• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ankara-İzmir hızlı tren hattı merkezden geçecek

Önümüzdeki günlerde imzalanacak protokole göre Kemalpaşa üzerinden gelecek hat, Otogar'a bağlanacak. Buradan sonra yeraltına alınacak olan hat Halkapınar'a, oradan da yerüstünden Basmane'ye ulaşacak

Ankara-İzmir hızlı tren hattı merkezden geçecek

13.02.2013, 00:00

İşbirliği yaparak İzmir'e, Aliağa-Menderes banliyö hattını kazandıran ve körfez tarama projesi için de harekete geçen Devlet Demiryolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'i uçuracak bir proje için de el sıkışıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında imzalanacak protokole göre, Kemalpaşa'dan kente girecek olan Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı, Otogar'dan Halkapınar'a, oradan da Basmane Garı'na ulaştırılacak. TCDD yetkilileri, "Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım bu projeyle bizzat ilgilendi. Aylardır bu projenin üzerinde çalışılıyor. Sona gelindi. Önümüzdeki günlerde protokol imzalancak" dedi.

Benzer çalışma
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin ortaklığında kurulan İZBAN'da yapılan çalışmalar sonucunda, banliyö sistemi Menderes'ten Aliağa'ya kadar sefer yapmaya başlamıştı. Geçtiğimiz aylarda sistemin Cumoovası'ndan Torbalı'ya kadar uzatılması için de temel atılmıştı. TCDD ve Büyükşehir Belediyesi İZBAN'da yaptığı çalışmanın benzerini inşaat çalışmaları devam eden Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinde uygulayacak.
Büyükşehir Belediyesi ile TCDD, hızlı trenin Otogar'dan Basmane Garı'na ulaştırılabilmesi ve Gıda Çarşısı olarak anılan bölgede ulaşım sorununun çözülebilmesi, Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinin, Otogar-Halkapınar arası raylı toplu ulaşım sistemine dahil edilmesi için ön protokol imzalayacak. Hazırlanan projeye göre, Kemalpaşa üzerinden gelecek olan hızlı tren hattı Otogar'a bağlanacak. Buradan sonra yeraltına alınacak hat Halkapınar'a, oradan da yerüstünden Basmane'ye ulaşacak.

Bakan'ın talimatı

TCDD yetkilileri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın Gıda Çarşı ziyaretinde esnafın kendisine, yaşanan trafik sıkışıklığı ile ilgili sıkıntılarını anlattığını belirterek, "Bakanımız sorunun çözülmesi için talimat verdi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, projeyle bizzat ilgilendi. Proje üzerinde aylarca çalışıldı. Hızlı trenin şehiriçine girmesi ile birlikte hem Gıda Çarşısı'ndaki trafik sorunu çözülecek hem de vatandaşlar otogardan kent merkezine taşınacak" dedi.

Takas yapılacak
Öte yandan çarşıya giriş ve çıkışı sağlayacak yolun yapımı için Devlet Demiryolları'na ait 20 dönümlük arazinin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne, belediyeye ait aynı ölçekteki başka bir arazinin de Demiryolları'na verilmesiyle takas işlemi yapılacak. ONUR ÇAKIR

Tianjin'den sevgilerle
Çin Halk Cumhuriyeti'nin Tianjin kenti Belediye Başkan Yardımcısı Zhang Junfang başkanlığındaki heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. Tianjin Belediye Başkan Yardımcısı Zhang Junfang, İzmir'e ilk kez geldiğini belirterek kente duyduğu hayranlığı ifade etti. İzmir'in tarihi, kültürel zenginlikleri ile ticaret ve sanayi potansiyeli hakkında bilgi edindiğini söyleyen Junfang, "Açıkçası İzmir, beklediğimden çok daha güzel bir kent. Böyle bakımlı ve temiz bir kentiniz olduğu için gurur duyuyor olmalısınız" dedi.

Yol katılım payının ilk taksidi Nisan'da

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde Başkan Aziz Kocaoğlu'nun açıkladığı gibi vatandaştan tahakkuk ettiği yol katılım bedelini, iki yıla dağıtarak alacak. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde önceki akşam oybirliği ile kabul edilen karar göre, vatandaştan 2009 yılından önce tahakkuk edilen yol kaldırım payları dört eşit taksitte tahsil edilecek. Karara göre ilk taksit 30 Nisan'da, ikincisi 31 Ekim'de, üçüncüsü 30 Nisan 2014'te, son taksit ise 31 Ekim 2014'te alınacak.

Ankara-İzmir hızlı tren hattı merkezden geçecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.