• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mehmetçik! İzmir'den mektubun var!

Mehmetçik! İzmir'den mektubun var!

28.12.2017, 23:07 Güncelleme Tarihi: 29.12.2017, 17:53

Namık Kemal Anadolu Lisesi öğrencileri, Doğu’da vatani görevini yapan Mehmetçik’e yeni yıl kartpostalı gönderdi. “Mehmedime Mektup” projesine katılan 415 öğrenci, sevgi ve minnetini cümlelerine yansıttı...

İzmir Namık Kemal Anadolu Lisesi'nde öğrencilere yakınlarına yazmaları için okul müdürü Mustafa Dişbudak tarafından verilen kartpostallar Mert Suna ve Özlem Öztürk isimli iki öğrencinin fikriyle bambaşka bir kampanyaya dönüştü. Ellerinde kartpostallarla müdürün yanına giden iki öğrenci, "Biz bu kartpostalları Doğu'da bizim için vatanı savunan Mehmetçik'e yazmak istiyoruz" dedi. Bunun üzerine Müdür Dişbudak'ın da önerisiyle iki öğrencinin Mehmetçik'e yazmak istediği kartpostallar bir gün gibi kısa sürede 415 öğrenciye ulaştı. "Memedime Mektup" isimli proje ismi verilen kampanyayla birlikte öğrenciler teröristlere göz açtırmayan kahraman Mehmetçik'e yılbaşı mektubu yazdı, zarfın içine koydu.
Mektuplar Hakkari, Şemdinli ve Çukurca'daki birliklerde görev yapan askerlere dağıtılacak.

ATATÜRK ZİYARET ETMİŞTİ

İzmir'in ve Türkiye'nin tarihini yansıtan; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de 1931 yılında ziyaret ettiği okullardan biri olan İzmir Namık Kemal Anadolu Lisesi öğrencilerinden Mert Suna ve Özlem Öztürk, okuldaki öğrencilere ailelerine yazmaları için verilen kartpostallardan duygu dolu bir projenin başlamasına önayak oldu. Suna ve Öztürk, aldıkları kartpostallarla müdür Dişbudak'a, "Öğretmenim. Biz bu kartpostalları ailemiz yerine, Doğu'da bizim için vatanı bekleyen kahraman Mehmetçik'e göndermek istiyoruz" dedi. İki öğrencisinin bu fikri karşısında gözleri dolan Dişbudak, "Memed'ime Mektup Var" isimli projeyi uygulamaya koydu. Sadece bir gün gibi bir sürede 415 öğrenci kartpostalların arkasına mektuplar yazdı. Yazılan mektuplar zarflanarak PTT aracılığıyla Hakkari, Şemdinli, Çukurca'da bulunan vatan evlatlarına ulaştırılmak üzere postalandı.

ONLARI UNUTMADILAR

Örnek bir proje fikri sunan 12. sınıf öğrencilerinden Özlem Öztürk, "Mert ve ben gündemi takip eden gençleriz. Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Bu nedenle biz de böyle bir şey düşündük. Askerimizin ve polisimizin desteğe, motivasyona ihtiyacı var. Onları unutmadığımızı göstermek istedik. Bu küçük bir düşünce olarak başladı, bütün okula yayıldı" diye konuştu. Mert Suna ise , "Onlar o soğukta, karda kışta bizim için vatanı bekliyorlar. Biz de beden olarak onların yanında olamıyoruz. Bu nedenle ruhen onların yanında olduğumuzu unutturmamak istedik" dedi. Dişbudak ise sanılanın aksine duyarlı bir neslin geldiğini söyleyerek, "5 ayrı tugay ve tümene mektuplarımız gönderilecek. Mutluyuz, sevinçliyiz. Bu ülkenin gençliğine, öğrencilerine fırsat verildiğinde nelerin yapılabileceğini öğrencilerimiz gösteriyor. Duyarlı bir nesil geliyor" dedi.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

Mehmetçik! İzmir'den mektubun var! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN