• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dağların kralı 70 yıllık cipler

Gelişen teknolojiye rağmen yaklaşık 70 yıllık ciplerden vazgeçmeyen Aydınlı üreticiler, adeta bebek gibi baktıkları araçlarla yüksek dağları aşarak tarlalarına ulaşıyor

Dağların kralı 70 yıllık cipler
Giriş Tarihi: 17.5.2020

ydın'ın yüksek dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar, gelişen teknolojiye rağmen yeşil ciplerden vazgeçemiyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında üretilen ve çeşitli cephelerde kullanılan Willys marka cipler, her türlü engebeli araziye uyumlu sağlamasından dolayı kentteki köylü vatandaşların tercihi oluyor. İncir, kestane ve zeytin üreticileri başta olmak üzere dağ köylerinde yaşayan üreticiler, engebeli arazilerindeki tarlalarına ciplerle ulaşıyor. Tarlalarındaki ürünleri ciplerle taşıyan üreticiler, onlara adeta gözü gibi bakıyor. Köylü vatandaşların en büyük yardımcısı olan cipler, 70 yıllık geçmişiyle de tarihe tanıklık ediyor. Köylü vatandaşların gözdesi olan cipleri tamir eden kentteki ustalardan Yılmaz Kavas, "Aydın'ın dağ köylerinde yaşayan vatandaşlarımız için bu cipler büyük önem arz ediyor. Çünkü engebeli arazilerde yeşil cipler, rahatlıkla yol kat edebiliyor. Cipler sayesinde tarlalarına ulaşan üreticiler, ürünlerini taşıyor. Bundan dolayı cipler, köylü vatandaşların en çok tercih ettiği araç oluyor. Teknoloji hangi noktaya gelirse gelsin köylü vatandaşlarımız ciplerinden vazgeçmezler. Cip gerçekten bir tutku. Cip dışında başka araç kullanmayan ve almayan müşterilerimiz var" dedi.TANK GİBİ SAĞLAM
Önümüzdeki yıllarda da ciplerin varlığının devam edeceğini belirten Kavas, "Yeşil cipler, tank gibi sağlam ve bir otomobil kadar hareket kabiliyeti yüksek arazi tipi araçlar. Bu özellikleriyle daha uzun yıllar varlıklarını koruyacağına inanıyorum. Cipini satacak kişi çok kolaylıkla müşteri bulabiliyor. Cipler her zaman Aydın'da gözde araçlar olmaya devam edecek" dedi.

CIPLERIN TARIHÇESİ
1941 yılında ABD ordusu için imal edilen hafif, manevra kabiliyeti yüksek ve sağlam ciplerin CJ serisinde 8 ayrı modeli geliştirilip üretildi. Bu araca benzer özellikteki aşırı lüks olmayan ancak çok dayanıklı araçların üretimi Türkiye'de de 1970 yılına kadar devam etti. cipler aradan geçen 50 yılı aşkın süredir miras yoluyla babadan oğula geçiyor ve halen kullanılıyor.

Dağların kralı 70 yıllık cipler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA