• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Allah bana boy değil ses vermiş’

‘Allah bana boy değil ses vermiş’
Giriş Tarihi: 14.4.2019

: Boyum tam 1.59. Hatta bazen dalga geçiyorum kendimle, “Allahım 1 cm daha vermemişsin ama bu sesi vermişsin. Şükürler olsun” diye

ERCAN AKGÜN

Niran Ünsal'ın kızı olmanın ötesinde, güçlü sesi, hareketli şarkıları, sürekli değişen imajı ve yerinde duramayan yapısıyla kendisini müzik sektörüne kabul ettirdi Hande Ünsal...
Müzik eğitmeni olan anneannesi merhum Nursal Ünsal Birtek'in sanat disiplini ve aile terbiyesiyle büyüyen güzel şarkıcı, henüz okula bile gitmezken anneannesinin sayesinde Türk Müziği'ni kolayca öğrendiğini belirtti.

ASLA AÇIM DENMEZ

Doğal bir insansın. Bunun sebebi ailenin seni yetiştirme tarzı mı yoksa kendi kararların mı?
Ben aslında çocukluğumda anneannem Nursal Ünsal Birtek'den dolayı askeri disiplinde yetiştirildim.
Bizde şöyleydi; Büyükler varken bacak bacak üstüne atılmaz, eve misafir geldi çay demli mi? Kolonya ve çikolata ikram edildi mi? Bir yere misafirliğe gidildiğinde asla "açım" denmez. Balkondan bağırıp eve çağırıldığında 5 dakikada evde olacaksın. Böyle bir evde büyüdüm ben.

Hep sıkı disiplin mi vardı?
Yo hayır. Her pazar Alsancak'ta İzmir Sineması'na giderdik. Çıkışta tatlıcıya geçtikten sonra, gün boyu eğlenirdik, sonra da akşam evde banyomu yapıp sabah da okula giderdim. Gerçekten sevgi, samimiyet nedir onu da gördüm. Despot, katı kuralları olan ve asla hiçbir şeye izin vermeyen bir hayat değil, gereği kadar müsaade edilen bir yaşam.
Nerede neyin yapılması gerektiğini gerçekten güzel öğretti anneannem.
Hayatımdaki rol model kendisi oldu.

Dışarıdan görenler seni soğuk biri zannediyor. Ama sohbet ettikçe öyle olmadığın anlaşılıyor.
Niran Ünsal gibi ünlü bir şarkıcının çocuğu olmanın baskısıyla büyüdüm. Her şeyini her yerde anlatamıyorsun, ev özeldir. Üzgün de olsan mutlu da olsan belli edemezsin.
Çocukluğum boyunca o kadar sıkılmışım ki bu durumlardan, dışarıdan öyle görünüyormuşum.

TOPUKLU KAPATIYOR

Dikkat ediyorum da kısa boylu şarkıcılar daha başarılı sanki.
Ben de ona inanıyorum. Kısa boylular çok iyi işlere imza atıyor. Ailede de en kısa boylu benim ha.

Boyun kaç?
1.59 cm.

1.60'tır o ya.
Yok değil, tam 1.59. Hatta bazen dalga geçiyorum kendimle, "Allahım 1 cm daha vermemişsin ama bu sesi vermişsin. Şükürler olsun" diye. Aman olmayıversin. Bakar mısın, 14 cm topuklu var benim ayağımda ya, eksiği tamamlıyorum işte.

Haftaya bir ödül gecesi seni bekliyor sanırım.
İstanbul Üniversitesi beni "Yılın En İyi Kadın Ses Sanatçısı" seçmiş. Salı günü bana ödül verecekler.
Böylesine köklü bir üniversiteden ödül alacak olmak beni çok heyecanlandırdı.MÜZİĞE KÜSTÜM

Müziğe ilgin ne zaman başladı?
Daha çocukken, burada Rakım Elkutlu İzmir Musiki Derneği'nde anneannemin yanına gide gele Türk Müziği'ni yalayıp yutmuşum. O yaştayken, buradan İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'na 2 otobüs dolusu insanla konser vermeye gitmişim. 4 yaşındayım, Türk Müziği konseri veriyoruz ve koroda en öndeyim. Orada burnumu falan karıştırıyorum. O fotoğrafımı internette paylaşıp kendimle dalga geçtim hatta. Fanlarımın hepsinde var o fotoğraf. 2.5 yaşımdayken kemanla çekilmiş şaşkın bir pozum var.
Keman elimde çello gibi duruyor, o kadar küçüğüm yani. O yıllardan beri müziğin içindeymişim. Rahmetli anneannem solistlikten ziyade benim iyi bir kemancı olmamı isterdi hep. Ama iyi bir kemancı olamadım.

Neden?
Çünkü anneannem Nursal Ünsal Birtek, 2007'de o kötü hastalığa yakalandığı zaman müziğe küstüm ve "Ben bu işi yapmayacağım" diyerek İTÜ konservatuvarda lise 1'de keman öğrencisiyken okuldan ayrıldım.
Müziği de bıraktım, kemanı da bıraktım. Annemle büyük kavgalar ettim müziği bıraktığım için.
Büyük depresyondaydım. 2009'da da anneannem vefat etti.

Sonra müziğe dönüşün nasıl oldu?
O kötü dönemden sonra annem ceza olarak beni kız lisesine gönderdi.
Okul yıllarında müzikten kopamadım. Kandilli Kız Lisesi'ndeyken okula marş yazıldı ve o marşı ben yazdım. Ayrıca okulun teneffüs zillerinde çalan parça da benim sesimden hazırlandı.
Okulda konser verilecek, en başta ben varım. Törenlerde İstiklal Marşı'nı ben okutuyorum; sanki müzik öğretmeniyim. 2. sınıftayken vokalistliğe başladım.

İLK PARAM EVDE DURUR

Müzikten çok fazla ayrı kalamadın yani.
Aynen. Akacak kan damarda durmadı.
Anneme ve dayım Haktan'a vokal yaparken bir yandan da beni Özcan Deniz, Berkay ve bazı şarkıcılar vokalist olarak istedi. Fakat annem hiç birine izin vermedi.
Anneme "Neden izin vermiyorsun" diye kızardım. O da "Sen 18 yaşına bir gel, o zaman kiminle istersen çalışırsın" diye cevap verdi bana. Yaşımı doldurunca hemen Tan Taşçı ile çalışmaya başladım. İlk paramı kazandım ve hala zarfı evde durur. Sonra Cengiz Kurtoğlu, Işın Karaca ve Berkay'a vokalistlik yaptım.

Ünlü olduğunu ilk ne zaman hissettin?
"Oyna Oyna" şarkımı çıkardığımda anladım. İnsanlar gittiğim yerlerde beni gösterip aralarında konuşmaya başlıyordu.

GÖKYÜZÜNDE ÜRETKENİM

Şarkıları yazarken sana hangi ortamda ilham geliyor?
Genelde uçakta yazıyorum. Çok garip bir durum, gökyüzüne yaklaştıkça üretmeye başlıyorum.

Müziğin dışında kalan zamanlarda kendine vakit ayırabiliyor musun?
Maalesef. Uykumu sağlıklı alamıyorum.
Yemek konusunda dünyanın en sağlıksız beslenen insanı sayılırım.
Spora da vaktim olmuyor.

ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ VEJETARYENİM

Hande Ünsal mutfakta nasıl peki?
Çok iyi sebze yemeği ve meze yaparım. Kurabiye, tatlı gibi hamur işlerinde efsaneyim.
Ama "Al şu eti pişir" dese birisi, tırnağımı sürersem insan değilim. Kırmızı et, tavuk ve balığı pişirmiyorum da tüketmiyorum da.
Çocukluğumdan beri böyle.

Özel bir nedeni var mı?
Ben çocukken dayım askerden geldiğinde adak kesmişlerdi.
Anneannem o hayvanın kanını aldı benim alnımın ortasına bir sürdü, o gün bende her şey bitti. "Siz onu kestiniz" diye çıngar çıkartmışım evde. Bir daha asla et yemedim.

ARİANA GRANDE ANNEME BENZİYOR!

- Geçen sene uzun saçlarla değişik bir imaj çizdin. Bu halinden çok farklıydın. Neydi sebebi?
Müzik camiasına profesyonel olarak girdiğim ilk günden buyana beni, Derya Uluğ'u ve Tuğba Yurt'u birbirimize çok benzettiler.
Hep karıştırıyorlardı bizi. Bu yüzden de kendimi bir şekilde ayrıştırmam gerekiyordu. Bu yüzden "Oyna Oyna" klibim için kıyafet ve saçla bilerek Ariana Grande'ye benzedim. Sonrasında onun hayranları tarafından çok fena topa tutuldum. Ben de onlara cevap olarak şunu dedim: "O zaman Ariana Grande de anneme benziyor."

YANAKLARIMI İÇİME ÇEKİP GÜLŞEN TAKLİDİ YAPARDIM

Gülşen'den önce zirvenin sahibi olmak da iyi bir başarı.
Hayatımın en büyük idollerinden biridir. Çocukluğum, yanaklarımı içine çekerek Gülşen taklidi yapmakla geçti. Büyük hayranıyım. Onunla aynı listede olup da bir numarada yer almak büyük başarı benim için.

‘Allah bana boy değil ses vermiş’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN