• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Şöhretlerin gizli sesi:

Şöhretlerin gizli sesi: Belkıs Özener

12.02.2018, 15:48 Güncelleme Tarihi: 12.02.2018,15:51

’ın kızkardeşi , 15 yaşında ses yarışmasında birinci oldu ama o ablası gibi sahnede şakımak yerine, perde arkasında Yeşilçam yıldızlarının bülbül sesi olmayı tercih etti

KÜLTÜR VE SANAT BAŞKENTİ İZMİR - YUNUS KARAKAYA

Belkıs Özener, 1940 yılında İzmir'de doğdu. Nefis bir sesi vardı ve 15 yaşındayken İstanbul'da Beyazpark Gazinosu'nda düzenlenen Türk Sanat Müziği Yarışması'nda birinci oldu. Herkes O'nun bu billur sesiyle astsolistliğe tırmanacağını beklerken, o ablasının aksine Yeşilçam'daki starların geri plandaki sesi olmayı uygun gördü. 16 yaşındayken Tepebaşı'nda ilk defa sahneye çıktı, çok beğenildi ama devam etmedi. Mazbut bir aile kadınıydı, 19 yaşında evlendi, 3 çocuğu oldu adı eleştirel anlamda magazin basınına hiç düşmedi.
Mine Mutlu'yu seslendirdiği filmin seks filmi olduğunu sonradan öğrenince, "Bu benim aile yaşantıma ve anlayışıma ters düşer" diyerek sinema dublajlarına veda etti, bir daha da dönmedi.

HEP O'NUN SESİYLE ŞAKIDILAR

Belkıs Özener, Türk sinema ve şov dünyasının Taşbebek adıyla anılan Türk Sanat Müziği sanatçısı ablası Gönül Yazar'ın aksine çok fazla sahne çalışması yapmayıp Yeşilçam filmlerinde sinema yıldızlarının yerine şarkıları seslendirdi.
Yeşilçam tutkunları, 300'ü aşkın filmde, Türkan Şoray'ın, Belgin Doruk'un, Hülya Koçyiğit'in, Fatma Girik, Filiz Akın'ın filmlerde söylediği şarkıları kendilerinin seslendirdiğini sanıp, "Ne kadar güzel sesi de varmış" dediler.
Oysa o muhteşem ses, Belkıs Özener'in sesiydi. Seslendirdiği şarkılar arasında, Buruk Acı, Artık Sevmeyeceğim ve Kıskanırım Seni Ben uzun yıllar belleklerde kalmıştır.

ALBÜMÜ HATIRA KALDI

Yeşilçam'ın "Gizli ses kraliçesi", 300'ü aşkın filmde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Filiz Akın, Perihan Savaş ve Leyla Sayar gibi pek çok sinema yıldızının seslendirmesini yapan ve aynı zamanda filmlerdeki şarkıları seslendiren Belkıs Özener'in arşivlerde kalmış şarkılarından oluşturulan 25 şarkılık, "Yeşilçam Şarkıları / Sahibinin Sesinden" albümü, filmlerde kullanılan ana bantlara ulaşılarak oluşturuldu.
60 ve 70'li yılların kültleşmiş Türk filmlerinin en çarpıcı sahnelerinde yer alan bu şarkılar, dinleyicileri Türk sinemasının görkemli yıllarına doğru sihirli bir yolculuğa çıkardı.

KENDİLERİ OKUDU, FİYASKO

Belkıs Özener, sahnelerde şarkı söylemektense filmlerde başrol oyuncularına sesini vermek daha güzel gelmiş olmalı ki yıllarca bu işi yaptı. En çok Türkan Şoray'ın sesi oldu ve sesinin ona çok yakıştığını belirtiyordu.
Haksız da sayılmazdı.
Yalnız Türkan Şoray değil, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Müjde Ar gibi sanatçılar gerçek sesleriyle filmlerde oynayınca hayal kırıklığı yaşattılar.
Dublaj sanatçılarının değerleri anlaşıldı, Allah'tan bir iki film dışında kendi sesleriyle şarkı söylemeye falan kalkmadılar.

MEŞHUR ETTİĞİ "YEŞİLÇAM ŞARKILARI"

1. Sevemedim Karagözlüm
2. Adını Anmayacağım
3. Gözüm Sende
4. Hayat Sevince Güzel
5. Nasıl Geçti Habersiz
6. Gümüş Gerdanlık
7. Boş Çerçeve
8. Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak
9. Damarımda Kanımsın
10. Aşkım Bahardı
11. Yağmur
12. Çile
13. Dudaklarında Arzu
14. Asmam Çardaktan
15. İçin İçin Yanıyor
16. Sevil Neşelen
17. Senin Yüzünden
18. Karakolda Ayna Var
19. Oy Oy Bir Tanem (Azize )
20. Nisan Yağmuru
21. Fıstık Gibi
22. Buğulu Gözler
23. Sen ( Ömrüm Benim )
24. Tamba Tumba
25. Oyun Bitti

Şöhretlerin gizli sesi: Belkıs Özener haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN