Havası sıcak denizi soğuk ÇANDARLI

Giriş Tarihi:27.07.2013, 15:31 Güncelleme Tarihi:27.07.2013, 15:31
Doğal güzelliğini koruması nedeniyle turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Çandarlı, Ege kültürünü her yönüyle hissettiren çok şirin bir sahil beldesi
Üç tarafı tertemiz denizle kaplı, güneşi, manzarası, koyları, adaları ile ünlü, doğa güzelliklerini korumuş olması sebebiyle her yıl bir çok turistin uğrak yeri olmaya devam ediyor Çandarlı...
M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan tarihinde Amazon kadın savaşçılarının bölgeye egemen oldukları bilinir. Pitane kenti de burada kurulmuş. Kadın kenti anlamına gelen Pitane ismi de buradan gelmiş. Daha sonraları Hititler, Lidyalılar, Persler, İyonlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Saruhanoğulları, Karesioğulları ve Osmanlıların egemenliği altına girmiş.
Bölge ismini Çandarlı Halil Paşa'dan almakta. Çandarlı Halil Paşa II. Murat zamanında sadrazamdır ve Pitane'de bulunan M.Ö. 6. yüzyıla dayanan tarihi kaleyi yeniden yaptırmıştır. Top atışlarına dayanıklı olan taş blokları ve temel payandaları da kaleye Halil Paşa yaptırmış. Sağlam ve korunaklı bir hal alan kale o zamandan sonra Pitane yerine Çandarlı ismi ile anılmaya başlamıştır.
Çandarlı Ege kültürünü her yönüyle hissedebileceğiz küçük, şirin ve huzur yeri. Doğal bir koya sahip Çandarlı'da gönül rahatlığı ile denizine girebilir, akşam üstü denizinde kaybolan güneşinde gün batımını izleyebilirsiniz. Sahil yolunda bulunan kafelerinde keyifli zaman geçirebilir, restoranlarında Ege yöresine ait yemekleri tadabilirsiniz.
* İzmir'e 90 km, Dikili'ye 19 km mesafede bulunan Çandarlı'ya, İzmir'den saat başı kalkan otobüsler ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
* Denizi, rüzgarı, manzarası, adaları ile İzmir Çandarlı köy yaşamı ve kent yaşamının aynı anda yaşandığı, yerli üretim bolluğu, sakin ve sessizliği ile tam bir tatil ve dinlenme diyarı.
Yarımada şeklinde üç tarafı denizle çevrili uzun bir sahil şeridine sahip belde, yeşiliyle mavisiyle görülmeye değer.
İzmir'in en sakin tatil beldelerinden biri olan Çandarlı'da doğa ile iç içe, huzurlu bir konaklama istiyorsanız sevimli pansiyonlarını tercih edebilirsiniz.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.