"Beni KGT'ye danışman yapın"

Giriş Tarihi:26.07.2010, 20:21 Güncelleme Tarihi:27.07.2010, 10:45
Bir dönem terör örgütü PKK'nın 2. adamı olan Şemdin Sakık, cezaevinden dilekçe yazıp Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na iş başvurusunda bulundu

Bir dönem terör örgütü PKK'nın 2. adamı olan Şemdin Sakık, cezaevinden dilekçe yazıp Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na iş başvurusunda bulundu

ZAFER ŞAHİN (ANKARA)

Bir dönem terör örgütü PKK'nın 2. adamı olan "Parmaksız Zeki" kod adlı Şemdin Sakık, İstanbul eski Valisi Muammer Güler'in başında olduğu Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na (KGT) dilekçe ile başvuruda bulunarak, kurumda danışman kadrosunda çalışmak istediğini bildirdi. Kuzey Irak'ta ele geçirildikten sonra Türkiye'ye getirilen ve 12 yıldır Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bir hücrede tutulan Sakık, 4 sayfadan olaşan dilekçesine, PKK ve terör konularındaki görüş ve önerilerinden oluşan 44 sayfalık bir değerlendirme raporu da ekledi.

'BASKINLARI ÖNLERİM'
Cezaevinde geçirdiği yıllarda dağda bulunan PKK militanlarının silahlı mücadeleyi bırakmaları için 10 kitap yazdığı için örgüt tarafından hain ilan edildiğini hatırlatan Sakık, Güneydoğu'da ve Kuzey Irak'ta yaşanan her türlü gelişmenin perde arkasından haberdar olduğunu ve elindeki bilgileri devletin istihbarat birimleri ile paylaşmak istediğini bildirdi. Sakık arkadaşı Tuncer Günay vasıtasıyla müsteşarlığa ilettiği dilekçesinde, terörle mücadele, Kürt sorunu, Kürt açılımı, itirafçılık, pişmanlık ve topluma kazandırma yasalarının hazırlanması konularında kurum çalışanlarına cezaevinden tele konferans yoluyla bilgi verebileceğini söyledi.
18 yıl boyunca PKK'nın askeri liderlerinden biri olarak Güneydoğu, Kuzey Irak ve İran dağlarında kaldığını, teröristlerin bölgedeki tüm geçiş noktalarını avucunun içi gibi bildiğini vurgulayan Sakık, kurumda görev alma isteğini şöyle dile getirdi:
"Terörle mücadelede nelerin eksik veya yanlış yapıldığı konularında görüşlerimi aktarmak istiyorum. Bölgedeki karakol ve emniyet timlerinin niçin korunamadıklarını, nasıl basıldıklarını, yabancı istihbarat örgütlerinin PKK ile nasıl ilişkiler kurduğunu, militanlara nerede eğitim verdiklerini tüm detayları ile anlatabilirim. Bu konularda müsteşarlığınıza danışman olarak hizmet verebilirim. Çalışmalarımın değerlendirilmesini ve uygun olanların müsteşarlığınızca basılıp, yayınlanmasını istiyorum."
PKK'nın dünyanın en organize ve güçlü mafya örgütüne dönüştüğünü, Abdullah Öcalan'ın Kamboçya'yı 1975-1979 yılları arasında yöneten ve yüz binlerce insanı katleden Kızıl Kmerler'in lideri Pol Pot'tan bile daha cani olduğunu anlatan Sakık, "Apo, Kürt Ergenekonunun bir numaralı kuklasıdır. Verdiği emirlerle bizleri kan banyosunda yüzen canavarlara, örgütü de dünyanın vahşi kasaplar örgütüne çevirdi. Asırlardır bir arada yaşamış, kız alıp vermiş Türk ve Kürt halklarının arasına düşmanlık soktu, kendi rahatı için bu iki halkı korkunç bir sona doğru sürüklemekten çekinmiyor" ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

erdal erdal

ılk oncelıkle ben ankaralıyım ankarada yasıyorum ve ülkenin gidişatını yakından takip ediyorum.eyerkı bu ulkede gercekten bırılerı ulkenın dırlıgı bırlıgı ve huzuru ıcın bırseyler yapabılecek se bence uzak takıple bırseyler yapılabılecegıne kanaat getırıyorum.neden dıye soracak olursanız bundan yaklasık 10 gun once yanı 15 01 2012 tarıhınde aynı ılcede bulundugum bı esnaf arkadasım yanıma kahfe ıcmeye gelmıstı kendısı doguluygu..ve ordakı olayların nasıl gelıstıgınden bıraz bana bahsettı genclerın aklına nasıl gırdıklerını ve kucuk yastakı cocukların hangı sartlarda daga cıkartıldıklarını soyledı ınanın kı sadece sok oldum.soruyorum bunu okuyan arkadaslarıma sız hıc dogudakı ekmege muhtac garıban ailelere pkk tarafından ılk once maddı yardımlar edılıp sonra cocuklarının bırını pkk ya zorlada olsa feda edıldıgını duydunuz mu.yada kan davalı aileler var aile garıban ve gucsuz pkk gelıyor dıyor kı ben senın kan davalını vururum ama bı sartla dıyo evladının bırını pkk ya feda edeceksın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 26.01.2012 03:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.