Dünden bugüne GÜZELYALI

Giriş Tarihi:16.02.2013, 17:04 Güncelleme Tarihi:16.02.2013, 17:04
Her ne kadar, birbirlerinin uzantısı olduğu için Göztepe ile Güzelyalı'yı anlatımda birleştirseler de, iki ayrı semttiler. Eski devirde Konak'tan Sarı Kışla'nın önünden, Güzelyalı Depo Durağı'na kadar (Şimdiki Ahmet Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi) tramvaylar çalışırdı, daha sonra da troleybüsler...
GÜRKAN ERTAÇ

Semte Kokaryalı adının verilmesi İzmir'in gidilen tek banyo yerlerinin bulunmasından ve denizle birleşip koku salmasındandı. Banyolara kadınlar ayrı, erkekler ayrı girerdi. Sonradan deniz kirletildiği için ve etrafa koku yayıldığı için adı Kokaryalı'ya çıktı ve daha sonra Güzelyalı'ya dönüldü. Göztepe Gürsel Aksel Stadı'nın hemen arkasında Güzelyalı'nın ilk köşkünün sahibi sigortacı Sabri Korur ve ailesi otururdu. O zamanlar İzmir'de 8 silindirli Buick arabalardan biri de Sabri Bey'indi. Oğlu Tanju Korur'la birlikte Yusuf Riza İlkokulu'nda aynı sınıftaydık. Tanju'yu okula yayla gibi arabayla özel şoförü götürür, beni de sevdiği için Karataş'taki evimizin önünden alırdı. Çocukluk ya, ben de komşulara sanki araba bizimmiş gibi, biner-inerken komşu çocuklarına hava atardım.

NE DEĞERLER YAŞADI

Taçsız Kral Metin Oktay'ın eski eşi Oya Sarı, Akdeniz Kimya'nın sahibi Ünal Heris (Babası ünlü işadamı Tahsin Heris), geçenlerde yitirdiğimiz ünlü piyanist-şantör Ferdi Özbeğen, Tanju Korur, seçkin politikacı ve işadamı Haluk İrtegün Yusuf Rıza İlkokulu'nda sınıf arkadaşlarıydık. Sabri Bey'in de, genç yaşta yitirdiğimiz Tanju'nun da toprağı bol olsun. Güzelyalı'nın sembol isimleri arasında, soyadını kulübünden alan Fuat Göztepe, şaşaalı dönemlerin yöneticisi Özdemir Boyar, Kocakaptan Gürsel Aksel, ağabeyi Manisa ve Göztepe'nin yıldızlarından Güler Aksel, ünlü futbolcu-antrenör Ruhi Karaduman, eski ünlü kaleci Özcan Maro (yönetici ve kuyumcu Bülent Maro'nun babası), seçkin futbolcular Önder Sapanlı, Seracettin Kırklar, Türkiye çapındaki yelkenci aile Haluk ve Fetul Kalkış, Türk Futbolunun buldozeri, Gol Kralı Fevzi Zemzem, efsane kalecilerden Ali Artuner, kardeşi yönetici Adil Artuner, efsanenin kalecilerinden Güngör Çilekçiler, Cudi Vergili, Fuji Mehmet (Türken), Şarlo Mehmet (Kırmızıbayrak), Okyay Karagözoğlu semtin gözdeleri.

AKTAŞ'LAR, FİLİBELİ'LER
İzmir'in Kemeraltı'nda ilk eczane ve ıtriyatçılarından, A.Ordu Gençlik ve Spor Kulübü kurucularından Kemal Kamil Aktaş ve ailesi de Güzelyalı'lıydı. Yine İzmir iş aleminin ünlü ailesi Filibeliler'den Rahmi Filibeli ve oğlu Süleyman Filibeli de bu güzel semtte yaşadı. Röntgenci Fahri Işık, oğlu Ziya Işık, Şafak Kundura sahibi Mehmet Hancı, Altınökçe Ayakkabı'dan Mehmet Altınökçe, Keresteci Ahmet Tezol, oğlu Halim Tezol, İzmir'in ünlü tacirlerinden Ali İhsan Göryakın, oğlu milli yelkenci Hakan Göryakın, milli yelkencilerden Kemal Kayın, olimpiyatlarda Türkiye'yi de temsil eden Hayri Karabilgin-Altan Yalman ikilisi hep Güzelyalı'da yaşayan büyük değerlerdi. Göztepe Yelken Kulübü eski başkanı Müfit Yılmaz, ağabeyi Ticaret Matbaası sahibi Mehmet Yılmaz, şimdilerde ABD'de yaşayan milli yelkenci oğlu Raşit Yılmaz, Yelken Federasyonu Başkanlığı yapmış, hayatını yelkene ve olimpiyatlara adamış Macit Buluç, Güzelyalı'nın sembol isimleri arasında.

DOĞANATA VE CÜCEN'LER
Güzelyalı'ya değer katan ünlü eğitim kurulunun kurucusu ve banisi Necdet Doğanata'yı nasıl unutabiliriz. Cücen'ler de Göztepe'nin sporda seçkin ailelerinden. Mustafa Cücen başkanlık yaptı, kardeşi değerli antrenör Ahmet Cücen de çok hizmet etti. Yine Gırgır Süpürgeleri'nin sahibi Göztepe Kulübü'nün eski başkanı Tacettin Hiçyılmaz, İzmir'in tanınmış futbolcu-yelkencilerinden Emin Çandarlı, Göztepe'nin eski futbol yıldızlarından Sedat Çağlayan, saygın futbolcu-hoca Bayram Erbil, milli futbolcu Mehmet Öktem, Erdoğan Akın (Eski Göztepeli kaleci, milli futbolcu İbrahim Akın'ın babası) hep Güzelyalı'nın gurur duyduğu isimlerdi.

SABİHA CURA ÖZGÜR
Güzelyalı Parkı'nın tam karşısında deniz kenarında Cura'lar otururdu. Prof. Dr. Sabiha Cura Özgür, 1957 yılında Ege Üniversitesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nı kurdu, 1989'da emekli oluncaya dek 32 yıl boyunca görev yaptı, ölünceye dek çocukların annesi, anneannesi, büyük ninesi oldu. İlk eşi Reşat Ertat'tan olan oğlu Ahmet Ertat da Prof unvanıyla özellikle spor tıbbı yolunda ün yaptı. İkinci eşi Pediatri uzmanı Prof. Dr. Tuğrul Özgür'dür. İkinci eşinden olan oğlu Naci Özgür de doktordur. Kardeşi Prof. Dr. Orhan Cura (hem hekim, hem sporcu, hem yönetici, hem de balıkçı), yine kardeşi Alphan Cura da Türk tıbbında iz bırakan isimler oldular. Görücüoğulları, Orhan Görücüoğlu ve ailesi de semtin ileri gelenlerinden.

ŞAFAK FİŞEK SEMTE RENK KATTI

Milli manken, modacı Şafak Fişek de Güzelyalı'yı renklendiren güzellik katan isimdi. İzmir Kız Lisesi'nde basketbol oynadı. Mimar Erdal Fişek'le evlendi, 2 çocuk sahibiyken çıktığı ilk defilede çok beğenildi ve moda dünyasına geçti. Mankenlik Ajansı kurarak etkinlikler düzenledi. ELVEDA SONBAHAR isimli bir kitap yazdı. Tanıtımı şöyle: "Bir şafaktan bir şafağa, karanlıklardan hiç korkmadan ve kaç şafak kaldığını hiç bilmeden yürünen uzun bir yol hikayesi..."
Güzelyalı'da yerleşmiş değerli isimler saymakla bitmez. Güzelyalı Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ahmet Sabri Özazar, Güzelyalı Eczanesi sahibi Nevzat Özerdemli, oğlu ünlü Maça Beşlisi müzik grubundan Vecihi Özerdemli, Cemil Atlas, buzdolapları yokken semtin buz ihtiyacını karşılayan buzcu Mahmut Amca, baharatçı Baskın ve Akın Selez kardeşler de Güzelyalı'nın namlı isimleri.

GAZETECİ DOSTLARIMIZ
Birlikte spor yaptığım ve basında birlikte ter döktüğüm Erel Şarman, YENİ ASIR'da yine beraber çalıştığım, Yazı İşleri Müdürü Nevzat Dönmez, Hürriyet Gazetesi Ege Bölgesi Yazı İşleri Müdürü Nedim Bubik, İzmir gazetelerinde müdürlük ve çeşitli görevlerde bulunan İbrahim Akbulut, Milliyet'ten Muhittin Akbel, YENİ ASIR Editörlerinden Murat Attila, Posta-Fanatik gazeteleri İzmir Spor Sorumlusu Barış Yengiloğlu, yine YENİ ASIR'ın deneyimli spor sekreteri Dinçer Tolga, Göz-Göz hastası spor yazarı Çağatay Çağlar, "Güzelyalı'da yaşayan basın emekçileri". İşte böyle... Bir Güzelyalı derlemesi burada bizim yaptığımız. Elbette unuttuklarımız, eksiklerimiz olabilir, affola. Eksik de olsa, pek çok değeri yazmak, anmak, hiç yazmamaktan iyidir diye düşünüyorum.

Hava Harp Okulu unutulmaz
Güzelyalı denince akla gelen en büyük askeri kuruluş Hava Eğitim Komutanlığı, Hava Harb Okulu ve askeri hastaneydi. Hava Harp Okulu'ndan en nadide pilotlar yetişti, maalesef daha sonra bu okulu İstanbul'a kaptırdık. Hava Harp Okulu sporda öncülüğün simgesiydi, garnizonda bulunan salonda son derece nadide sporcular yetişti. Göztepe'nin her derdine derman olan sarı-kırmızılı takımın herşeyi Albay Latif özlü, aybay Reşat Erel, Albay Sadi Ercan başta, spora aşık komutanlarla Türkiye'ye damga vuracak başarılar sağlanmıştı. Ve Hava Harp Okulu varken, Güzelyalı ve Göztepe'deki kızlar bayram yapardı. Çünkü genç kızların çoğu havacılarla mutlu evlilikler yaptılar, yuvalar kurdular. Şakir Kuruş ağabeyimiz Çorumlu. Astsubay olarak İzmir Denizgücü'ne geldi, geliş o geliş. Güzelyalı'nın efsaneleri arasına girdi. Kaptanlığını ve antrenörlüğünü yaptığı Denizgücü'nü dev rakipler arasında Başbakanlık Kupası Şampiyonu yaptı. İzmir'e Denizgücü'ne gelenler, futbolda yeni baharlarını yaşadı, Kuruş, disiplini ve verdiği eğitimle, emekli olana dek mavi-beyazlı takıma zaferler kazandırdı. Burada evlendi ve mutlu bir hayat sürdürüyor.


kalan karakter 1000

Ahmet Derya Misci Ahmet Derya Misci

Eski Güzelyalı ve Göz tepeyi. okurken, benimde aklıma bazı değerler geldi.İzmirli ilk sanayicilerdenBMC bin sahipleri Fevzi. Ozakat oğlanları Melih veErgun. Özak at kardeşler,Altan ve Suat Mani salı. kardeşler,,yelkenci Aptullah Kalfaoglu ve ekibinden. Altan,Goztepeli efsane futbolcular Muzaffer bey,Fuat Göztepe, Semih ve dayısı Abbas ,Alaattin Güzel aydın, kaleci Füsun Gul,bombacı Halil, yelkenci Nesrul,MutiMuzaffer Cihat Kalkış. Gazetecilerden İzmirli Halûk Cansın,Erel Şarman, Ahmet Angın, aklıma geldi.MİT Bölge. Md.Recai Öktem, eski futbolcu Reşat Selamı oğlu oğlanları. Ziya ve İbrahim ide unutmayalım.Vefat edenlere allahtan. rahmet,yaşayanlara uzun ve sağlıklı ömürler dilerim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 12.03.2016 13:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.