Uyuşturucu bağımlılığı saçları döküyor

Giriş Tarihi:12.08.2017, 22:56 Güncelleme Tarihi:12.08.2017, 22:56
Özel İzmir Gazi Hastanesi Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, “Kişideki duygusal bozukluklar saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilmektedir. Bir gecede saçların dökülmesi ve beyazlaması doğrudur. Temeli stres ve kötü alışkanlıklardır” dedi

Özel İzmir Gazi Hastanesi Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, "Bağımlılık ve saç dökülmeleri tıpta bilinen bir konudur. Ama biz uyuşturucu bağımlılarının da cilt altında oluşan damar dolaşım bozukluklarına bağlı yerel ya da total saç kayıplarına sıkça rastlıyoruz" dedi. Her ne kadar uyuşturucu kullanımı bırakıldığında dökülen saçlar yerine gelse de bazı kişilerde kalıcı olduğu görülmektedir. Saç fasiküllerinin sağlıklı beslenmemesi ve insan vücudunda oluşan zehirli atıkların dolaşımda olması nedeniyle saç köklerinin tahrip olmasına ve saçın dökülmesine yol açar. Unutulmamalıdır ki sinir, öfke ve kişideki duygusal bozukluklar saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilmektedir. Bir gecede saçların dökülmesi ve beyazlaması gerçeğe dayanmaktadır ve temeli stres ve halk arasında kötü tabir ettiğimiz alışkanlıklardır.

SICAKLARA DİKKAT

İnce ve kıvırcık telli saç yapısına sahip kişilerin güneş ışınlarından daha çok etkilendiğini belirten Yasemin Gülgör, "Uzun süre güneşe maruz kalmak saçları matlaştırır. Ayrıca deniz suyunda fazla kalan saçlar da yıpranabilir" diye konuştu. Hava sıcaklıklarının 40 dereceyi aşması ile birlikte kavurucu sıcaklarda saç sağlığını korumanın yollarını anlatan Gülgör, güneş ışınlarının zararlı etkilerinin özellikle ince ve kıvırcık telli kişilerde daha çok görüldüğünü belirterek "Güneş saçlarımızı matlaştırır ışıltısını yok eder. Deniz güneş ve sıcak birleştiğinde saçı yıpratarak cansız bir forma sokar. Deniz suyu yüksek oranda tuz içerir ve bu da saçlarımızı yıpratmaya büyük etkendir. Saçlar her gün yıkayıp yağ dengesini kaybettirerek saç tellerinizin yıpranmasına davetiye çıkarıyorsunuz. Sık sık yıkamak yerine 3 günde bir yıkamak tercih edilmeli eğer her gün yıkamak zorunda iseniz şampuan kullanmadan yıkamanız daha uygun olacaktır" dedi.

GÜNEŞTEN KORUYUN

Saçları güneşten korumak için önerilerde bulunan Gülgör, "Pamuklu ve mümkünse delikli şapkalar ya da pamuklu eşarplar tercih edin. Saç yapınıza uygun yağlar ve bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Saçlarınızı denize havuza girdiğiniz zaman toplayabilir , çıktıktan sonra duru su ile hemen yıkayabilirsiniz. Saçlarınız güneşten dolayı matlaşıp sertleşebilir bunun içinde saç yapısına uygun sıcak yağ bakımları yapabilirsiniz" diye konuştu.
Aşırı sıcaklardan dolayı saç kaşıntılarının da fazla olabileceğini belirten Gülgör, "Tek bir sebebi olmayan kafa kaşıntısı için birçok neden sıralayabiliriz. Bu kullanmış olduğunuz günlük şampuan ve saç kremlerinden başlamak üzere seboreik dermatit, egzama sık sık yıkamak gibi sorunlara uzanabilmektedir. Dermotoloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir" şeklinde konuştu.

EKİM ÖNCESİ MUAYENE

saç ekimi öncesi yapılacak doğru analiz ve planlamanın ekim başarısından önemli bir unsur olduğunu belirterek, "Gelişi güzel ve planlama yapılmadan yapılan saç ekimlerinde başarı beklenilemez" dedi. Saç ekimi öncesinde yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Yasemin Gülgör, "Öncelikle mevcut saçlarınızın özelliklerine ve sıklığına bakılır, daha sonra saç derisi muayenesi yapılır. Saç derisinin gerginliği ekim sırasında kullanılacak önemli bir kriterdir. Analiz ve muayene sonuçlarına göre uzmanımız saç ekimine uygun olup olmadığınızı söyler. Ensenin yeterliliği en önemli kriterdir" dedi. Sık kullanılan yöntemlerin uygun olmaması halinde hastanın destek tedavilere yönlendirildiğini anlatan Gülgör, "Saçınızın ve ekilecek alandaki derinin yapısına göre kullanılacak yöntemler ve ekim aşamaları hakkında detaylı bir görüşme yapılır. Saç ekimi öncesi sağlıklı bir analiz ve muayene çok önemlidir. Saç yapınızın analizi, mevcut saçlı bölgelerin incelenmesi, saçların sıklığı ve sağlığı, ekim aşamaları hakkında bir uzmanla görüşmeniz ve size uygun yöntemleri belirlemeniz tavsiye edilir. Donör bölgeler incelendiğinde açık alanı kapatacak kökler hastanın beklentisinin çok altında kalıyorsa destek tedavi önerilmelidir" dedi.

KÖKLER ZARAR GÖRMESİN

Saç ekimi doğru planlandığında mevcut olan saç köklerinin de zarar görmemesinin sağlanacağına dikkat çeken Gülgör, şunları söyledi : "Gelişi güzel ve planlama yapılmadan yapılan saç ekimlerinde başarı beklenilemez. Yüz hatlarına uygun belirlenen ön çizgi ve sonraki yıllarında hesaplanmasıyla başarı kaçınılmaz olmaktadır. Unutmayalım ki sağlıklı bir analiz ve yönlendirmelerle saç ekimi raporlanmalarla ve cerrahiye yönlendirilmelidir. Hasta her ayrıntıda kesinlikle bilgi sahibi olmalıdır"

SAĞLIK TURİZMİ

İzmir'e yılın ilk 6 ayında sağlık turizmi ve turist sağlığı kapsamında 6 bin 600 turist geldiği açıklandı. Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Yasemin Gülgör, "İzmir ve Türkiye olarak saç ekimi ve saç sağlığı alanında daha fazla turiste hizmet verebiliriz" dedi. Sağlık ve ekonomi bakanlıklarının sağlık turizmi kapsamındaki çalışmaları, Türkiye'nin sağlık turizmi açısından önemli bir mesafe kat etmesini sağlarken, ülkemize bu kapsamda gelen hasta sayısı da her geçen gün artıyor. İzmir Sağlık Müdürlüğü, sağlık turizmi kapsamında gerek kamu gerekse özel hastanelerimize daha fazla hasta gelmesi, kentteki sağlık kuruluşlarının yurt dışında tanıtımı için de çalışmalar yürütüyor. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, bu yılın ilk 6 ayında 6 bin 600 turist sağlık turizmi ve turist sağlığı kapsamında kamu ve özel hastanelere başvurdu. Geçen yıl toplam 12 bin turist bu kapsamda İzmir'deki hastanelerde tedavi görmüştü.

BAKANLIK TEŞVİĞİ VAR

Yasemin Gülgör, saç ekimi ve saç sağlığı konusunda dünyanın birçok ülkesinden gelen turistlerin İzmir'i tercih ettiğini söyledi. Merkezlerine Avrupa ülkeleri ve Dubai'den hasta kabul ettiklerini belirten Gülgör, katıldıkları yurt dışı fuarlarda da hem İzmir'i hem de hastanelerini tüm dünyaya tanıtma imkanını yakaladıklarını söyledi. İzmir'de sağlık turizminin artan bir ivme ile geliştiğini anlatan Gülgör, bunda ekonomi ve sağlık bakanlığının teşvikleri ve yasal düzenlemelerinin önemli bir payı olduğunu söyledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.