• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sahneye yakışan bir assolist:

Sahneye yakışan bir assolist: Sevim Tuna

20.03.2018, 17:34 Güncelleme Tarihi: 21.03.2018, 09:58

Buca’da yetişen , sorunları zekasıyla yenmesini bilmişti. Ege Güzeli seçilen Musikisi’nin güçlü sesi Tuna’nın, şarkısı yarım asırdır dillerde

İzmir'in Buca'da 1934 yılında doğan Sevim Tuna'yı, semtin tanınmış esnafları Fadıl Usta ve kardeşi Mehmet Bey evlat edinmişti. Tuna, o devrin kentteki önemli gazetelerinden Ege Ekspres'in düzenlediği Ege ve Fuar Güzellik Yarışması'nda birinci oldu, gazetenin sahibi Kemal Mete'nin ilgisiyle şöhretin kapılarını açtı. 1960'larda sahnelerde fırtınalar koparan sarışın assolist, sahnelerin cesur kadını olarak tanınmış ve sahneye getirdiği yeniliklerle tanınmıştı. Bir defasında sahneye at üzerinde çıkarak epeyce ses getirmiş, magazin basınında günlerce isminden sözettirmişti. Bağdat Yolu şarkısıyla büyük başarıya ulaşmış, tüm sanatçılar bu şarkıyı seslendirdiği halde patenti sanki o'nun olmuştu, o'ndan güzel kimse söylemezdi. Bu güzel şarkı, üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen hala repertuvarlarda yer almayı sürdürüyor.

HIZLI YAŞAMI SEVMEZDİ

Sevim Tuna makyajına özen gösterirdi. Ünlü vamp aktristi Mae West'e benzetiliyordu. Sahne hayatı renkli ve delidoluydu ama o, gece evinden bile dışarı çıkmayan, hızlı yaşantıdan hiç hoşlanmayan, bol bol kitap okuyan, porselen koleksiyonu yapan bir sanatçıydı.

DOSTLARI HEP YANINDA

Tanıyanlar biliyordu, harbi olduğu kadar, çocuk da olabilen, alçak gönüllü bir güzeldi o. 4 Mart 1999'da Türk Kalp Vakfı'nın Levent Kırca - Oya Başar Tiyatrosu'nda düzenlediği Sevim Tuna'ya Vefa Gecesi'ne çok sayıda sanatçı katıldı. Tuna, gecede "40 yılımı verdiğim sanat hayatıma böylesine muhteşem bir şekilde veda ettiğim için kendimi şanslı görüyorum" diyerek gözyaşı döktü. Türk Sanat Müziği'nde bir devre damgasını vuran sanatçı Sevim Tuna üç evlilik yaptı, Mustafa Tuna, Sami Güçlüer ve Halit Pekpak'la nikah masasına oturdu ama yürütemedi. Assolistliğinin yanısıra üç film de çevirdi."Kocamdan Ayıramazsın", "Yaratılan Kadın" ve "Ana Kalbi" iyi iş yaptı, hayli ses getirdi.


GÜZEL SANATLARDA DERECE YAPTI

İzmir'de 14 Ocak 1993 tarihinde dünyaya gelen Damla Colbay, küçük yaşlardan itibaren bir TV yıldızı olabileceğini kestirmiş, bunu kendine hedef yapmıştı. Modern bir ailede yetişen Colbay, liseyi bitirdikten sonra girdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı'ndan çok iyi derece ile mezun oldu, sanat yolu ardına kadar açıldı. Neşeli kişiliği ve güzelliği ile herkesin dikkatini çekmeyi başarmış, teklif üstüne teklif almaya başlamıştı.

İYİ BİR ÇIKIŞ YAKALADI

Üniversite okurken almaya başlamış olduğu tiyatro eğitimi ile birlikte oyunculuk yeteneklerini de çok daha ileriye taşıyan Colbay, okulu bitirince birkaç farklı tiyatro oyununda sahne aldı ve sonrasında ise ilk profesyonel dizi oyunculuğu teklifini de alarak profesyonel kariyerine başladı. 2014 yılında yayın hayatına başlayan ve izlenme rekorları kıran Kara Para Aşk dizisi kadrosunda ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşadı. Çok üst düzey bir rol almasa da dizide sergilediği iyi oyunculuk ile ön plana çıktı. Dizide aynı zamanda Engin Akyürek, Tuba Büyüküstün, Erkan Can, Nebahat Çehre ve Saygın Soysal gibi isimler yer alıyordu. Kara Para Aşk'ın çok tutması üzerine Damla Colbay, Hayat Mucizelere Gebe dizisinde başrollerden birisini kaptı, en kısa zamanda sanat merdivenlerini hızla tırmanan erişen sayılı oyuncular arasına girmeyi de başardı. Dizide aynı zamanda kendisi ile birlikte Hande Ataizi, Yiğit Dikmen, Işıl Yücesoy gibi iyi oyuncular da yer alıyordu. Damla Colbay'ın yükselişi burada kalmadı, art arda yer aldığı projelerle zirveye yerleşti.

Oyuncu, yönetmen ve şair Kudret Sabancı

İzmirli Kudret Sabancı, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sinema- TV bölümünü bitirdi. İlk çalışmasını, 'Mutfakta Biri mi Var?' filminin senaryo yazımı ve yönetmenliğiyle yaptı.. Çıkış filmi "Laleli'de Bir Azize" ile 1999'da 10. Orhan Arıburnu Ödülü aldı. TV için yönetmenlik yaptığı 'Zerda' dizisine kadar medyada adı geçmeyen Kudret Sabancı, Zerda ile büyük üne kavuşunca, çeşitli sinema filmleri ve dizi yönetmenliklerinin yanı sıra senaryo yazmayı da sürdürdü. En son olarak Aliye dizisinin başrol oyuncusu Sanem Çelik'le yaşadığı birlikteliğin ardından, yine dizi film oyuncusu olan Esra Akkaya olan evliliğini bitirdi.

ANLAT İSTANBUL BAŞARISI

İKSV, Trakya Üniversitesi vb. birçok etkinliğe de katılan Kudret Sabancı'nın ses getiren son çalışmalarından biri de dört ayrı yönetmenle birlikte çektikleri ve '2005 yılının En iyi Türk Filmi' ödülü alan Anlat İstanbul'dur. TV'de yönetmenliğini yaptığı "Bugünün Saraylısı" isimli dizi de hayli beğenilmiş. uzun süre ekranlardan silinmemişti. Ayrıca TV için bir çok çalışması bulunmaktadır. 2001 yapımı 'Cesur Kuşku' adlı filmde oyuncu olarak da rol alan ve hobi olarak çizgiroman, şiir ve fotoğraf (iyi bir fotoğraf sanatçısıdır) çekimiyle ilgilenen yönetmen, dizi film oyuncusu Esra Akkaya ile evlenmiş, ancak daha sonra Aliye dizisinin başrol oyuncusu Sanem Çelik'le yaşadığı birliktelik üzerine bu evliliği sonlandırmıştı.

GÜRKAN ERTAÇ

Sahneye yakışan bir assolist: Sevim Tuna haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN