Başbuğ'a, 2001 ve 2002 şuraları hatırlatıldı

Giriş Tarihi:09.08.2010, 19:20 Güncelleme Tarihi:09.08.2010, 19:20
2001'de korgeneral olan Başbuğ, dönemin Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu'nun isteğiyle terfi ettirilmedi, 2002'de orgeneral olunca da Genelkurmay Başkanlığı yolu açıldı

2001'de korgeneral olan Başbuğ, dönemin Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu'nun isteğiyle terfi ettirilmedi, 2002'de orgeneral olunca da Genelkurmay Başkanlığı yolu açıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) Kara Kuvvetleri Komutanlığı atama krizinin sonuçlanmasıyla birlikte YAŞ sürecine ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı için önce 1. Ordu Komutanı Org. Hasan Iğsız'ı öneren, ancak hükümetin kararlı tutumu karşısında, eğer atanırsa bu kez Genelkurmay Başkanlığı için yolu kapanacak olan Org. Necdet Özel'i gündeme getiren Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'a kendisiyle ilgili örnek hatırlatıldı. Org. Başbuğ, 2001 ve 2002 Şura'larında alınan istisnai kararlarla Genelkurmay Başkanlığı kapısını aralamıştı.

İŞTE PERDE ARKASI
- A, B VE C PLANLARI: Genelkurmay Karargahı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Org. Hasan Iğsız ismine soğuk bakması üzerine A, B ve C planları geliştirdi. Önce Org. Iğsız konusunda ısrar edildi. Bu ısrar hem Cumhurbaşkanı Gül hem de Başbakan Erdoğan'a iletildi ancak kabul görmedi. Jandarma Genel Komutanı Org. Atilla Işık'ın emekliliğini istemesiyle bu defa B planı devreye girdi. Org. Başbuğ, Kara Kuvvetleri için Org. Necdet Özel'i, Jandarma Genel Komutanlığı için de Org. Aslan Güner'i önerdi. Bu öneri Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül tarafından kabul edilmedi.
- KOŞANER AĞIRLIĞINI KOYDU: Org. Başbuğ'un 6 Ağustos Cuma günü Org. Özel ve Org. Güner formüllerini içeren teklifinin kabul görmemesi üzerine komutanlar 7 Ağustos Cumartesi gününü karargahta geçirdi. Gün boyu yapılan çalışmalar sonucunda Org. Koşaner'in ağırlığını koyduğu liste 7 Ağustos akşamı Antalya gezisi sonrasında Erdoğan'a sunuldu. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül ile gerekli teması sağladıktan sonra atama krizinde mutabakatın sağlandığını açıkladı.
- "KANUN AÇIK" MESAJI: Kriz sürecinde Erdoğan ile Başbuğ arasında ilginç diyaloglar yaşandığı öğrenildi. Org. Iğsız'ın isminin hükümet tarafından kabul görmemesi üzerine Başbuğ'un, "Teamülleri aşan karar olur" dediği, Erdoğan'ın, "Bu konuda TSK Personel Kanunu yeterince açık" yanıtı verdiği öğrenildi.
- 2001 VE 2002 HATIRLATILDI: Süreç içinde Org. Başbuğ, KKK için Org. Necdet Özel'in önünü tıkayan teklifte ısrar edince kendisine, Genelkurmay Başkanlığı yolunu açan 2001 ve 2002 yılı Şura'larının hatırlatıldığı öğrenildi. 2001 yılında korgenerallik terfi sırasında bulunan Başbuğ, o sene dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun talebi üzerine terfi ettirilmedi ve görev süresi bir yıl uzatıldı. Başbuğ, 2001 yılında orgenerallik rütbesine terfi etseydi kadrosuzluktan 2005 yılında emekliye ayrılmak zorunda kalacaktı. Ancak Başbuğ, 2002 yılında yine Org. Kıvrıkoğlu'nun talebi üzenine 1. sıradan orgeneralliğe terfi ettirildi ve Genelkurmay Başkanlığı için önü açıldı.

Protokol sırasından çıkan komutana veto

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Aslan Güner'i Jandarma Genel Komutanlığı'na önerince, bu formüle özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül karşı çıktı. 28 Ağustos 2007'de Cumhurbaşkanı seçilen Gül'ün, Ankara'ya geliş ve gidişlerinde protokolde bulunan dönemin 4. Kolordu Komutanı Korg. Aslan Güner, açık tavır almıştı. Güner, Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün türbanlı olduğu gerekçesiyle karşılama ve uğurlama törenlerinde protokol sırasından ayrılmaya özen gösteriyordu.

Karargah'a Koşaner damgası
Bir hafta boyunca süren atama krizinin dün çözülmesiyle 30 Ağustos'ta Genelkurmay Başkanlığı'na oturacak Orgeneral Işık Koşaner, Karargah'ta çalışacağı isimleri belirledi. Orgeneral İlker Başbuğ döneminde başlatılan profesyonel ordu ve yeni karakol binaları gibi projeler ile adli konuların bir an önce çözülmesi için yeni kadro kuruldu. Bu kapsamda, Genelkurmay Başkanı'na doğrudan danışmanlık yapan 8 J başkanlığı biriminden 3'üne yeni isimler atandı.
Bu isimler içinde en dikkat çekeni, aynı zamanda Başbakan Erdoğan'a da danışmanlık yapacak olan Genelkurmay Harekat Başkanı oldu. İnternet Andıcı soruşturmasında ifadesi alınacak olan Korgeneral Mehmet Eröz bu görevden alınarak yerine KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Abdullah Recep atandı. Genelkurmay Personel Başkanlığı'na da Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun özel kalem müdürü olan Kamil Başoğlu getirildi. Ankara Garnizon Komutanı Mehmet Emin Alpman da bu yıl orgeneralliğe terfi ederek 3'üncü Ordu Komutanlığı'na atanan Yalçın Ataman'dan boşalan Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı'nı yürütecek.

ADLİ DANIŞMAN
Orgeneral Koşaner'in önünde bekleyen adli dosyalarla ilgili bu yıl tümgeneralliğe terfi ettirilen Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu danışmanlık yapmaya devam edecek. Görevinde kalan Tümgeneral Çubukçu başta Balyoz soruşturması olmak üzere, İnternet Andıcı ve Ergenekon davalarıyla ilgili çalışarak Orgeneral Koşaner'e adli konularla ilgili bilgi verecek.

Koşaner, 3. İzmirli Genelkurmay başkanı
Yüksek Askeri Şura kararı ile Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Orgeneral Işık Koşaner, bu görevi yapan üçüncü İzmirli komutan olacak. Orgeneral Koşaner, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) birinci Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mustafa İsmet İnönü ve 3. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mehmet Kazım Orbay gibi İzmir doğumlu. Genelkurmay Başkanlığı yapan komutanlar arasında ise en fazla İstanbullular dikkati çekiyor. Mareşal Fevzi Çakmak, İstanbul doğumlu ilk Genelkurmay Başkanı olurken, 7. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Ahmet Nurettin Baransel, 9. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İbrahim Feyzi Mengüç, 15. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Faruk Gürler, 19. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mustafa Necdet Üruğ ile 25. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt diğer İstanbullu komutanlar oldu. Erzurum doğumlu 3 orgeneral, Genelkurmay Başkanlığı yaparken, Genelkurmay Başkanlığı görevini Selanik, Edirne ve Manisa doğumlular 2'şer kez yürüttü.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.