• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir otogarındaki hizmet ağı genişliyor

07.12.2010, 00:00


İZOTAŞ'ın işlettiği tesise salon, döner gazino ve showroom'lar yapılacak. Bazı firmaların terminallerini yeniden garaj içine almaları sağlanacak

SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)

Yaz aylarında günde 100 bin, kış döneminde 50 bin yolcuya hizmet veren İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali'ni kente kazandırıp 1998 yılından bu yana işleten İzmir Otobüs ve Terminal İşletmeleri A.Ş. (İZOTAŞ), yeni hizmet ve yatırımlar için projeler geliştirdi.
Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçirdikleri terminalin işletme hakkını 2023 yılına kadar elinde bulunduran İZOTAŞ yönetimi, tesise 300 kişilik konferans salonu, döner restoran ve otobüs satış-sergileme alanları kazandıracak.

SANAYİ SİTESİ KURULDU

İZOTAŞ olarak ayda 400 bin lira vergi ödeyerek, 500 kişiye de doğrudan iş vererek, İzmir'e ve ülkemize büyük bir hizmet verdiklerini kaydeden İZOTAŞ'ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Niyazoğlu, "Halka hizmet, belediyeye kazanç, İzmir'e yatırım" olarak özetlediği misyonlarının gereği olarak geliştirdikleri projeleri bir an önce gerçekleştireceklerini söyledi.
İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali'nin Türkiye'nin en büyük otogarı olduğunu söyleyen Niyazoğlu, "Bir süre önce küçük sanayi sitesini kurarak, otogara gelen otobüslerinin bakımlarının ve tamirlerinin kısa sürede yapılmasını sağladık. Üç yıldızlı otelimizi, iki akaryakıt istasyonunu devreye soktuk. Bunların ardından da 300 kişilik çok amaçlı konferans salonu, döner gazino ve showroom'lar yapacağız. Showroom'larda bazı otobüs firmaları hem otobüs satacak hem de terminallerini yeniden otogarın içine alacaklar" diye konuştu.
Yazın günde 4 bin otobüsle 100 bin, kışın günde 2 bin 500 otobüsle 50 bin, özel gün ve bayramlarda ise ortalama 150 bin kişiye hizmet verdiklerini belirten Niyazoğlu, "Babam Mehmet Niyazoğlu'nun İzmir'e kazandırdığı bu tesiste, İzmirlilere en iyi hizmeti vermenin mücadelesi içindeyiz. 150 dönüm araziye kurulu, Türkiye'nin kapalı alan bakımından en büyük otogarı olma özelliğine sahibiz. Sadece şirketimiz İZOTAŞ bünyesinde 500 kişi çalışıyor. Otobüs firmaları, servisler ve yan kollarla birlikte 5 binin üstünde insan buradan ekmek yiyor. Devlete her ay ortalama 400 bin TL tutarında KDV ve muhtasar vergisi ödüyoruz" dedi.

Tek söz sahibi
25 yıllık işletme hakkı gereğince İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali'ni 2023 yılına kadar işletmekle yükümlü tek şirket olduklarını kaydeden İZOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Niyazoğlu, "Terminalin tüm yönetimi İZOTAŞ şirketine aittir. Yap-İşlet-Devret Modeli'ne göre bu tesisi para verip yapan İZOTAŞ'tır. Terminalle ilgili üçüncü bir kurum ya da kuruluş söz sahibi değildir. Parayı İZOTAŞ harcamıştır. Mevcut borçları da hala İZOTAŞ ödemektedir" diye konuştu.

Metro gelecek
İzmirlilerin daha iyi hizmet alması için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile sık sık görüştüklerini söyleyen Niyazoğlu, Kocaoğlu'nun metronun otogara getirilmesi konusunda kararlı olduğunu gördüğünü belirtti. Niyazoğlu, "Başkanımız Kocaoğlu, bize yaptığı ziyaretlerde metronun otogara ulaştırılması için çalıştığını, projesinin ihale edildiğini ve mutlaka geleceğini söyledi. Pek çok konuda da belediye ile ilişkilerimiz üst seviyede sürekli bir şekilde devam ediyori" dedi.İzmir otogarındaki hizmet ağı genişliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN