• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’da büyük ayıp

Alaçatı’da büyük ayıp

03.08.2018, 23:05

Sokakta canlı heykel olarak sanatını icra eden dünyaca ünlü performans sanatçısı ’a, ‘Kabahatler Kanunu’ kapsamında 124 verildi. Çoban, bu cezaya isyan etti

Ünlü performans sanatçısı Erdal Çoban'a, İzmir'in Çeşme ilçesi Alaçatı beldesinde büyük ayıp ettiler. Geçtiğimiz yıl 'Duran Efe' performansıyla tam 24 saat 34 dakika boyunca hiçbir yaşamsal ihtiyacını gidermeden dünya rekoru kıran İzmirli sanatçı Erdal Çoban, önceki gün Alaçatı girişinde sanatını icra etmek istedi. Ancak bu sırada zabıta ekipleri Kabahatlar Kanunu'na aykırı davrandığı gerekçesiyle Çoban'a 124 TL ceza kesti.

'DÜKKANDAN İZİN ALDIM'

Yaşanan olayı detaylarıyla Yeni Asır'a anlatan canlı heykel performans sanatçısı Erdal Çoban, "Bugüne kadar 4 ülkede performans verdim. 'Sokak sanatı izin gerektirmez' dedim anlamadılar. Umarım Çeşme Belediyesi Başkanı bunu görür. Sokak sanatı özgürdür, hiçbir izin alınmasına gerek yoktur. Bu Çeşme'nin, Alaçatı'nın ayıbı. Öndeki dükkandan izin almama rağmen, 'Başka yer gösterin devam edeyim' dedim, ceza yazdılar.
Sokak sanatçıları, kentlerin ışığıdır, aydınlığıdır, sokak sanatı adına yapılanı kabul etmiyorum" diyerek isyan etti.

'TEK SORUN BEN MİYİM?'

Kullandığı boyaların ithal ve kostümlerin de özel tasarım olduğunu belirten Erdal Çoban, "Sanatımı icra ederim, masraflarımı karşılamak için bir kutu koyarım, isteyen bozuk para atar. Bu tüm dünyada böyledir. Alaçatı gürültü içinde, masa işgallerinden yürümek imkansız. Demek ki Alaçatı'da tek sorun benmişim" şeklinde üzüntüsünü dile getirdi.

KAHRAMAN DURAK

Alaçatı’da büyük ayıp haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN