerken, Ege Üniversitesi 42'nci, İzmir Ekonomi Üniversitesi 43'üncü, Dokuz Eylül Üniversitesi 58'inci ve Yaşar Üniversitesi 95'inci oldu.
Açıklanan rakamlarla yoğun bir çalışma başlatan İzmir'deki üniversitelerin rektörleri, bilimsel yayın sayısını artırmak için çeşitli teşvik uygulamaları başlattı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Attila Sezgin, öğretim üyelerinin yaptığı her bilimsel yayın başına 3 bin dolar vereceğini ve bilimsel çalışmalar için her öğretim üyesine 1500 dolar para ayırdıklarını açıkladı.
Prof. Dr. Sezgin, "Türkiye'deki üniversitelerin bilimsel yayın sayılarının az olmasının nedeni Avrupa ve Amerika'daki gibi üniversitelerin eğitim veren ve bilimsel araştırma yapan üniversite olarak ikiye ayrılmaması. Türkiye'deki üniversiteler hem eğitim verip hem de bilimsel çalışma yapmaya çalıştığı için bilimsel yayınlarda başarı elde edemiyoruz. Mecburen bizler de bilimsel yayın sayısını artırmak için teşvik yoluna gidiyoruz. Teşviklerin bilimsel yayını artırma yolunda etkili olduğuna inanıyorum" dedi.di.

Dergilerde yer alması gerekiyor
Üniversitelerde görev yapan bilim insanlarının bir araştırmaya dayalı olarak hazırladığı çalışmayı, insani ve sanatla ilgili yayın yapan bilimsel dergilere göndermesi gerekiyor. Bu dergiler gönderilen çalışmayı, gizli tutulan hakemlerine inceletiyor. Hakemlerin onay verdiği çalışmalar, bilimsel dergilerde yer buluyor. Böylelikle hem üniversiteler hem de Yükseköğretim Kurulu çalışmayı bilimsel yayın olarak kabul ediyor.


Bilimsel yayın başına 3 bin dolar teşvik haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.