• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İşgören Ailesi ’deki eserleriyle umut oldu

İşgören Ailesi İzmir’deki eserleriyle umut oldu

09.08.2018, 16:34 Güncelleme Tarihi: 09.08.2018,16:55

İzmirli hayırsever Fatma , vefatının onuncu yılında, bugün saat 10.00’da Aşağı Narlıdere’deki kabri başında anılacak. Eşiyle birlikte binlerce öğrenciye ışık, onbinlerce hastaya umut olan Nevvar İşgören’i İzmirliler yalnız bırakmayacak

İzmir'in "Nevvar Annesi", vefatının onuncu yılında, İşgören Vakfı'nın organizasyonuyla, bugün saat 10:00'da Aşağı Narlıdere Kabristanındaki kabri başında anılacak.
Fatma Nevvar İşgören...
Hayırsever yönüyle bildiğimiz, işadamı eşi Salih İşgören ile İzmir'e kazandırdığı eserlerle tanınan gerçek bir İzmir hanımefendisiydi o... Nevvar İşgören, İzmir'in seçici ve kendini toplumun her katmanında ifade eden medeni cesareti güçlü çağdaş bir genç kadınıydı.

BÜYÜYEN AİLE

Cemiyet hayatının bilinen isimleri arasına katılacağı, gençlik yıllarından belliydi. İzmir'in tanınmış ailelerinden birinin kızı olan ve Eczacılık Fakültesi mezunu Nevvar İşgören'e hızlı adımlarla yürüdüğü Konak'ta Hükümet Konağı önünde de rastlardınız, bir öğlen, arkadaşı Salih İşgören ile İzmir Ticaret Borsası çıkışı bir öğle yemeğine giderken de... Nevvar Hanım'ın günlük programında, bir deniz kıyısında kumsalda biraz serinlemek de olabilirdi; bir gazinoda dostlarla muhabbet de...
Salih İşgören ve Fatma Nevvar İşgören, 17 Aralık 1955'de İzmir'de dünya evine girerken attıkları imzadaki kerameti; o imzaların daha sonra onlarca hayır eseri için de birlikte atılacağını belki o an için akıllarına bile getirmemişlerdi. İşgörenler, gelinlik ve damatlıkla gülümsedikleri fotoğraf karelerinde, bitmeyecek sonsuz bir aşkın da hikayesine ilk adımı atıyorlardı.
Bir aile fotoğrafının, yıllar sonra yaşama geçirecekleri eserlerle öğrencilerden huzurevi sakinlerine, eğitim, akademi, sağlık, sosyal hizmet, emniyet çalışanları ve din görevlilerine yıllar sonra büyüyeceğini nasıl tahmin edebilirlerdi ki...Aslında o aşkın adı yıllar sonra "Nevvar - Salih İşgören" eserleriyle, tükenmeyecek bir İzmir aşkını da beraberinde büyütecekti.

HİÇ BİTMEYEN DANS

Salih İşgören, mandalin fidanı satarak başladığı iş yaşantısında, tarım ürünleri satışı ve kömür ticareti gibi işlerde ticari zekasıyla sivrildi. Nevvar Hanımla evlilik imzasının hemen ardından;
Koç Grubu'ndan otomobil bayiliği alarak bu işi tanınmış Levanten ailelerden Alibertiler ile birlikte kurduğu ortaklıkla büyüttü.
Bu arada Nevvar Hanım, Türk Anneler Derneği, İzmir Huzurevi Güçlendirme Derneği gibi pek çok derneğin etkinliklerinde aktif rol aldı, etkinliklerine destek oldu. Yıllar önce, Salih Bey ve Nevvar Hanım'ın başladıkları dans hiç bitmedi...

CEMİYET HAYATI

Bu dans, bazen tangoydu, bazen salsa, bazen de "kendini tutamayan" bir harmandalı...
Kısa zaman içinde İzmir'in cemiyet hayatının da tanınan çifti oldu. Bir nikahın şahitliğinde, bir gezide, eğlencede ve sohbetlerde hep onlar vardı. Yine, iyi dileklerin dilden düşmediği bir yılbaşı akşamında da, İşgörenler'e rastlardınız... Masalarında İzmir'in başkanı İhsan Alyanak gibi pek çok isim de vardı.

"BEN ONLARIN KDV'Sİ OLAMAM"

İzmir, varlıklı olmanın paylaşmak olduğunu İşgörenler ile gördü ve öğrendi. İşgörenler, İzmir iş dünyasında, kazandıkları paranın kentle paylaşılınca ve kamu hizmetine tahsis edilen hayır eserlerine dönüşünce; nasıl da kentin çehresini değiştirebileceğinin kanıtı oldular...
İzmir ve hatta Türkiye, imza attıkları toplam tutarı 500 milyon lirayı bulan her hayırın, her yükselen eserin; yaşadığı kente ve kentliye bir borçmuşçasına ödenen "onur senedi" olduğunu İşgörenler ile gördü!... İzmir'in "Salih Babası" Salih İşgören'in yıllar öncesinden bugüne yankılanan şu sözlerine kulak vermeli ve ders almalı: "Türkiye'de öyle zenginler var ki, ben onların KDV'si olamam"

"IŞIĞIM" DERDİ

Mesela, bir başarı belgesi töreninde, Nevvar Hanım'ın nezaketi çıkardı karşınıza...Balçova İnciraltı'nda, bir çift lafın belini kırarken de İşgörenler vardı...O'nu, Nevvar Hanım'ı kaybedeli tam on yıl oldu. 11 Ağustos 2008'de yılında vefat eden Nevvar İşgören, kendisine "Işığım" dediği Salih'ine üç yıl sonra 2011'de kavuştu. Nevvar İşgören adı İzmir'de hastanelerden okullara, huzurevlerinden polis eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine, toplum sağlığı merkezlerinden eğitim kampüsleri ve sanat merkezlerinde görmek mümkün. Ne güzel ki arkalarında isimlerini taşıyan ve halen yüzlerce öğrenciye burs - eğitim desteği veren bir vakıf bıraktılar:
Nevvar Salih İşgören Vakfı... İsimlerini taşıyan vakfın kenti donattığı afişlerde yazdığı üzere, merhum Nevvar İşgören bugün (10 Ağustos 2018 Cuma) saat 10:00'da Aşağı Narlıdere Kabristanı'ndaki kabrinde anılacak.

İşgören Ailesi İzmir’deki eserleriyle umut oldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN