• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

tutun, şifa bulun

Oruç tutun, şifa bulun

16.05.2018, 00:13

11 ayın sultanı RamazanŞerif'e tekrar ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) "oruç tutunuz sıhhat bulunuz" hadis-i şerifi ile bizlere bu güzel ibadetin hem dünyada, hem de ahirette büyük kazançlar sağladığını ve sıhhat için ne kadar önemli olduğunu bildirmiştir. Biz de mübarek Ramazan ayının ilk gününde İslam'ın 5 şartından biri olan oruç ibadetinin insan sağlığına olan faydalarına değineceğiz.

BİN DERDE DEVA

Oruç ibadetinin insan sağlığına faydaları konusunda İntegratif Tıp Uzmanı Dr. Murat Ünlü'nün görüşlerine yer vereceğiz. Güneşin doğuşundan batışına kadar olan sürede yemek ve içmekten vazgeçilmesi şeklinde tutulan oruçla, karaciğer ve tüm sindirim sisteminin dinlendiğini belirten Dr. Ünlü, "sindirim sistemi dinlendiği için, diğer organların kanlanması ve çalışma verimi artıyor. Şeker hastalarında kan şekeri kontrolü, hipertansiyon hastalarında kan basıncı kontrolü kolaylaşıyor. Kanda yağ düzeyleri düşüyor, yararlı kolesterol yükseliyor. Vücutta depolanmış yağlar eriyor ve zayıflanıyor. Kemik iliği uyarılıyor, kan yapımı artıyor. Vücut birikmiş zararlı maddelerden temizleniyor, bağışıklık sistemi güçleniyor. Kalp, damar, kanser gibi hastalıklara karşı direnç artıyor" dedi.

KALP HASTALARI TUTABİLİR

Bazı kalp hastalarının da beslenmeleri ve ilaç saatleri düzenlenerek, oruç tutabileceklerini söyleyen Ünlü, "Ramazan orucunu tutabilmek, verdiği büyük manevi mutluluk yanı sıra başka yönlerden de insan sağlığına çok yararlı. Kalp hastalarını bu yararlardan mahrum etmemek için, durumlarını değerlendirip, gördüğü tedavi ile yakınmasız olarak aktif yaşam süren hastalara, beslenme ve ilaç saatleri düzenlenerek, oruç tutabilecekleri güveni verilmeli. Ancak düzenli ilaç kullanan ve ilacı aksattığı zaman hayati risk oluşturacak diyabet ve kalp hastalarının oruç tutmaması gerekir" dedi.

İÇ ORGANLAR DİNLENİYOR

Hastalıkların genetik kadar önemli diğer bir nedenin aşırı ve düzensiz beslenme olduğunu belirten Ünlü, "Hastalıklar açlıktan değil yemekten geliyor.
Bir yıl boyunca yediklerimizle çöp kutusu haline gelen bedenimizi temizlemek için en güzel fırsat olan oruç vücudun kendini onarması ve yenilemesi için gerekli en büyük destektir. Oruç dışında etkili bir detoks yöntemi yoktur" dedi.

DEPRESYONA BİREBİR

Orucun sadece vücuda değil manevi anlamda enerji bedenin de temizlenmesini sağladığına dikkat çeken Dr. Ünlü, "tazelenen ve temizlenen kan akımı ile yeniden hayat bulan hormonal sistem otonom sinir sistemi gibi insan psikolojisini oluşturan sistemlerimizin de düzenlenmesiyle anksiyete ve depresyon azalır. Vücudumuzdaki serotonin ve dopamin gibi mutluluk ve davranış hormonlarımızın yüzde 70'den fazlasının üretimini sağlayan bağırsaklarımız temizlendiğinde bu hormonların üretimi en sağlıklı şekilde gerçekleşir" dedi.

KÖK HÜCRELERİ YENİLİYOR

Oruç ibadetinin kök hücre tedavisine de büyük katkı sağladığını belirten Dr. Ünlü, "Bugün bilimin geldiği noktada tüm hastalıkların tedavisinde en büyük umut kök hücre tedavileri olarak görülmektedir.kök hücre tedavilerini gerçekleştiridiğimiz gün bugün tedavisi imkansız olarak gördüğümüz aslında bir çok hastalığın çaresini bulmuş olacağız.
İşte oruç bedenimizdeki bu kök hücrelerin yenilenme sürecine destek veren bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden ( MIT) biyologların fareler üzerinde yaptığı deneyde, 24 saat aç kalan farelerde hücrelerin, glikoz yerine yağ asitlerini parçalamaya başladığı bunun da kök hücrelerin yenilenmesine yardım ettiği saptandı. Aç kalan farelerin aç kalmayanlara göre kök hücrelerinin iki kat daha fazla yenilenme kapasitesine sahip olduğu görüldü" dedi.

BİR AYET- İ KERİME

Ey iman edenler! oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. (Bakara/ 183)

BİR HADİS-İ ŞERİF

"İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah'tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah'ın evi Kâbe'yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak."(Buhârî, Îmân 1, 2 / Müslim, Îmân 19-22)

Oruç tutun, şifa bulun haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN