Hangi liselere sınavla hangi liselere sınavsız girilecek?

Giriş Tarihi:16.11.2017, 13:13 Güncelleme Tarihi:16.11.2017, 14:16
Liseye geçişte yeni sistemin ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. Öğrenciler sınava girmeden evlerine en yakın okulları tercih edebilecek. O okullar arasında Anadolu liseleri de yer alıyor.
TEOG'un yerine gelen yeni sistemde fen, sosyal bilimler ve proje okullarına gitmek isteyenler sınava girecek. Girmeyenler ise Anadolu liselerine gidebilecek.

FEN LİSELERİNE SINAVLA GİRİLECEK

Liseler, sınavlı öğrenci alan liseler ve adrese bağlı eğitim bölgesiyle öğrenci alan liseler olarak ikiye ayrılacak.
Sınavlı öğrenci alacak liseler fen ve sosyal bilimler liseleri ile proje okulları olacak.

ANADOLU LİSELERİ SINAVSIZ OLACAK

Adrese bağlı eğitim bölgesiyle öğrenci alan liseler ise Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Anadolu İmam Hatip Liseleri olarak üçe ayrılacak.

SINAVA GİRME ZORUNLULUĞU YOK

Öğrencilerin sınava girme zorunluluğu bulunmuyor. Sınav okul müfredatını kapsayacak, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak.
3 yanlışın 1 doğruyu götüreceği sınav her yıl haziranda yapılacak. Örnek sorular aralık ayında yayımlanacak. Sınavla öğrenci alan 5 okul tercih edilebilecek.

Öğrenciler sınavla öğrenci alan okullarda sınav puanına göre, sınavsız okullarda ise ikamet ettiği eğitim bölgesinde bulunan liselere nakil yaptırabilecek.

NAKİLLER PUANA GÖRE YAPILACAK

Okul türleri arasındaki nakiller ise 10. sınıf sonuna kadar ikamet ettiği eğitim bölgesi kriteri de göz önünde bulundurularak yapılacak.
TEOG sonucuna göre yerleşen ve halen liselerde eğitim alan öğrenciler, TEOG taban puanına göre nakil başvurusunda bulunacak.

Sınava giren ve girmeyen öğrenciler okul tercihinde de bulunacak. Sınava girenler önce sınav puanları ile girmek istedikleri okullardan beş tercihte bulunacak.
Sınav puanı ile tercihlerine yerleşemezlerse diğer öğrenciler gibi adreslerine bağlı olarak eğitim bölgelerindeki okullara yerleştirilecekler.

9 OKULDAN 5'İ TERCİH EDİLECEK

Sınava girmeyen öğrenciler ikamet ettiği eğitim bölgesinde bulunan dokuz okuldan beşini tercih edecek.
O okullar arasında Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek ve Anadolu İmam Hatip Lisesi de yer alıyor. Adrese dayalı tercihlerde tercih önceliği dikkate alınacak.

SPOR LİSELERİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Güzel sanatlar ve spor liseleri özel yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam edecek.

Meslek lisesine kayıt yaptıran öğrenciler, 10. sınıftan itibaren Sağlık ve Gemicilik Meslek Lisesi gibi meslek liselerine nakil yaptırabilecek.
10. sınıf sonunda öğrenci, alan tercihini ildeki farklı meslek liselerinden yapabilecek.

Bu süreçte okuldaki eğitim, öğrencinin yönelimi ve tercihi dikkate alınacak.

kalan karakter 1000

bilgi anadoluu istirem bilgi anadoluu istirem

ankara /etimesgutta bilgi anadolu lisesine sınavsız mı girilecek?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.01.2018 21:31
man man

polislik liseleri sınavsız mı olucak söylermisiniz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.11.2017 20:27
ff ff

evet

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.12.2017 23:07
ali ali

Atatürk lisesi ile bornova anadolu lisesi adres ile mi alacak yani?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 16.11.2017 14:33
ayse ayse

bana kalırsa sınavsız alacak liselerdede bir puan durumu olur o yüzden ders çalışmayı bırakmayın bizim ülkemizde bir kanun çıkar ama arkasında 10 tane ekstra kanun maddesi çıkar tam uygulanmamak için. o yuzden diploma notuna bakarlar diye düşünüyorum açıkcası anadolu lisleri için.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.12.2017 10:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.