• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

O anıt nerede?

Karşıyakalılar, ‘Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı’nı yıkıp kaldıran ’nin “Tekrar yerine konulacak” cevabını yeterli bulmadı. Vatandaşlar, yıkılıp kaldırılan anıtın şu an nerede olduğunu ve hala sağlam durup durmadığını sordu

O anıt nerede?

25.08.2018, 00:00

Yeni Asır Gazetesi'nin Karşıyaka sahilindeki 'Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı'nın İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce yıkılıp kaldırılmasıyla ilgili manşet haberi ses getirdi. İzmirlileri isyan ettiren olayla ilgili Yeni Asır'ın haberi üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Büyükşehir Belediyesi, anıtın sahil düzenlemesinin ardından yerine konulacağını belirtti. Ancak, Büyükşehir'in açıklamasında yıkılıp kaldırılan anıtın şu an nerede olduğu ve hala sağlam durup durmadığı ile ilgili bir bilginin yer almaması dikkat çekti.

EYLEM YAPACAKLAR

Anıtın yıkılmasıyla ilgili olarak, 27 Ağustos Pazartesi günü İzmirlilerin katılacağı bir eylem organizasyonu yapan kentin tanınmış simalarından Sancar Maruflu, Büyükşehir Belediyesi'nin konuyla ilgili yaptığı açıklamanın çok yetersiz olduğunu söyledi. Maruflu, "Biz vatandaşlar olarak Büyükşehir'den bu anıtla ilgili açıklama talep ettik ama yapılmadı. Konuyu Yeni Asır gündeme getirince açıklama yapıldı. Karşıyakalılar olarak 17 yıldır önünde törenlerimizi yaptığımız anıtın durumuyla ilgili bize de bir bilgi verilmeliydi. Yapılan açıklamada anıtın çalışma tamamlandıktan sonra tekrar yerine konulacağı belirtiliyor. Fakat buna inancımız yok. Atatürk Heykeli ve Yerel Yöneticiler Masklarının paldır küldür söküldüğü ve yıkıldığı görüldü. Bir taşıma işlemi değil, yıkım işlemiydi. Açıklamada da anıtın nerede olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor" dedi.

İŞTE O AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden konu hakkında yapılan açıklama şu şekilde: "Karşıyaka'daki kıyı kullanım kültürünü İzmirDeniz kıyı düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla, söz konusu anıtı, kıyı tasarımıyla uyumlu prestijli bir yerde yeniden İzmirlilerle buluşturacağız."

"PALDIR KÜLDÜR YIKTILAR"

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamanın gerçekleri yansıtmadığını dile getiren Maruflu, "Karşıyaka' da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın talimatıyla yıktırılan Atatürk ve Kentimiz Yerel Yöneticiler Anıtı ile ilgili verilen bilgi yalan ve yanlıştır. Anıt komple paldır küldür yıkılmıştır.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıkılan anıtı, aynı yere yeniden koymayı düşünmemektedir. Çiğli Ataşehir'de bir yer bulup konulması düşünmektedir.
Bu çirkin bir olaydır. Hafife alınacak bir olay değildir. Biz Karşıyakalılar orada, anıtın önünde tam 17 yıl törenlerimizi düzenledik. Karşıyakalılara yapılan bu saygısızlığın hesabı elbette ki sorulacaktır. Bu konu büyütülecektir" diye konuştu.

"KARŞIKAYA BELEDİYESİ OLARAK BİZ DE MAĞDURUZ"

Sahil düzenlemeleri çalışmalarından Karşıyaka Belediyesi'nin de mağdur olduğunu vurgulayan Maruflu, "Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile de bu sorunu konuştuk. Kendileri de belediye olarak mağdur olduklarını, çünkü Zübeyde Hanım Nikah Evi ve oradaki restoranlara gelen vatandaşların sıkıntı yaşadıklarını iletti. Ancak bu çalışmalar tamamlandıktan sonra da hem anıtın yerine konulacağını hem de sahilin daha kullanışlı olacağını söyledi" dedi.

TEPKİLER DEVAM EDİYOR

Skandala İzmirlilerin ve Karşıyakalıların tepkileri sosyal medya üzerinden devam ediyor. Vatandaşların tepkileri ve yapılacak eylemle ilgili paylaşımlarından bazıları şöyle:

Benan Yurdakul: Yapılanları şiddetle kınıyorum.

Yavuz Arıkan: Ben geliyorum.

Benan Yurdakul: Eyyyyyy Karşıyakalılar, Karşıyaka'nıza nasıl sahip çıkıyorsunuz görelim bakalım hepinizi. Karşıyakalıyım, 35 buçukluyum diye övünüyorsunuz ya, hepinizi görelim bakalım. Haydi hep beraber sahip çıkmaya davet ediyorum sizleri. Bekliyoruz...

Tahsin Ender Adadan: İki elim kanda olsa geleceğim.

Şükran Çağlayan: Şiddetle kınıyoruz.

NİDA ALADAĞ

O anıt nerede? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA