• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Eğlence ve spor bir arada

Eğlence ve spor bir arada
Giriş Tarihi: 2.6.2019

TRENDYSPOR/ OGÜN ÖZDEMİR

Bugün gerçekten ilginç bir sporu konu alacağız. Bir balonun içinde olduğunuzu ve bir parkuru bitirmeye çalıştığınızı düşünün, işte bu sporun adı zorbing.
Yakın geçmişte çıkan zorbingin tarihi 1990'lara dayanıyor. Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde, bir kaç ortakla kurulan ZORB Limited, bu aktivitenin dünyaya yayılmasında büyük pay sahibi oldu. Bu şirketin yanında bir kaç tane de bu sporun pazarlamasını yapan küçük şirketler var. Peki aktivite nasıl ortaya çıktı?

HAMSTERLARDAN ESİNLENİLDİ

Yeni Zelandalı iki kişi hamsterlardan esinlenerek bu sporu bulmuş. Zorb adı verilen özel top, şeffaf plastikten oluşan, birisi 3 metre, diğeri 2 metre çapında iki kürenin iç içe geçmesiyle oluşur.
İçteki kürenin duruma göre 1,2 veya 3 insanın girebildiği dev kürenin, yokuş aşağı bir zeminden bırakılması ile yapılıyor.
Siz de parkuru bitirdiğinizde artık bir "zorbanaut" olmuşsunuz demektir. Zorbing'in, Hindistan'dan İngiltere'ye, tüm dünyada on binlerce fanatiği var. Olmaması mümkün mü?
Eğlence ve spor bir arada. Bir de rekabet girince araya tutkunu olamamak imkansız.
İlk "zorbing" pisti olma özelliğine sahip parkur ise Yeni Zelanda'daki Rotorua parkuru. 750 metreyle dünyanın en uzun parkuru ise Amerika'nın Pennsylvania Eyaleti'nde.
2006 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Zorbing sporu dalında iki rekor bulunmaktadır.
En uzun yuvarlanma mesafesi 570 metre ile Steven Camp tarafından; en hızlı yuvarlanma ise Saatte 52 km ile Keith Kolver tarafından kırılmıştır.

PEKİ SADECE BİR KULVAR SPORU MU?

Dış küresinin ve iç küresinin arasındaki 60-70 santimetrelik boşluk, darbelerin etkisini azaltıyor böylece kürenin içindeki sürücülerin zarar görmesini engellenmiş oluyor. Bu sayede, sürüklenme esnasında yaşanabilecek her türlü darbeye karşı koruma altına alınmış oluyorsunuz.
Bir diğer güzel yanı ise, kontrolün sizde olması.
"Zorb"un içindeki halkalar ve tutma kolları sayesinde yönünüzü ve hızınızı kendiniz belirleyebiliyorsunuz.
Zorb topu ile yapabileceğiniz tek aktivite yuvarlanmak değil. Mesela son zamanlarda popülerleşen "insan bowlingi" ve "zorb futbolu" gibi aktiviteler olabilir.
Özellikle İnsan Bowlingi size, devrilirken devirme gibi farklı bir duygu hissettirecek. Belki de en zararsız çarpışmalardan birisi diyebiliriz.
Zorb futbolu ya da "futzorb" dediğimiz zorbing Türkiye'de de yapılıyor.
Kiralama yaparak bu eğlenceye katılmanız mümkün. Ayrıca zorb topuyla suyun içinde de deneyim yaşayabiliriz.
Bu deneyimi birçok Avrupa ülkesinde yaşayabilirsiniz. Suyun üstünde uyumanın verdiği eşsiz bir deneyime de sahip olabilirsiniz. Yalnız çok uzun süreler kalmak isterseniz size bir oksijen tüpü sağlanıyor.

Eğlence ve spor bir arada haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA