• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Karaburun esnafı da o kongreyi desteklemiyor

Karaburun esnafı da o kongreyi desteklemiyor

29.07.2015, 00:00

Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın, 10. Karaburun Bilim Kongresi'nin çağrı metninde yer alan "1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı" ifadesi nedeniyle tepki gösterip desteğini çekmesinin ardından, esnaf da kongreye destek vermeyeceğini açıkladı.
Karaburun Gündelik Yaşam Bilim ve Kültür Derneği tarafından 2-6 Eylül 2015 tarihleri arasında 10. kez düzenlenecek Karaburun Bilim Kongresi'nde ana tema bu yıl "20. yüzyılda yaşanan soykırımlar, katliamlar ve savaşlar" olarak belirlendi. Çağrı bildirisinde "1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı" ifadesi kullanılması üzerine Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kongreye desteği çektiklerini söyledi.
Çakır'ın açıklamasının ardından Karaburun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif Ok da kongreyi düzenleyenlerin kendisini ziyaret ettiğini belirterek "Onlara, bu konuda belediye başkanımızla birlikte hareket ediyorum. Ben size ne salon tutabilirim, ne de salonları kiralarım yanıtı verdim" dedi.
Bu sözlerine karşın gerçeği yansıtmayan ifadelerle karşılaştığını belirten Ok, "Sanki 'Biz destek veriyoruz' demişim ve belediye başkanıyla görüşmüşüm. Siz de destek verin demişim" gibi yansımalar oldu ancak bu doğru değil" diye konuştu.

'Bu iş olmaz'
Çağrı metnindeki Ermeni ve Süryani soykırımı ibarelerinin değiştirilmesi için uzun süre önce görüştüklerini ancak kurulun direttiğini dile getiren Ok, "Burası küçük yer. Salonlarımız belediyenin. Başka yerde bunu yapma şansları yok. Belediye buna hiç bir şekilde destek vermiyor. Bu ibare olduğu müddetçe bu iş olmaz" dedi.
YAĞMUR UYGUR

Karaburun esnafı da o kongreyi desteklemiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.