• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir'e 'İlkler Müzesi'

İzmir’e ’İlkler Müzesi’

26.05.2015, 00:00

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun haftasonu gerçekleştirdiği ziyarette gündeme getirdiği İzmir'de bir İlkler Müzesi kurulması fikri heyecan yarattı. Kent belleğinin güçlenmesi adına önemli bir adım olarak görülen müzede İzmir başta olmak üzere Türkiye ve Anadolu tarihine damga vuran ilkler ve olayların yer almasının planlandığı belirtildi. Davutoğlu'nun önerisine İzmir'in tarih alanında uzmanlaşmış bilim adamlarından da destek geldi. Tarihçiler İlkler Müzesi ile birlikte İzmir'in dünyada tanınırlığının daha da artacağı görüşünde birleşerek katkı vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Kültürel öncü
Yeşilova Höyüğü'ndeki çalışmalarıyla İzmir'in tarihinin 5 bin değil 8 bin 500 yıllık olduğunu ortaya çıkaran Doç. Dr. Zafer Derin, "Bu proje İzmir'in kültürel anlamda öncülüğünü pekiştirmesi açısından önemli. İzmir'e gelenlerin de ilk etapta bu müzeye uğraması da kentin tanınırlığını artıracak. Uygulandığında çok başarılı bir çalışma olur" dedi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı - Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Kayapınar da, "Müzecilik ayrı bir alan. Biz tarihçi olarak da ilk olan şeylerin belgelenmesi ve sergilenmesinden memnuniyet duyarız" dedi.
Prof. Kayapınar, "Tarihçiler ve müze uzmanları ortak bir çalışma gerçekleştirerek ortaya güzel bir yapı çıkarabilir. Tarihçiler nelerin ilk olduğu konusunda bilgi yardımı yapar. Sonuç olarak müzeler kentlere kültürel, tarihsel ve turizm olarak çok şey katar" dedi. Rodos İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı da, "İzmir'in tarihinde önemli izler bırakan gelişmelerin yer alacağı İlkler Müzesi'ne katkıda bulunmaya her zaman hazırız" diye konuştu. TANSU EDİP GÖKBUDAK

İşte İzmir'in ilkleri
* Yunan düşünür Homeros'un Batı Uygarlığı'nın ilk anıtsal eseri İlyada'yı İzmir'de yazdı.
* Asya'nın ilk hastanesi İzmir'de Bergama'da kuruldu.
* Kurtuluş Savaşı'nın ilk kurşunu gazeteci Hasan Tahsin tarafından Yunan işgal ordularına karşı ilk kez İzmir'de atıldı.
* Türkiye'nin ilk fuarı İzmir'de açıldı.
* Kurtuluş Savaşı sonrası devletin ekonomi rotasının belirlendiği ilk kongre İktisat Kongresi İzmir'de yapıldı.
* Anadolu'nun ilk demiryolu İzmir'e yapıldı.
* İlk kadın tiyatrocu Afife Jale ilk oyununu İzmir'de sergiledi.
* Osmanlı'nın ilk ticaret borsası İzmir'de kuruldu.
* Türkiye'nin ilk Türev borsası olan VOB İzmir'de hizmete girdi.
* Türkiye'de futbol ilk olarak İzmir'in Bornova ilçesinde oynandı.
* Türk donanmasının ilk kurulduğu şehir İzmir.
* Özel sektörde ilk Türk bayraklı konteyner hat taşımacılığı İzmir'de gerçekleşti.
* Anadolu'nun TCDD tren hattı üzerinde işletilen ilk modern banliyö sistemi İZBAN'la hayata geçti.
* Futbolda Türkiye liglerinin ilk golünü atan futbolcu İzmirsporlu Özcan Altuğ.
* Avrupa'da Türkiye adına ilk golü Fransa'nın Racing takımında oynayan İzmirli Vahap Özaltay attı.
* Türkiye liglerinin pek çok golcüsü de İzmirlidir. Metin Oktay, Fevzi Zemzem, Mustafa Denizli ve Semih Şentürk gibi.
* Salgın hastalıklara karşı Türkiye'nin ilk karantinası İzmir'in Küçükyalı semtindeki Mithatpaşa Endüstri Mselek Lisesi karşısındaki binada kuruldu.

İzmir'e 'İlkler Müzesi' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.